Menu
WomanOnly
Make-upy a líčení

Proč podkladové báze ničí naši pleť. Stojí pár momentů bez vrásek za to?

Jana Langová

Jana Langová

23. 10. 2017

Používáte vyhlazovací podkladové báze každý den? Pak si možná zaděláváte na pořádné problémy s pletí. A my vám řekneme proč.

Podkladové báze

Podkladové báze jsou kosmetickou modlou dneška. Slibují vyhladit a zmatnit vaší pleť, zamaskovat lesknutí a vrásky. A co slibují, to plní. Líčení s nimi vydrží hodiny a vy vypadáte bezchybně i z 20 centimetrů. Jenže za tímhle pozlátkem se skrývají nepěkné následky.

Problémem podkladových bází je silikon

Vezměte si jakoukoliv vaší podkladovou bázi a prozkoumejte její složení. Možná je tam dimethicone anebo jiný zástupce silikonů. S vysokou pravděpodobností najdete silikon dokonce na prvních třech místech v seznamu ingrediencí. A tohle množství silikonů pak způsobuje problémy.

Silikonové přípravky totiž na vašem obličeji vytváří neprostupnou vrstvu, která následně ovlivňuje celou řadu věcí: pocení, termoregulaci, přirozené zbavování se nečistot. Pleť nemůže dýchat a tohle prostředí vytváří vhodné podhoubí pro rozvoj kožních problémů.

Co je vlastně silikon?

Jedná se o chemické polymery, organické látky, kde je významnou součástí atom křemíku. Mají spoustu vynikajících vlastností – jsou stálé, nereaktivní a odolné. Jenže tyhle jejich výhody se v kosmetice mění v závažný problém.

Proč je silikon škodlivý?

Je pravdou, že podkladová báze chrání vaší pleť před nečistotami. Jenže tak činí právě vytvořením neprodyšné masky na vašem obličeji. Nic se nedostane dovnitř ani ven. Takže se veškerý maz, odloupané kožní buňky a bakterie drží na vaší pleti celý den a ucpávají póry. To může vést k nečekanému spuštění akné.

Další věcí je také fakt, že některé silikony nejsou rozpustné ve vodě a jejich odstranění dá práci. Musíte se odlíčit opravdu důkladně a za pomocí jiných přípravků než vody. Jinak si budete pleť dusit dlouhodobě.

Problémem je i dehydratace pokožky. Podkladové báze fungují tak, že silikony stahují hydrataci z vrchních vrstev pokožky a pleť vysušují. Tím se pleť vypíná a zmatňuje, jenže to má i negativní následky, které každý zná. Celý den poctivě dodržujete pitný režim a takhle si to snažení necháte zkazit?

Podkladové báze a jejich následky

Každodenní používání podkladové báze může vést k dehydrataci pokožky, bledé pleti, alergii, výsevu akné a podráždění kůže. Přidušení pleti také podporuje zvýšenou tvorbu černých teček a v dlouhodobém časovém horizontu vám naopak zvýrazňuje vrásky.

Všechny tyto následky vedou ke zvýšenému používání podkladových bází, aby se pleť opět vyhladila a zamaskovaly se nedostatky, což vytváří nekonečný kruh ničení pleti. A z toho se špatně vystupuje ven.

Co s tím?

Nejlepší by bylo všechny podkladové báze vzít a vyhodit. Přestat si ničit pleť a zakrývat své nedostatky starými způsoby, kde ještě podkladová báze nehrála takovou roli. V dnešní době je až zbytečně nadužívaná, i slečnami, které jí rozhodně nepotřebují.

Nicméně, každá z nás někdy potřebuje vypadat skvěle. Možná rande, možná pracovní pohovor. Anebo se jen chcete cítit dobře. Kompromisem je tak omezení užívání podkladové báze. Stačí jednou za čas při vzácné příležitosti, rozhodně ne každý den.

Nepoužívejte proto podkladovou bázi každý den.

Naštěstí už výrobci začínají reagovat a na trhu se objevují podkladové báze bez silikonů. Sice si připlatíte, ale za zdravou pleť to stojí, že?

Ohodnoťte tento článek:
3,9
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Proč podkladové báze ničí naši pleť. Stojí pár momentů bez vrásek za to?