Menu
WomanOnly
Nemoci a jejich příznaky

Proč se vám dělají modřiny, nebo teče krev z nosu? Doplňte tyto vitaminy

Potýkáte se s častým krvácením z nosu nebo nadměrnou tvorbou modřin bez zjevných příčin? Pravděpodobně vám chybí vitamin K nebo C.

Důležitý vitamin K

O vitaminu K se moc nemluví. Stejně jako jeho kolegové vitaminy A, D a E je i Káčko rozpustné v tucích a působí pozitivně na zdraví našeho těla. Skrývají se pod ním celkem tři látky: K1, K2 a K3. Každá z nich má přitom svou vlastní úlohu.

Vitamin K1

Jeho úkolem je zajištění správné srážlivosti krve. Když ho v těle nemáte dostatek, častěji se vám objevují modřiny a trápí vás krvácení z nosu a silná menstruace. Doporučuje se nastávajícím maminkám jako prevence nadměrného krvácení během porodu a také novorozencům jako ochrana před možným krvácením.

Vitamin K2

Posiluje kosti a pomáhá tělu správně hospodařit s vápníkem. Nedostatek vitaminu K2 podporuje vznik osteoporózy a ohrožuje funkci ledvin a metabolismu pojivových tkání. Naopak optimální hladina tohoto vitaminu má protirakovinné účinky a působí jako prevence Alzheimerovy choroby, která hrozí v seniorském věku.

Provitamin K3

Tento provitamin není přírodní, ale vyrábí se synteticky. Pokud ho přijmete prostřednictvím doplňků stravy, ve vašem těle se automaticky přemění na vitamin K2.

Jak se zbavit modřin? Známe zaručené triky!

Nedostatek vitaminu K způsobuje krvácení, tvorbu modřin i silnou menstruaci

Za deficit vitaminu K většinou může poničená střevní mikroflóra, zhoršená funkce jater, celiakie nebo porucha metabolismu. Správná hladina vitaminu K je nezbytná při častých modřinách, bojuje se záněty a ulevuje při silné menstruaci. Vitamin K významně ovlivňuje srážlivost kostí, zpevňuje kosti a funguje jako účinná prevence aterosklerózy.

Můžete se vitaminem K předávkovat?

Doporučené denní množství vitaminu K pro dospělého člověka činí 75 mikrogramů. Vitamin K můžete doplňovat pomocí tabletek z lékárny a ještě lépe ze stravy. Dávejte si však pozor na předávkování prostřednictvím vitaminových preparátů. Nadbytek vitaminu K způsobuje rozpad červených krvinek neboli tzv. hemolýzu.

Jestliže právě užíváte antibiotika nebo máte ve stravě příliš mnoho cukrů, snižuje se schopnost vašeho těla vitamin K vstřebávat. Pokud berete léky na srážení krve (Warfarin, Heparin), poraďte se o užívání vitaminu K se svým lékařem.

Vitamin K1 najdete v:

  • listové zelenině (špenát, hlávkový salát, kapusta)
  • brokolici
  • olivovém oleji
  • luštěninách
  • ovesných vločkách
  • zeleném čaji

Vitamin K2 obsahují:

Přehled množství vitaminu K v potravinách

100 g bazalky – 415 mikrogramů K1

100 g jarní cibulky včetně nati – 260 mikrogramů K1

100 g vařené růžičkové kapusty – 140 mikrogramů K1

100 g fermentovaných sójových bobů – 998 mikrogramů K2

100 g vaječných žloutků – 33,5 mikrogramů K2

100 g kuřecího masa – 11,3 mikrogramů K2

100 g vepřového masa – 9,9 mikrogramů K2

Co ještě může stát za častou tvorbou modřin?

Pravidelné užívání vitaminových preparátů

I na první pohled prospěšné doplňování důležitých látek do těla pomocí multivitaminových preparátů může přispívat k tvorbě modřin. Problémy občas způsobuje vitamin E, omega-3 mastné kyseliny a přípravky obsahující kurkumu, česnek nebo ženšen.

Léky na ředění krve a srdeční arytmie

Pokud pravidelně užíváte léky na srdeční arytmii nebo ředění krve, mohou se vám snadněji tvořit modřiny. Příčinou mohou být i léky proti bolesti, jako je aspirin nebo ibuprofen.

Užívání antidepresiv

Užíváte-li antidepresiva, počítejte s tím, že jedním z vedlejších účinků je výrazné ovlivnění krevní srážlivosti. Jedná se především o léky s účinnou látkou fluoxetin, sertralin, citalopram nebo bupropion.

Bolestivá menstruace: Víme, jak zmírnit potíže přírodní cestou

Nedostatek vitamin C

Kromě vitaminu K vám může ve stravě chybět i důležité Céčko. Pokud však jíte pestře a snažíte se denně konzumovat ovoce i zeleninu, nedostatek vitaminu C vám patrně nehrozí.

Stárnutí

Jak stárnete, pomalu se vám ztenčuje kůže a krevní vlásečnice jsou čím dál tenčí. Ztrácíte i kolagen, který má za úkol chránit malé žilky a vlásečnice před ztrátou elasticity. Snadno se tak poškodí a pod kůží vznikají nevzhledné modřiny.

Onemocnění krevního oběhu

Choroba zvaná hemofilie se projevuje špatnou srážlivostí krve nebo její nesrážlivostí s nadměrným krvácením. S tím jde ruku v ruce i nadměrná tvorba modřin.

Další možné přičiny krvácení z nosu

Křehkost drobných cév

Jedná se o nejčastější příčinu krvácení z nosu. Na křehké cévy trpí především malé děti.

Infekce a nachlazení

Během nemoci se v nosní dutině tvoří nadměrné množství hlenu a hnisu. Snadno tak může dojít i k poškození cév a krvácení.

Mechanické poškození

Pokud upadnete, omylem se škrábnete nebo vás někdo uhodí, můžete velmi rychle začít krvácet z nosu.

Vysoký krevní tlak

Lidem s vysokým krevním tlakem proudí cévami mnohem více krve. Občas se může stát, že dojde k přetlaku a některá z cév praskne.

Alergie

Senná rýma jako jeden z hlavních projevů alergie narušuje sliznici, která je pak náchylnější ke ztenčení a krvácení.

Porucha srážlivosti krve

Jestliže trpíte poruchou krevní srážlivosti, lékař vás pravděpodobně už varoval před možným krvácením z nosu, které může být velmi silné a obtížně zastavitelné.

Návykové látky

Nemusíte užívat přímo droby, už pouhé pití alkoholu rozšiřuje cévy a zvyšuje pravděpodobnost prasknutí cévky z důvodu přetlaku.

 

Pokud vás tvorba modřin a časté krvácení z nosu trápí delší dobu, navštivte raději lékaře. Provede vám potřebná vyšetření a doporučí nejlepší možný postup.

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Proč se vám dělají modřiny, nebo teče krev z nosu? Doplňte tyto vitaminy