×
WomanOnly

Proč se vám dělají modřiny, nebo teče krev z nosu? Doplňte tyto vitaminy

krvácení z nosu

Potýkáte se s častým krvácením z nosu nebo nadměrnou tvorbou modřin bez zjevných příčin? Pravděpodobně vám chybí vitamin K nebo C.

Důležitý vitamin K

O vitaminu K se moc nemluví. Stejně jako jeho kolegové vitaminy A, D a E je i Káčko rozpustné v tucích a působí pozitivně na zdraví našeho těla. Skrývají se pod ním celkem tři látky: K1, K2 a K3. Každá z nich má přitom svou vlastní úlohu.

Vitamin K1

Jeho úkolem je zajištění správné srážlivosti krve. Když ho v těle nemáte dostatek, častěji se vám objevují modřiny a trápí vás krvácení z nosu a silná menstruace. Doporučuje se nastávajícím maminkám jako prevence nadměrného krvácení během porodu a také novorozencům jako ochrana před možným krvácením.

Vitamin K2

Posiluje kosti a pomáhá tělu správně hospodařit s vápníkem. Nedostatek vitaminu K2 podporuje vznik osteoporózy a ohrožuje funkci ledvin a metabolismu pojivových tkání. Naopak optimální hladina tohoto vitaminu má protirakovinné účinky a působí jako prevence Alzheimerovy choroby, která hrozí v seniorském věku.

Provitamin K3

Tento provitamin není přírodní, ale vyrábí se synteticky. Pokud ho přijmete prostřednictvím doplňků stravy, ve vašem těle se automaticky přemění na vitamin K2.

Nedostatek vitaminu K způsobuje krvácení, tvorbu modřin i silnou menstruaci

Za deficit vitaminu K většinou může poničená střevní mikroflóra, zhoršená funkce jater, celiakie nebo porucha metabolismu. Správná hladina vitaminu K je nezbytná při častých modřinách, bojuje se záněty a ulevuje při silné menstruaci. Vitamin K významně ovlivňuje srážlivost kostí, zpevňuje kosti a funguje jako účinná prevence aterosklerózy.

Čtěte také: Jak se zbavit modřin? Známe zaručené triky!

Můžete se vitaminem K předávkovat?

Doporučené denní množství vitaminu K pro dospělého člověka činí 75 mikrogramů. Vitamin K můžete doplňovat pomocí tabletek z lékárny a ještě lépe ze stravy. Dávejte si však pozor na předávkování prostřednictvím vitaminových preparátů. Nadbytek vitaminu K způsobuje rozpad červených krvinek neboli tzv. hemolýzu.

Jestliže právě užíváte antibiotika nebo máte ve stravě příliš mnoho cukrů, snižuje se schopnost vašeho těla vitamin K vstřebávat. Pokud berete léky na srážení krve (Warfarin, Heparin), poraďte se o užívání vitaminu K se svým lékařem.

Vitamin K1 najdete v:

 • listové zelenině (špenát, hlávkový salát, kapusta)
 • brokolici
 • olivovém oleji
 • luštěninách
 • ovesných vločkách
 • zeleném čaji

Vitamin K2 obsahují:

 • fermentované potraviny
 • kysané zelí
 • tvrdé sýry
 • tvaroh
 • vaječné žloutky
 • játra
 • maso

Přehled množství vitaminu K v potravinách

100 g bazalky – 415 mikrogramů K1

100 g jarní cibulky včetně nati – 260 mikrogramů K1

100 g vařené růžičkové kapusty – 140 mikrogramů K1

100 g fermentovaných sójových bobů – 998 mikrogramů K2

100 g vaječných žloutků – 33,5 mikrogramů K2

100 g kuřecího masa – 11,3 mikrogramů K2

100 g vepřového masa – 9,9 mikrogramů K2

Co ještě může stát za častou tvorbou modřin?

Pravidelné užívání vitaminových preparátů

I na první pohled prospěšné doplňování důležitých látek do těla pomocí multivitaminových preparátů může přispívat k tvorbě modřin. Problémy občas způsobuje vitamin E, omega-3 mastné kyseliny a přípravky obsahující kurkumu, česnek nebo ženšen.

Léky na ředění krve a srdeční arytmie

Pokud pravidelně užíváte léky na srdeční arytmii nebo ředění krve, mohou se vám snadněji tvořit modřiny. Příčinou mohou být i léky proti bolesti, jako je aspirin nebo ibuprofen.

Užívání antidepresiv

Užíváte-li antidepresiva, počítejte s tím, že jedním z vedlejších účinků je výrazné ovlivnění krevní srážlivosti. Jedná se především o léky s účinnou látkou fluoxetin, sertralin, citalopram nebo bupropion.

Nedostatek vitamin C

Kromě vitaminu K vám může ve stravě chybět i důležité Céčko. Pokud však jíte pestře a snažíte se denně konzumovat ovoce i zeleninu, nedostatek vitaminu C vám patrně nehrozí.

Stárnutí

Jak stárnete, pomalu se vám ztenčuje kůže a krevní vlásečnice jsou čím dál tenčí. Ztrácíte i kolagen, který má za úkol chránit malé žilky a vlásečnice před ztrátou elasticity. Snadno se tak poškodí a pod kůží vznikají nevzhledné modřiny.

Onemocnění krevního oběhu

Choroba zvaná hemofilie se projevuje špatnou srážlivostí krve nebo její nesrážlivostí s nadměrným krvácením. S tím jde ruku v ruce i nadměrná tvorba modřin.

Čtěte také: Bolestivá menstruace. Víme, jak zmírnit potíže přírodní cestou

Další možné přičiny krvácení z nosu

Křehkost drobných cév

Jedná se o nejčastější příčinu krvácení z nosu. Na křehké cévy trpí především malé děti.

Infekce a nachlazení

Během nemoci se v nosní dutině tvoří nadměrné množství hlenu a hnisu. Snadno tak může dojít i k poškození cév a krvácení.

Mechanické poškození

Pokud upadnete, omylem se škrábnete nebo vás někdo uhodí, můžete velmi rychle začít krvácet z nosu.

Vysoký krevní tlak

Lidem s vysokým krevním tlakem proudí cévami mnohem více krve. Občas se může stát, že dojde k přetlaku a některá z cév praskne.

Alergie

Senná rýma jako jeden z hlavních projevů alergie narušuje sliznici, která je pak náchylnější ke ztenčení a krvácení.

Porucha srážlivosti krve

Jestliže trpíte poruchou krevní srážlivosti, lékař vás pravděpodobně už varoval před možným krvácením z nosu, které může být velmi silné a obtížně zastavitelné.

Návykové látky

Nemusíte užívat přímo droby, už pouhé pití alkoholu rozšiřuje cévy a zvyšuje pravděpodobnost prasknutí cévky z důvodu přetlaku.

 

Pokud vás tvorba modřin a časté krvácení z nosu trápí delší dobu, navštivte raději lékaře. Provede vám potřebná vyšetření a doporučí nejlepší možný postup.Diskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*