Menu
WomanOnly
Inspirativní ženy

Rakouská císařovna Sissi si svůj život představovala trochu jinak. Jaká byla jako manželka a matka?

Oblíbená rakouská císařovna Alžběta Bavorská přezdívaná Sissi vstoupila do historie jako představitelka krásy, vytrvalosti, inteligence a síly ducha. Narodila se na Štědrý den roku 1837, ale dožila se pouze věku 60 let, protože byla zavražděna. Pojďme si představit zásadní okamžiky jejího života a zavzpomínat na tuto výjimečnou ženu a čtyřnásobnou matku, která zůstává vzorem mnoha žen. Jaká byla jako manželka a matka?

Císařovna Sissi jako dítě a v období dospívání

Alžběta řečená Sissi byla bavorskou princeznou a pocházela z rodu Wittelsbachů. Měla dalších osm sourozenců a ona sama se narodila jako čtvrté dítě v pořadí. Za předzvěst štěstí se považovalo to, že se narodila v neděli a že při narození již měla jeden zoubek. Moc štěstí ale v životě neměla, sužovala ji omezení života na císařském dvoře, nevycházela se svou tchyní Žofií, zemřela jí prvorozená dcera, syn Rudolf spáchal sebevraždu a její život byl předčasně ukončen úkladným atentátem.

Dětství Sissi bylo svobodné a bezstarostné. Po svých rodičích Maxmiliánovi a Ludovice Sissi zdědila svobodného ducha, lásku k přírodě a umění a také jistý temperament a divokost. Její rodiče měli tak trochu italské manželství, které začalo zamčením novomanžela ve skříni o svatební noci. Oba milovali někoho jiného, ale byli nuceni se v rámci dohodnutého sňatku vzít. Jejich vztah byl plný Maxmiliánových nevěr a následného usmiřování. Ludovika se vzorně starala o děti a věnovala se jim osobně, což bylo na tehdejší dobu i její postavení nezvyklé. V zásadě Sissi vyrůstala ve zcela svobodném prostředí a měla láskyplný vztah se svými rodiči.

I ona sama toužila po tom žít svobodně a dělat vše nejlepší dle svého vlastního uvážení, to se jí však zpočátku nedařilo. Přesto se i v poutech manželství a dvorské etikety snažila nalézat skuliny, kde mohla být jen sama sebou a věnovat se svým zájmům, mezi něž patřila například divoká jízda na koni, sport a cvičení či hra na hudební nástroje (na klavír a citeru). V pozdějším věku se věnovala cestování.

Marie Terezie zvládala rodičovství i kariéru. Které dítě měla nejraději a s kým vztah skřípal?

Sňatek Alžběty Bavorské s Františkem Josefem I.

František Josef se do Sissi bláznivě zamiloval při setkání v létě roku 1853 v Ischlu u příležitosti oslavy císařových narozenin, kdy jeho matka arcivévodkyně Žofie pozvala svou sestru Ludoviku a její dcery. Sissi byla tedy Františkovou sestřenicí, protože jejich matky byly sestry. Byla to však láska na první pohled, ačkoliv Sissi tehdy byla ještě dítě, bylo jí pouhých patnáct let. Oba mladí lidé měli dost prostoru na první polibky a projevy náklonnosti a zakrátko se konala velkolepá a bohatá svatba. Sissi se tak vdávala již ve svých šestnácti letech.

Na přísné dodržování dvorské etikety a jiných pravidel i striktní denní rozvrh či důkladné učení se však císařovna cítila ještě velmi mladá a nesmírně ji to svazovalo a omezovalo. Zakrátko se ale stala matkou, krátce po sobě se jí narodily tři děti, později po deseti letech ještě nejmladší a nejmilovanější dcera Marie Valerie, jejímž otcem by údajně mohl být hrabě Andrássy. Nejstarší dcera Žofie zemřela ve svých dvou letech na tyfus, což byla pro Sissi velká rána. Svým dalším dvěma dětem se už příliš nevěnovala a narozením korunního prince Rudolfa si oddechla. Splnila svou povinnost, zajistila dědice a již nechtěla riskovat další komplikované porody, proto ochladl i její vztah k manželovi a v podstatě i k oběma dětem. Zamilovala si až svou poslední dceru, která se narodila až po dalších deseti letech v Alžbětiných milovaných Uhrách. Teprve tehdy si mohla své mateřství užít naplno.

Manželství bylo problematické, Sissi zpočátku nevycházela se svou tchyní a snažila se všemožně bojovat proti všemu, co dělat musela, a co zároveň dělat nechtěla. Nelíbilo se jí, že nesmí kojit své děti nebo že její syn Rudolf trpí při velmi tvrdém vojenském výcviku ačkoliv je ještě malý chlapec, proto bojovala za to, aby se tento přístup změnil. Později si v životě vynahrazovala nedostatek svobody a hodně cestovala, žila si svobodně odloučena od svého manžela, který se netajil svými mimomanželskými poměry, mimo jiné i s herečkou Kateřinou Schrattovou. Přesto však manželé zůstali přáteli a měli se rádi.

Děti císařovny Sissi: korunní syn Rudolf a jeho osud

Korunní princ Rudolf měl stejně jako Sissi neklidnou duši a jeho život nebyl úplně šťastný. Na přímluvu matky byla ukončena jeho přísná vojenská výchova, ale vůbec nevycházel se svým otcem, který Rudolfa nechtěl pustit do politiky. Rudolf pak proti němu psal tajné pamflety, trpěl nedostatkem uznání, frustrací a méněcenností, nebyl šťastný ani v osobním životě, kdy byl přinucen ke sňatku s nemilovanou ženou Stefanií. Do dějin vstoupil jako nešťastný sebevrah, který zastřelil sebe i svou mladičkou milenku Marií Vetserovou na loveckém zámečku v Mayerlingu, čímž zcela zdrtil oba své rodiče, jimž nezbylo než přemítat o tom, co udělali špatně. Po smrti Rudolfa se úplně odcizili a nic už nebylo jako dříve. Císařovna od té doby nosila černé šaty.

Jackie Kennedy, vzlety a pády jedné z nejpopulárnějších prvních dam USA

Děti císařovny Sissi: dcera Marie Valerie

Sissina druhorozená dcera Gisela nebudí tolik pozornosti jako nejmladší Marie Valerie, která se narodila v Uhrách deset měsíců po korunování Františka Josefa uherským králem. Marii Valérii se přezdívalo Anděl z Wallsee pro její sklony k dobročinnosti. Lidé ji milovali. Směla se provdat z lásky jako jediná z Alžbětiných dětí. Její manželství bylo šťastné a porodila deset dětí. Zemřela poměrně brzy, ve svých šestapadesáti letech na rakovinu lymfatických uzlin.

Životní styl Alžběty Bavorské a láska k cestování

Císařovna Sissi byla velmi inteligentní a vzdělaná, ovládala několik jazyků, psala básně, milovala jízdu na koni, cestování a Uhry. Protože už jako mladá císařovna trpěla na císařském dvoře samotou a cítila se jako ve svěrací kazajce, brzy onemocněla vážnou bronchitidou, což byl prvotní důvod toho, proč začala cestovat a odjíždět pryč. Její první cesty se týkaly různých ozdravných pobytů mimo Vídeň, kde pokaždé pookřála a radovala se ze života. Nejlépe jí bylo u moře. Jakmile se ale vrátila do Vídně ke svým císařským povinnostem, opět začala strádat. Proto když to bylo jen trochu možné, jezdila pryč, a to někdy i s císařem. Pobývali například na Riviéře, společně vystoupili na Grossglockner, sama pak jela na Madeiru, kde ji doprovázel její krásný přítel hrabě Imre Hunyady, který po návratu za nevyjasněných okolností vypověděl služby u rakouského dvora.

Císařovna v průběhu svého života opakovaně cestovala na svá oblíbená místa. Pobývala v Uhrách, milovala cikánskou kulturu a cikánské písně, jezdila i ráda na Korfu, kde nechala vybudovat svůj zámeček věnovaný svému oblíbenému řeckému hrdinovi Achillovi. Cestovala také do Benátek a Švýcarska, v Anglii navštívila královnu Viktorii i ústav pro choromyslné (Alžběta se velmi zajímala o duševní poruchy, které měli v rodině). Milovala i hony, kterých se v Anglii hodně účastnila, a patřila mezi nejlepší jezdkyně na koni tehdejší doby. Hodně času pak také ve svém životě trávila na zámku Gödöllő v Maďarsku.

Sibyla jako symbol věštkyně. Kolik jich vlastně bylo a máme je i v Česku?

Císařovna Sissi jako ideál krásy

Sissi byla proslulá krasavice, která o sebe velmi pečovala a byla až posedlá svým vzhledem. Dnes bychom možná řekli, že trpěla anorexií nebo i orthorexií. Sissi si udržovala váhu 55 kg při své výšce 167 cm. Věnovala se cvičení a sportování, držela různé diety, například jedla jen ovoce nebo pila šťávu ze syrového masa, ale také pila syrová vejce, mléko nebo víno. Váhu kontrolovala třikrát denně a také si měřila obvod lýtek a stehen. Jednou se dokonce konalo proslulé poměřování lýtek, která si císařovna Sissi porovnávala s francouzskou císařovnou Eugenií, přičemž byly obě přistiženy.

Kromě krásné postavy byly císařovninou chloubou i nádherné dlouhé vlasy, které si velmi pěstila. Takové mytí vlasů císařovny, to byl rituál! Vlasy si nechávala umýt dvakrát do měsíce a používala k tomuto účelu 30 žloutků a francovku. Tato směs se nechávala na vlasech působit hodinu, poté se důkladně oplachovala odvarem ze skořápek vlašských ořechů. Vlasy nechávala císařovna přirozeně uschnout, což trvalo díky jejich hustotě a délce až ke kolenům dost dlouhou dobu. Během mytí vlasů na císařovnu nesměl nikdo promluvit a také kárala svou kadeřnici, pokud jí stříbrným hřebenem vyčesala více vlasů, než se císařovně líbilo.

Smrt císařovny Sissi

Císařovna Sissi byla zavražděna při procházce na břehu ženevského jezera italským anarchistou Luigim Luchenim, který ji vrazil pilník rovnou do srdce. Stalo se tak 10. září roku 1898. Sissi po útoku ještě vstala a došla na loď, než se zjistilo, že má smrtelné zranění. Původně měl být cílem útoku atentátníka princ Orleánský, ale ten nepřijel, tak si atentátník zvolil novou oběť. Po oblíbené císařovně dlouho truchlil celý svět.

Ohodnoťte tento článek:
3,9
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Rakouská císařovna Sissi si svůj život představovala trochu jinak. Jaká byla jako manželka a matka?