Menu
WomanOnly
Sex

Švédská trojka v posteli x trojka v životě. Proč to v životě většinou nefunguje?

Trojka, trojka v sexu, sex ve třech, švédská trojka. Říká vám to něco? Už jste to zkoušeli nebo vám život někdy takovou situaci přinesl? A což teprve život ve třech, trojka v životě nebo polyamorní vztahy! Jak se v tom všem vyznat, jak se to vlastně může stát a co s tím dělat? Přirozeně monogamní člověk se s tím někdy sám těžko vyrovnává a sex ve třech ještě neznamená i život ve třech. Proč vlastně chceme trojku v sexu nebo život ve třech? Naše anketa také prozradí, jak na to, když milujeme více lidí najednou, nahlíží dotázané ženy i muži.

Švédská trojka není jen kultovní film. Odkud pochází název pro sex ve třech?

Švédská trojka (Threesome) je název filmu z 90tých. let, který otevřel téma polyamorie a sexu ve třech. Humorným i sladkobolně romantickým způsobem přibližuje vztah tří kamarádů, dvou mužů a jedné ženy, jež vytváří milostný trojúhelník. Od té doby se začalo toto slovní spojení používat častěji pro označení sexu ve třech. Původní označení švédská trojka má kořeny již v době 30leté války, kdy švédští nájezdníci znásilňovali ženy. Obvykle se za švédskou trojku považuje sex jedné ženy a dvou mužů, ale ničím výjimečným není ani sex dvou žen a jednoho muže, potažmo i tří žen nebo tří mužů v případě jejich homosexuální orientace. Ale tohle je pořád jen sex. A co vztah? Respektive vzájemné vztahy? Opravdu jde vždy jen o to užít si netradiční sex?

Dá se odpustit nevěra a posílit vztah? Některým paroháčům se zahýbání líbí

Proč nás fascinuje trojka v sexu a kdy to může fungovat?

Trojka v sexu přináší nové rozměry sexuality. Sjednocuje, podporuje symbiózu a syntézu, větší pochopení, napojení, proudy inspirace, zesiluje erotické prožitky, vnímavost a otevřenost, náhled člověka sama na sebe i na svého partnera. Umožňuje větší empatii, porozumění druhému pohlaví, zvyšuje toleranci vůči jiným sexuálním orientacím či identitám. Poskytuje nevšední a výjimečné prožitky. Nemusí jít primárně o nějakou perverzi či uspokojení pohlavního pudu. Sex ve třech má i lidský aspekt, navíc ačkoliv se to zdá jakkoliv nepřirozené, každý kdo trojku absolvoval, často zjistil, že nic přirozenějšího nepoznal. Jenomže trojka v sexu může fungovat jen za určitých podmínek a rozhodně není pro každého!

Pro kultivovaného západního člověka je přirozená monogamie. Nechceme se s nikým o svého partnera dělit a nedovedeme si představit, že by naši společnou postel měl navštěvovat ještě někdo další. Za určitých podmínek to ale může fungovat. Mezi ně patří souhlas všech zúčastněných a srovnání se s tím, že jsou věci tak, jak jsou. Žárlivost, majetnické sklony, rivalita a pocity méněcennosti do trojky rozhodně nepatří! Trojka je pouze pro vyrovnané a sebejisté jedince, ideálně ještě i splachovací! Vůbec nejlepší je, když se sejdou tři kamarádi, kteří se dobře znají, respektují se a panují mezi nimi vzájemné sympatie a porozumění.

Nezávazná trojka s cizím člověkem, o němž vůbec nic nevíte, kterého si přizvete do manželské ložnice, nemusí vždy skončit dobře. A to nemám na mysli jen pohlavní nemoc nebo nějaké výtržnosti či vykradení bytu, ale třeba také rozbití manželství. I když to se, pravda, nedá zaručit nikdy. Vůbec nejhorší však je, vzít si do trojky expartnera či expřítelkyni jednoho z páru, nebo blízkou kamarádku či kamaráda, do kterého je jeden z dvojice hodně zamilovaný. Tohle opravdu nikdy nedělejte, zničí vám to nejspíše vztah. Tedy alespoň je toto riziko velmi vysoké…

Sex ve třech a proč k němu dochází?

Nejčastější důvody, proč vlastně do trojky jdeme, bývají tyto:

  • trojku chce náš partner, protože chce zkusit něco nového a líbí se mu představa mít v posteli další ženu (anebo jde o konkrétní ženu, po níž touží)
  • trojku chce žena, která v sobě objevila lesbické sklony a chce v tom mít jasno, proto si přeje do postele přizvat kamarádku či jinou ženu, která ji přitahuje
  • trojku chce žena, která chce v sexu experimentovat a vzrušuje ji představa, že se jí zmocní dva muži najednou
  • méně často chce trojku latentně homosexuálně orientovaný muž, který chce k manželce přizvat svého přítele
  • trojku také může chtít lesbický pár po letech soužití, z nich minimálně jedna žena z nich si chce vyzkoušet či znovu oživit sex s mužem, anebo si pár přeje zpestřit svůj sex s jinou ženou
  • trojku samozřejmě někdy mohou chtít vyzkoušet i tři muži homosexuálové, nebo dva bisexuální muži se ženou, kterou k sobě přizvou

Jak je vidět, trojka v sexu má neskutečně mnoho variant. A mnohé další by se jistě daly vymyslet. Jedno však mají společné. S nápadem na sex ve třech přichází obvykle jeden z dvojice, ten druhý může rychle či méně rychle (po delším přemlouvání a přemýšlení) souhlasit. Tedy se často svému partnerovi přizpůsobí a na trojku přistoupí jen proto, aby partnerovi vyhověl, udělal mu radost, protože ho miluje, anebo protože ho nechce ztratit. A většinou je ten třetí člověk právě ten, kdo se partnerovi, který navrhuje trojku, líbí, nebo po němž touží.

Trojka je totiž často jen legalizovaná nevěra, v níž si nejen vyžádáme souhlas partnera, ale necháme ho se i dívat, anebo jej přímo do společného sexu zapojíme.

Bisexualita. Proč spolu spí ženy, které mají rády muže?

Polyamorie aneb život ve třech. Když nezůstane jen u trojky v sexu

Nezávazná trojka v sexu samozřejmě může přejít v romantický milostný vztah. Pokud se trojka v sexu všem zúčastněným zalíbí natolik, že se bez ní nechtějí obejít, obvykle dochází k tomu, že tradiční partnerský či manželský sex jde stranou a lidé si to vesele spolu rozdávají dál výhradně ve třech, protože je to takhle více baví. Minimálně po určitou dobu, dokud vášeň nevyprchá a dokud – je to zase bavit nepřestane.

Lidé vždy preferují dlouhodobější vztahy, vyspat se s někým jen jednou často zkrátka nestačí a ten sex nemá žádný potenciál, nedostane tak žádnou šanci se nějak kultivovat, rozkvést, expandovat. Proto i trojky bývají dlouhodobější – a tím pádem se mezi lidmi začne vytvářet hlubší pouto, zvyknou si na sebe, jsou sebou okouzlení, posedlí, podléhají vášni a vznikne často i zamilovanost, romantická láska, nezřídka i hluboký vztah.

Trojice začne trávit více času i mimo postel, zjistí, že mají společné zájmy, chodí se bavit do společnosti, sportují, tráví spolu volné chvíle, pomáhají si navzájem. Najednou zkrátka zjistí, že milují i toho druhého, nebo tu druhou. A co teď? Ono to někdy samozřejmě bývá i v tomto pořadí – napřed vznikne vztah, a teprve potom je dotyčný přizván do společné postele, protože svého prvního partnera či partnerku milujete a nechcete se s ním kvůli někomu novému rozejít. Jenomže co ten první z partnerů? Tomu nezbývá než přizvaného člověka do trojky respektovat, jinak by o svou lásku nejspíše přišel úplně. Ale i on nakonec často podléhá jistému kouzlu nového svěžího vánku ve vztahu a třeba se zamiluje taky, navíc má v posteli místo jednoho milovaného člověka hned dva….Tento ráj ale samozřejmě netrvá věčně…

Když je z trojky zase dvojka…

Trojka v životě ale často končí tak, že ten, kdo byl první, zůstává opuštěn… a dva, kteří se zamilovali nejpozději, spolu odcházejí… Další variantou může být i to, že původní stabilní dvojice zůstane, zatímco nováček, jakmile je po čase přestane bavit, bývá odkopnut… Trojka v životě ale může doopravdy za plné spokojenosti všech zúčastněných fungovat i několik let, chce to však hodně tolerance…

V dnešní době je polyamorie (když milujeme více lidí najednou a vytváříme s nimi vztahy) vcelku moderní a netají se jí ani mnohé známé osobnosti. Otázkou však vždy zůstává to, jestli není polyamorie jen neutajovanou, oficiální a legální omluvenkou pro nevěru se souhlasem (a pod dozorem) podváděného…

Co je nevěra? Flirt, líbání nebo jen sex!

Anketa: Jak vnímáte polyamorii a souhlasili byste se sexem nebo životem ve třech?

Já jsem spíš pro tradiční polygamii. Méně vášní a více dělby domácích prací. To se pak ukáže, kdo to myslí poctivě. (Radka, 56 let)

Přemýšlela jsem nad tím vícekrát, obecně jsem k tomu slyšela toto: „Opravdu je možné milovat více lidí najednou? Je to jako kdybyste se měli zeptat matky se dvěma dětmi které má raději!” Jinak věřím, že mohou existovat tři lidé, kteří si rozumějí, toto by mi možná nevadilo, ale hovořím o vztahu, ne jen o sexu, to by pro mne jenom takto zredukované nebylo. Já jsem hodně emotivní tvor, ale nevylučuji, že ty emoce mohou být i ke dvěma lidem. Samozřejmě by to museli akceptovat všichni a být ve shodě. (Lenka, 38 let)

Mě osobně oslovuje radikální upřímnost a otevřenost, kdyby si aspoň tohle vzal klasický vztah z toho „poly”, vůbec bych se nezlobil. Jinak zatím žiju monogamně, ale není všem dnům konec… (Radek, 48 let)

Já jsem dost majetnická, nechtěla bych se s někým o někoho dělit… (Pavla, 34 let)

Já sama jsem ve vztazích monogamní, ani bych neměla kapacitu tříštit se mezi více mužů. To by byla pro mě marnost a stres. Chci být ve vztahu „celá”. Vzájemně. Myslím, že taková ta niterná blízkost vyžaduje tak velké citové i mentální investice, že si neumím představit, že je možné to dokázat s více lidmi. (Jana, 41 let)

Dovedu to pochopit, když člověku chybí něco v určité rovině, že si to tam kompenzuje s někým jiným, třeba v tom sexu. Ale to pak pro mě není plnohodnotný druhý vztah. Ale nemám v tomto směru předsudky. Lidi by měli být hlavně spokojení. Pokud je to položené na vzájemné upřímnosti, a vzájemné domluvě, tak mi to přijde v pořádku. (Šárka, 43 let)

„Středa, je ho tam třeba!“ Jak zvládnout rozdílné sexuální potřeby ve vztahu

Polyamorie je super. Jen na ni nemám čas. Mít víc jak jednoho partnera je časově náročné…

Polyamorie je super. Jen na ni nemám čas. Mít víc jak jednoho partnera je časově náročné… (Honza, 33 let)

Hodně jsem o tom přemýšlela a představila si to, ale nedala bych to. Nelíbí se mi názor, že jsem sobec, aniž bych cítila bolest, když bych se měla o svou partnerku dělit… (Marta, 35 let)

Já žiji ve třech pořád. S tím rozdílem, že ty manželky o tom neví… (Vanda, 39 let)

Cokoliv lidem dělá radost, je v pořádku. Ale zajímalo by mě, jak by tohle fungovalo i s dětmi. Hodně lidí není schopno mít rádo ani sama sebe, tak proč by zase jiní nemohli mít stejně rádi více lidí. Spíše bych řešil nesnášenlivost okolí a to, co je zažité a co je a není vnímáno jako normální… (Jarek, 36 let)

Ohodnoťte tento článek:
4,3
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Švédská trojka v posteli x trojka v životě. Proč to v životě většinou nefunguje?