Menu
WomanOnly
Péče o vlasy

Trápí vás ztráta vlasů? Po příčině pátrejte 3 měsíce zpátky

Padání vlasů je přirozený proces, s nímž se v menší či větší míře potýká každý z nás. Pokud však zaznamenáme, že vlasů vypadává více, než tomu bylo doposud, je namístě zbystřit. Často je příčina nadměrné či extrémní ztráty vlasů docela banální, může však představovat i vážnější zdravotní problém. Jaké jsou nejčastější důvody ztráty vlasů u žen a jak řídnutí hřívy zastavit?

Co je nadměrná ztráta vlasů?

Denně člověku vypadne 80 až 100 vlasů. Jedná se o přirozenou vlasovou obměnu, jelikož nové vlasy neustále dorůstají. Jeden vlas na hlavě vydrží dva roky až sedm let, poté uvolní místo novému. Ztráta vlasů v takové míře je normální a není třeba se jí děsit. Pokud vám však vlasy začaly padat více, než je u vás obvyklé, je načase se zamyslet nad možnými příčinami.

Jak správně pečovat o vlasy? Bez pravidelné péče vám kadeřník nepomůže!

Jak zabránit vypadávání vlasů u žen

Aby bylo možné vypadávání vlasů zabránit, je nejprve nutné znát jeho příčinu. Ta se může do jisté míry lišit u mužů a žen, většinou jsou však na vině hormonální změny, stres nebo nedostatek živin. Výjimkou není ani padání vlasů po nemoci, zejména pokud byla doprovázena horečkou. Typicky mužskou záležitostí je tzv. androgenetická nebo také androgenní alopecie, při níž dochází k ústupu vlasové linie, tvorbě koutů a postupně i ztrátě vlasů na temeni hlavy. U obou pohlaví platí, že s věkem se míra vypadávání vlasů zvyšuje.

Je poměrně obvyklé, že se padání vlasů projeví jako opožděná reakce na stres, infekci, hormonální dysbalanci a podobně. Vlivem různých okolností může dojít k „deaktivaci“ vlasových váčků, vlasy přestanou růst a o několik měsíců později začnou nadměrně vypadávat. Tímto způsobem vlasy padají nejen při emočním stresu, ale například i po porodu nebo při nesprávné funkci štítné žlázy. Trápíte-li se právě extrémní ztrátou vlasů, popřemýšlejte, zda se příčina nemohla objevit přibližně před třemi měsíci.

Ztráta vlasů ze stresu

Stres představuje jednu z nejdiskutovanějších příčin ztráty vlasů u žen i mužů. O souvislosti těchto dvou faktorů toho bylo ze strany odborníků napsáno již spoustu. Není pochyb o tom, že stres a ztráta vlasů spolu úzce souvisí. Na vině může být jak chronický stres, tak stres krátkodobý. Pokud jste se ráno zděsila nad velikostí chomáče vyčesaných vlasů, zalovte v paměti, jestli pro vás období před několika měsíci nebylo nadmíru stresové.

Řešení

Máte-li podezření, že za ztrátou vlasů stojí stres, zaměřte se nejprve na kvalitní spánek. Není neobvyklé, že zvýšený stres způsobuje problémy se spaním, které opět zvyšují hladinu stresu. Začněte dbát alespoň na spánkovou hygienu choďte spát a vstávejte ve stejnou dobu, před spaním se vyvarujte koukání na displej telefonu nebo počítače, nejezte na noc těžká jídla a večer necvičte. Raději před spaním čtěte knihu, jděte na nenáročnou procházku nebo zaveďte horké koupele.

Proti stresu působí také pravidelný pohyb a správná životospráva (dostatek bílkovin, vitaminů ze skupiny B, listové zeleniny, ořechů). Můžete rovněž vyzkoušet osvědčené relaxační techniky, například autogenní trénink. Pokud se vám nedaří regulovat stres svépomocí, zvažte návštěvu psychologa.

Máte suché a lámavé vlasy? Možná jim chybí lipidy

Ztráta vlasů vlivem hormonů

Hormonální dysbalance je další častou příčinou ztráty vlasů u žen. S padáním vlasů vlivem hormonů se potýkají ženy ve všech fázích života. Může nastat v pubertě, reprodukčním období i pokročilém věku.

Padání vlasů vlivem hormonů se nejčastěji objevuje při poruchách štítné žlázy, při nerovnováze estrogenu a testosteronu, po porodu a během menopauzy, kdy klesá hladina již zmíněné estrogenu. Hormonální nerovnováhu způsobuje i stres, proto je vhodné se v rámci boje proti ztrátě vlasů zaměřit také na něj.

Řešení

Hormonální nerovnováhu odhalí či potvrdí lékařské vyšetření. Je-li její příčinou zdravotní problém, například porucha funkce štítné žlázy, pomohou léky, které hormony srovnají do latě. Postupně ustane i extrémní padání vlasů.

Rozhozené hormony mohou být i krátkodobým problémem, který se vyřeší sám. Jejich srovnání však můžete jít naproti změnou jídelníčku a životního stylu. Dbejte na dostatek ovoce, zeleniny, bílkovin a zdravých tuků, jejichž zdrojem jsou například ořechy. Vyhýbejte se průmyslově zpracovaným cukrům a rafinovaným olejům. Při rozsáhlé hormonální dysbalanci je někdy nutné zařadit také hormonální léčbu v období menopauzy například podávání estrogenu ve formě tablet.

Ztráta vlasů z nedostatku železa

Pokud vás kromě extrémního padání vlasů trápí také únava, bolesti hlavy, bledost, praskání koutků, lámavost nehtů nebo časté bušení srdce, může být na vině nízká hladina železa v krvi. Železo je důležitým prvkem pro správnou funkci metabolismu. Přispívá k tvorbě červených krvinek a podílí se na přenosu kyslíku v tkáních. Zároveň se uplatňuje při vývoji a růstu vlasových folikul. Při nedostatku železa se vlasovým folikulům nedostává potřebné množství živin, což ovlivňuje růstový cyklus vlasů a může dojít i k jejich nadměrnému vypadávání.

Nejvíce jsou nedostatkem železa ohroženy ženy v reprodukčním věku. Pokud máte podezření, že by se tento problém mohl týkat i vás, požádejte vašeho lékaře o preventivní rozbor krve. Existují také domácí testy, které mohou nízkou hladinu železa rovněž odhalit.

Řešení

Pokud je možnou příčinou ztráty vlasů nedostatek železa a tedy i nižší počet červených krvinek, zaměřte se na svůj jídelníček. Mezi nejvýznamnější zdroje železa patří červené maso, zejména hovězí, skopové a jehněčí. Nachází se však také v rostlinných zdrojích, například v listové zelenině, sóje, luštěninách nebo v tzv. superpotravinách, mezi něž patří kupříkladu chlorella nebo chia semínka.

Pokud u vás nedostatek železa zjistí lékař, doporučí užívání železa v tabletách, pravděpodobně společně s vitaminem C, jenž napomáhá snazšímu vstřebávání. Často se současně užívá také kyselina listová a vitamin B12, což jsou rovněž prvky klíčové pro správnou krvetvorbu.

Jak vybrat šampón na vlasy a které látky obsažené v šamponech nám škodí?

Ztráta vlasů při užívání léků

Příčinou ztráty vlasů u žen i mužů mohou být některé druhy léků, které negativně působí na vlasové folikuly. K extrémnímu padání vlasů může dojít v řádu dnů i měsíců po podání léku. Typicky se se ztrátou vlasů potýkají osoby, které užívají přípravky na léčbu rakoviny. V takovém případě vypadávají jak vlasy, tak ostatní ochlupení. Po ukončení léčby se růst obnoví.

Ostatní léky zpravidla nezpůsobují vypadávání vlasů v tak extrémní míře, proto si jej můžete všimnout až po delší době. Vedle samotné ztráty vlasů možná zaznamenáte i jejich zhoršenou kvalitu, změnu struktury, v některých případech i změnu barvy.

Negativní vliv na kvalitu nebo růst vlasů je připisován například antidepresivům, hormonální antikoncepci, lékům na ředění krve, přípravkům na snížení krevního tlaku nebo imunosupresivům. Ztrátu vlasů mohou způsobit i volně dostupné medikamenty, například vitamin A a jeho deriváty. Dobrou zprávou je, že ztráta vlasů v důsledku medikace je zpravidla vratný proces.

Řešení

Padání vlasů se obvykle spontánně zastaví po skončení léčby, v některých případech však může návrat k běžnému stavu trvat i několik měsíců. Pochopitelně ne vždy je možné léky vysadit a příčinu padání vlasů tak odstranit. Ideální je se se svým problémem svěřit lékaři, který může doporučit například změnu léčby.

Chcete prodat vlasy! Na co si dávat pozor?

Ztráta vlasů po covidu

Studie publikovaná v časopise The Lancet poukázala na to, že lidé, kteří prodělali závažnou formu onemocnění covid-19, mohou trpět nadměrným vypadáváním vlasů. Mezi častější dlouhodobé problémy však patří zejména únava a svalová slabost.

Výzkumu se zúčastnilo 1 655 respondentů z čínského Wu-chanu, kteří byli v důsledku těžkého průběhu nemoci hospitalizováni v tamní nemocnici. Půl roku po propuštění podstoupili fyzické a krevní testy a vyplnili dotazník, který měl odhalit případné dlouhodobé zdravotní potíže.

Zvýšenou míru padání vlasů po covidu v dotazníku uvedlo 22 % respondentů. Autoři studie však upozornili na to, že vypadávání vlasů po nemoci není ničím neobvyklým. Jedná se o dočasný stav, který se během několika měsíců upraví.

Řešení

Vypadávání vlasů po nemoci se zpravidla během několika měsíců zastaví samo. Je třeba myslet na to, že ke ztrátě vlasů po covidu může přispívat zvýšená hladina stresu, jíž je dnešní doba provázena. Jedním ze způsobů, jak vypadávání vlasů zabránit, může být i v tomto případě eliminace emočního napětí. Zvažte změnu jídelníčku, zaveďte pravidelnou pohybovou aktivitu a dopřejte si dostatek spánku. Do jisté míry můžete vypadávání vlasů zabránit pomocí doplňků stravy, které dodají potřebnou výživu vlasům i vlasové pokožce.

Ohodnoťte tento článek:
3,7
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Trápí vás ztráta vlasů? Po příčině pátrejte 3 měsíce zpátky