Menu
WomanOnly
Zdraví a výživa

Trpíte nespavostí či chronickými bolestmi? Vyzkoušejte jógovou terapii

Redakce

Redakce

13. 8. 2018

Trápí vás chronické bolesti či nespavost, ale nechce se vám tyto obtíže řešit konvenčně užíváním léků? Pak můžete vyzkoušet jógovou terapii, tedy jógu cílenou na konkrétní požadavky organismu.

Počet lidí, kteří se celosvětově věnují józe, konstantně narůstá. V České republice sice statistická data chybí, můžeme však předpokládat, že i naši kotlinu s mírným zpožděním zasáhla světová jógová epidemie. Například v USA se během posledních pěti let počet praktikujících téměř zdvojnásobil.

Jaký je rozdíl mezi jógou a jógovou terapií?

„Možná vás napadne, že je i klasická jóga v podstatě terapie. Blahodárně samozřejmě působí, pokud se ale jóga zaměřuje na úlevu od zdravotních obtíží, je zapotřebí, aby měl lektor dostatek zkušeností a znalostí a dokázal lekci sestavit tak, aby na dané oblasti cíleně působila. Když telefonujete s kamarádkou, můžete to mít terapeutický účinek, ale přesto nemůžeme povzbuzující přátelský telefonát nazývat psychoterapií. S jógovou terapií je to stejné,“ vysvětluje zakladatelka center zdravého životního stylu Domu jógy a instruktorka jógové terapie Věra Vojtěchová.

Přibývá nicméně i těch, kteří cvičí jógu nejen kvůli protažení a mentálního i fyzického požitku ze cvičení, ale právě z důvodu řešení specifických zdravotních obtíží. Jak k tématu říká Věra Vojtěchová, cvičení jógy mnohdy často doporučují jako doplněk léčby sami lékaři.

Co je to jógová terapie?

Jógová terapie se vyvinula z tradice jógy a Ajurvédské medicíny a poznatků současné fyzioterapie. Aplikací těchto principů na jógové techniky se vyvinul systém, které napomáhá jednotlivcům vypořádat se s jejich zdravotními obtížemi. Přizpůsobit se může téměř každému zdravotnímu stavu, může ulevit od negativních projevů obtíží, obnovit rovnováhu v těle a dodat energii

Jógová terapie pro úlevu

„Od jógové terapie nečekejte tradiční jógu v podobě cvičení typu Vinyasa, kdy se rychle a dynamicky střídají jednotlivé pozice. Terapie je tu od toho, aby pomohla a ulevila tělu. Vhodná je pro každého, kdo má pocit, že by pro něj byla klasická lekce jóga až příliš náročná, nicméně by rád těžil z blahodárných benefitů, které praktikování jógy organismu přináší,“ popisuje Věra Vojtěchová.

Hot (Bikram) jóga. Spalte až 900 kalorií v jedné lekci

„Důraz při jógové terapii klademe především na práci s dechem, od níž se potom odvíjí provádění jednotlivých pozic a jejich návaznost,“ dodává s tím, že jógová terapie je uzpůsobená i případné snížené pohyblivosti či bolestem.

Jógová terapie v kostce

 • Obnovuje přirozené pohybové vzorce
 • Navozuje rovnováhu těla
 • Cviky se přizpůsobují zdravotními stavu
 • Vhodná pro muže i ženy
 • Zlepšuje mobilitu
 • Posiluje odolnost vůči stresu

Pravidelný pohyb pro zdravější tělo

„Důsledně, avšak s ohledem na zdravotní stav prováděné cvičení může zlepšit mobilitu zatuhlých kloubů a postupně celkově obnovit pravidelnou fyzickou aktivitu, která je pro organismus v řadě ohledů prospěšná,“ tvrdí fyzioterapeutka Mgr. Pavla Daumann z Lékařského domu Praha 7  s tím, že pravidelný pohyb, samozřejmě úměrný zdravotním stavu, posiluje kosterní a svalovou soustavu, podporuje zdraví srdce a cév, prospěšný je nervové soustavě a mozku, ovlivňuje i vnitřní orgány a skvěle působí na psychiku, a dokonce i aktivitu mozku.

Jóga v těhotenství? Jedno z nejvhodnějších cvičení!

„Důležité nicméně je o své kondici a případných zdravotních obtížích informovat lektora jógy, který cviky uzpůsobí tak, aby neskýtaly žádná rizika,“ upozorňuje Daumann.

Navodí tělesnou harmonii

Jógová terapie je i přes svůj důraz na dech a koncentraci zaměřená spíše na fyzickou stránku člověka, nežli stránku duševní, v tom se podle Věry Vojtěchové od klasické jógy mírně odlišuje, vedle jogínských pozic využívá proto i prvky z fyzioterapie a masáží. Jednotlivé pozice jsou prováděny tak, aby působily přímo na konkrétní orgány, žlázy a tkáně s indispozicemi či narušenou funkčností.

Účelem praktikování jógové terapie je obnova rovnováhy v těle. Podle východních principů v organismu vše souvisí se vším. Jak vysvětluje instruktorka jógové terapie Věra Vojtěchová, není-li v pořádku jedna jeho část, promítá se tato dysfunkčnost do dalších oblastí.

Zacvičte si jógu nazí! Do Česka přichází jógový hit

Při jógové terapii je víc proto než kdy jindy důležité sepětí mezi lektorem a cvičícím. Lektor nejen, že vyhodnocuje a vybírá cviky, které budou pro dotyčného nejprospěšnější, ale může doporučit i změnu stravování. Výsledkem je vnitřní stabilizace a navození rovnováhy. Proto je vhodné se před skupinovou jógovou terapií sejít s lektorem na několika individuálních lekcích, při nichž společně proberete váš zdravotní stav i to, co od jógové terapie očekáváte.

Jógová terapie napomáhá úlevě od:

 • Chronických bolestí
 • Migrén a bolestí hlavy
 • Nespavosti
 • Chronické únavy
 • Napětí a úzkostí
 • Bolestí zad, krku, páteře
 • Karpálních tunelů
 • Bolestí způsobených meziobratlovými ploténkami

Účinek prokázaný studiemi

V poslední době navíc přibývá průzkumů a meta-analýz přisuzujících józe mnoho pozitivních účinků na organismus. Jóga zkrátka může na lidské tělo působit terapeuticky. A právě za tímto účelem vzniklo toto její samostatné odvětví, jógová terapie.

„Blahodárně může jógová terapie působit při bolestech kloubů či zad, napomáhá také snižovat rizikové faktory rozvoje kardiovaskulárních onemocnění a hypertenze,“ vysvětluje Pavla Daumann s tím, že její kladný efekt je podložen také v případě nespavosti, depresí či úzkostí. Podle některých studií může jógová terapie a praktikování jógy snižovat vyčerpání, a to i v případě, že je únava dána léčbou onkologického onemocnění chemoterapií či radioterapií.

Jakou jógu si vybrat? 5 nejoblíbenějších jógových stylů v ČR

Máte-li nicméně nějaký zdravotní problém či trpíte-li chronickou bolestí, je podle fyzioterapeutky Daumann je vhodné konzultovat praktikování jógové terapie se svým ošetřujícím či obvodním lékařem. „Ten je schopen vyhodnotit, zda není jógová terapie pro oslabený organismus až příliš namáhavá a zda může skutečně přinést žádoucí benefity v podobě úlevy od bolestí či zlepšení stavu,“ uzavírá.

Ohodnoťte tento článek:
3
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Trpíte nespavostí či chronickými bolestmi? Vyzkoušejte jógovou terapii