Menu
WomanOnly
Zdravá výživa a stravování

Vaření bez lepku má oblibu stále u více lidí. Jaké má výhody?

Veronika Tichá

Veronika Tichá

6. 1. 2017

Že existuje takové zdravotní omezení, které vyžaduje vaření bez lepku, není žádnou novinkou. Víte ale, co vlastně lepek je a co se skrývá pod názvem celiakie? Pokud jste se někdy stravovali v duchu bezlepkové diety, určitě nám dáte za pravdu, že se jedná o velmi chutnou a zdravou stravu, což zvyšuje její oblíbenost i u lidí, kteří celikaií netrpí.

Jak se nemoc projevuje

Celiakie je název chronického autoimunitního onemocnění tenkého střeva, které je citlivé na směs bílkovin zvanou lepek. Ten je obsažený především v pšeničné mouce, ale také v žitu a ječmeni.

Touto chorobou trpí lidé, kteří vytvářejí příliš mnoho protilátek proti některým enzymům a bílkovinám, které jsou součástí lepku. Tyto protilátky se pak s těmito enzymy spojují a vytvářejí tak komplexy poškozující sliznici střeva vyvoláním zánětu. Pacienti bývají slabívýrazně hubnou a mají průjmy. Mohou mít také krvácivé stavy – modřiny, nadměrné krvácení z otevřeného poranění, nebo i vnitřní krvácení do kloubů a svalů.

Můžou se u nich projevovat také různé kožní problémy, otoky nebo vzedmuté břicho. Někdy se nemoc projevuje neurologickými příznaky jako brnění končetin nebo mravenčení. Všechny tyto příznaky jsou způsobeny obtížným vstřebáváním některých vitaminů, např. vitaminu K, D a B12.

Pečení z bezlepkové mouky. Jakou vybrat a na co dát pozor!

Bez lepku ještě chutněji?

Základem léčby je bezlepková dieta, což znamená, že se ze stravy musí vyloučit mouka pšeničná, žitná a ječná. Dietu je nutné dodržovat celoživotně, ale v dnešní době už nemusí jít o problém vzhledem k dobré dostupnosti potravin, které jsou při této dietě povoleny, tzn. mouka sójová a rýžová, také rýže, brambory, kukuřice nebo bramborový a kukuřičný škrob. Velký omyl je myslet si, že při dietě bez lepku nemůžete jíst pečivo a jakékoliv výrobky z mouky.

Jak už jsme zmínili, potraviny připravené bez lepku začínají být v poslední době velmi oblíbené nejen u pacientů s celiakií. Výhodou číslo jedna je fakt, že bezlepkové potraviny nezpůsobují potravinovou alergii, což je pádný důvod, proč zajít pro mouku do zdravé výživy, nemyslíte? Navíc při celiakii vaříte z dietnějších surovin, takže pokud si hlídáte váhu, stojí za to výhody bezlepkového vaření zvážit.

Existuje totiž mnoho surovin, kterými se dá nahradit vaření z mouky. Třeba příprava jídel z jahel, krup, pohanky, cizrny nebo kuskusu zažívá v posledních letech boom a určitě stojí za to některé recepty vyzkoušet. My jsme pro vás vybrali recept na jáhlové rizoto s houbami a tymiánem, po kterém nemůžete přibrat, dostanete do sebe jen zdravé suroviny a ještě si báječně pochutnáte.

Na čtyři porce si připravte:

  • 250 g (1 hrnek) jáhel
  • 4 lžíce olivového oleje
  • 2 cibule
  • 300–400 g hlívy nebo žampionů
  • 4 stroužky česneku
  • mletý kmín, sušený nebo čerstvý tymián a mořská sůl a pepř na dochucení
  • 1 červená paprika, a cuketa nakrájená na kostičky

Jáhly je nejprve nutné důkladně propláchnout. Na oleji osmahněte najemno nakrájenou cibuli, přidejte houby, česnek, tymián, kmín a sůl a nechte chvilku společně dusit. Vmíchejte jáhly, zalijte horkou vodou, promíchejte, přikryjte pokličkou a na co nejnižším plameni duste patnáct až dvacet minut. Během této doby pokrm nemíchejte. Na závěr přidejte papriku a cuketu a dochuťte. Teď už vám můžeme jen popřát dobrou chuť!

Ohodnoťte tento článek:
5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Vaření bez lepku má oblibu stále u více lidí. Jaké má výhody?