Menu
WomanOnly
Velikonoce

Výsledky průzkumu: ženy se před koledníky zapírají a děti si chtějí vykoledovat peníze

Veronika Tichá

Veronika Tichá

6. 4. 2015

Přemýšleli jste někdy nad tím, jak vnímají Velikonoce a s nimi spojené tradice ostatní lidé, zejména ženy, kterých se některé zvyky neblaze dotýkají? Známe výsledky nejnovějšího výzkumu.

Češi nedodržují tradice

Průzkum, který se uskutečnil v závěru března a zúčastnilo se ho více než 120 respondentů, se zaměřil na velikonoční tematiku, konkrétně na dodržování velikonočních tradic. Ukázal, že původní myšlenka těchto svátků se bohužel pomalu vytrácí. Čím dál tím více lidí přestává dodržovat tradice, které k Velikonocím patří a mnoho žen se doma dokonce často zapírá. Vadí jim opilí koledníci i samotný akt vyšlehání pomlázkou.

Koledníci neznají velikonoční říkanky

Z pohledu mužů už také tyto svátky jara přestávají být tím, čím bývaly. Každý třetí muž už dnes nechodí s pomlázkou na koledu a stejný počet nezná ani žádnou velikonoční říkanku. Co se týče dětí, které chodí koledovat, největší radost udělá čokoláda nebo peníze.

Ztráta sympatií s českým způsobem slavení Velikonoc u nadpoloviční většiny účastníků průzkumu pravděpodobně souvisí s tím, že se dnes všeobecně málo dodržují staročeské tradice. 66 % žen uvádí, že koledníkům neotevírá, a to hned ze dvou důvodů. Největší výhrady mají ženy k opilým koledníkům (29 %) a také vyšlehání pomlázkou (25 %). Sympatie si koledníci nezískají ani tím, že ženy polijí levnou  voňavkou (13 %) nebo vodou (4 %).

Koledování jako výdělečná činnost?

Více než 58 % žen také rezignovalo na tradiční barvení vajíček, přestože polovina mužů v průzkumu uvedla, že malované vajíčko jim ve výslužce udělá největší radost. Celá třetina mužů však nechodí na koledu vůbec. Pokud se přece jen na koledu vypraví, nejraději si vykoledují malovaná vajíčka, čokoládové sladkosti a peníze.

Smutným faktem tedy je, že pokud se muži rozhodnou obcházet sousední domy s koledou, nečiní tak kvůli duchu Velikonoc, ale pravděpodobně kvůli tomu, že pravděpodobně něco dostanou. Pokud jim ovšem někdo otevře. Jak jste na tom vy, chystáte se dnes dostát tradičnímu koledování?

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Výsledky průzkumu: ženy se před koledníky zapírají a děti si chtějí vykoledovat peníze