Menu
WomanOnly
Domácnost

8 tipů, jak správně prát prádlo

Veronika Tichá

Veronika Tichá

10. 4. 2017

Patří praní prádla k vašim nejméně oblíbeným činnostem, přestože už dávno odzvonilo používání necek a valchy? Stává se vám, že i v ultramoderní automatické pračce se vám prádlo srazí, obarví nebo zežmolkovatí? Díky našim tipům se podobným problémům vyhnete nadobro.

1. Třídění prádla

Platí pravidlo, že čím podobnější barvy perete pohromadě, o to více se zachovají. Perte zvlášť bílé, černé a tmavé prádlo. Pokud chcete dát nějaké barvy dohromady, můžete zkombinovat například zelenou a modrou.

Myslete také na materiály. Jinak budete prát bílé bavlněné prádlo, jinak vlněné oblečení a jinak spodní prádlo. Velkým pomocníkem jsou cedulky na oblečení, které vám se způsobem praní poradí.

Pokud se nechcete přehrabovat ve špinavém prádle, pořiďte si koš na prádlo s dvěma otvory, díky čemuž můžou třídit oblečení i členové vaší rodiny například na bílé a tmavé, samotná příprava na praní pak bude mnohem jednodušší.

2. Prací prášek

Jestli chcete prát správně, s jedním univerzálním pracím práškem si bohužel nevystačíte. Pokud například vyperete barevné prádlo v prášku na bílé, barvy budou působit sepraně a vyblednou, protože prášek na bílé prádlo obsahuje rozjasňující látky.

Černé nebo tmavé prádlo by se mělo prát ve speciálních práškách proti blednutí barev. Vhodné jsou prací prášky nebo gely, které jsou určené přímo na černé prádlo. Svetry, jemné pletené oblečení nebo vlněné prádlo perte v gelech nebo prášcích na vlnu, zabráníte tak jejich vytahání nebo sražení.

Vhodnější jsou určitě prací gely, protože se lépe rozpouštějí, a to i při nižších teplotách. Nenechávají na prádle stopy po pracím prášku a navíc bývají koncentrovanější, takže spotřebujete menší množství a ušetříte.

3. Skvrny a hodně špinavé prádlo

Odstraňovače skvrn můžou být dobrým pomocníkem, pokud je správně použijete. Nanášejte je přímo na skvrny. Doba jejich působení je uvedená na obale a je dobré se jí řídit.

Před praním můžete skvrny lehce přeprat v ruce obyčejným mýdlem nebo je několik minut nechat namočené ve vodě s trochou prášku nebo gelu. Při samotném praní už pak nemusíte dávat větší množství pracího přípravku.

4. Plnění pračky

Pokud dostatečně naplníte pračku, uspoříte tím energii a prádlo se lépe vypere. Na druhou stranu příliš mnoho prádla může být na škodu, protože se špatně vyždíme, snadno zmačká a hůře vyžehlí. Můžou na něm také zůstávat skvrny.

Pokud máte lepší pračku, nastaví si automaticky dobu praní. Bude-li praní trvat kratší dobu, můžete použít menší množství pracího prášku, abyste se vyhli případným skvrnám na oblečení.

Optimálně naplněnou pračku poznáte tak, že mezi prádlem a bubnem by měl zůstat tak velký prostor, abyste do něj mohli vložit svou dlaň na výšku.

5. Prací program

Vybírejte si prací program přesně podle toho, jaký máte druh prádla a z jakého je materiálu materiál. Není dobré, abyste volili jeden univerzální program na všechno prádlo, které perete. Přitom platí, že na povlečení a ručníky je vhodný program s vyššími teplotami nebo předpírkou.

6. Teplota praní

Když perete běžné barevné prádlo jako jsou například trička, postačí vám na ně nižší teplota, to znamená klidně jen 30 stupňů. Prádlo si udrží svou barvu a vy ušetříte za energii. Kapesníky a ložní prádlo můžeme prát na 60 stupňů. Jemné a vlněné prádlo by se mělo prát při nižších teplotách a nemělo by se ždímat.

7. Aviváž

O používání aviváže si můžete přečíst v článku https://www.womanonly.cz/avivaz-muze-skodit-zdravi-nahradte-ji-octem/. Pokud perete outdoorové materiály, na ně aviváž nepoužívejte, snížili byste tak schopnost jejich savosti nebo odpuzování vody.

8. Sušení

Sušení prádla je ideální venku, ale ne každý má tuto možnost, obzvláště v zimních měsících. Pokud tak činíte v uzavřených prostorách, doporučuje se často větrat, aby se zamezilo tvorbě plísní na zdech. Pokud máte početnou rodinu, určitě by se vám vyplatilo investovat do sušičky na prádlo.

U některých materiálů je dobré dávat si pozor na sušení na věšáku nebo na šňůře. Vlněné oblečení by se nemělo věšet vůbec, jen ho odstřeďte a položte na vodorovnou plochu uschnout. Když sušíte hedvábí, nechte z něho okapat vodu, popřípadě jí vymačkejte ručníkem a teprve potom pověste.

Ohodnoťte tento článek:
4,4
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

8 tipů, jak správně prát prádlo