Menu
WomanOnly
Zdraví a výživa

Akné a menopauza: Jak to spolu souvisí?

Jana Albrechtová

Jana Albrechtová

26. 12. 2017

„Co se to se sakra mnou děje? Je mi skoro čtyřicet a vypadám jak puberťák, no to snad není možný, ani vymáčknout to nejde…“

Říká se jim různě – akné, jebáky, pupínky, beďary a nesnášíme je už od puberty. Zatímco se jich v dospělosti většinou zbavíme, přijde v životě ženy ještě jedna etapa, kdy se opět ty potvory objeví. To období přichází nejčastěji rok nebo dva před menopauzou (ovšem toto období může přijít i o několik let dříve, nebo naopak může trvat jen několik málo měsíců), které se odborně říká perimenopauza.

Akné a menopauza vs. akné a puberta

Třebaže mohou vypadat stejně, v určitých aspektech se přeci jen liší.

  • Pleť třináctiletého mladého člověka se zásadně liší od té čtyřicetileté. Pubertální pleť je ještě poměrně silná, a čím víc stárne, tím více se pleť ztenčuje a stává se citlivější a citlivěji také reaguje na různé kosmetické produkty.
  • Zatímco se to pubertální akné vyskytuje nejčastěji v oblasti T-zóny, perimenopauzální akné se objevuje zpravidla v oblasti čelisti, brady a na vrchní části krku.
  • Perimenopauzální akné bývá hlubší, většinou se nejedná o žádné povrchové zátky, začervenalé puchýřky či pupínky jako u teenagerů, ale o hluboké, malé a citlivé cysty, kterým se také říká mikrocystické akné.
  • Shodným znakem obou druhů akné je jejich příčina, která souvisí s hormonálními změnami.
  • Dobrou zprávou ovšem je, že po menopauze problémy s akné v naprosté většině případů vymizí.

Vitamín C na pleť. Pomůže s akné i proti vráskám

Co výskyt akné v perimenopauze způsobuje?

  • Hormony: Ano, o těch jsme se již zmiňovali. Nezpůsobují však pouze změny na pleti, ale také časté změny nálad či vás nutí neustále otevírat lednici a hledat „něco na chuť“. U velkého množství žen dochází také ke snížení sexuální aktivity.
  • Změna v užívání léků: Vysazení antikoncepčních pilulek je dalším důvodem, který může vést k perimenopauzálnímu akné, třebaže u každé ženy jde o reakce čistě individuální. Některé naopak pozorují zlepšení pleti.
  • Geny: Nejvíce výskytem akné v perimenopauze trpí ženy, jejichž rodiče či sourozenci také trpěli na akné.
  • Stres: Stres je spínačem mnoha zdravotních problémů a akné není výjimkou. Ženy se stresují v tomto období právě z životních změn, přičemž stres umocňuje činnost testosteronu, který podporuje produkci kožního mazu.
  • Kosmetické přípravky: Možná vám až do období perimenopauzy problém určité kosmetické produkty nedělaly, nicméně právě v tomto období se může všechno změnit. Je proto lepší kosmetiku s ohledem na svůj věk změnit.

Co se v období perimenopauzy s naší pletí děje?

Během perimonopauzy začíná ženských hormonů ubývat, a to pochopitelně včetně estrogenu. Nicméně hodnoty androgenu, mužského pohlavního hormonu, který rovněž každá žena ve své výbavě má, zůstává stejná, takže ve své podstatě dochází k nárůstu účinků těchto mužských hormonů.

Nejsilnějším hormonem androgenu je testosteron, který bývá viníkem číslo jedna při výskytu menopauzálního akné. Tím, že úroveň testosteronu roste, pleťové mazové žlázy jedou na plné obrátky a vytváří tak nadměrné množství kožního mazu (sebum), který zablokuje póry. A to není zdaleka vše. Postupem věku se regenerace buněk přirozeně zpomaluje, takže nadměrné množství kožních buněk také póry blokuje, takže vznikne zánět a infekce. Následně imunitní systém zareaguje vytvořením bílých krvinek v infikované oblasti a vřídek je na světě.

Kontryhel jako všemocná ženská bylinka. Pomáhá s akné, plodností i menstruací

Co na perimenopauzální akné použít?

Obecně platí: Čím hlubší akné je, tím efektivnější nejspíše bude orální léčba, a to buď samostatně, nebo v kombinaci s lokální léčbou. Jestliže trpíte spíše hlubokými cystami, lokální léčba nebude moc efektivní, jelikož krémy a vodičky tak hluboko do pokožky nedosáhnou.

Vaše první kroky nejspíše nepovedou přímo za dermatologem, který by vám mohl tablety na akné předepsat, ale do drogerie nebo do lékárny vyzkoušet nějaký ten volně prodejný přípravek na akné.

Volně prodejné produkty

Většina volně prodejných preparátů na akné je určena na mastnou a mladistvou pleť. V naprosté většině obsahují 10 % benzoyl peroxidu nebo 2 % kyseliny salicylové, což jsou výborné a účinné složky pro třináctiletého člověka, ovšem nikoli pro zralou ženu, pro jejíž pleť jsou tyto přípravky až příliš silné. Benzoyl peroxid má čistící účinky a potlačuje růst bakterií, nadprodukci keratinu a zánětlivost. Bohužel však starší citlivou pokožku až příliš vysušuje.  Pokud se tedy rozhodnete vyzkoušet některé přípravky z drogerie, pečlivě čtěte etikety. Zaměřte se na obsah benzoyl peroxidu okolo 3 %  či kyseliny salicylové okolo 5 %. Vhodným přírodním produktem je i tea tree olej.

7 bylinek, které pomáhají v boji proti akné. Navraťte se k přírodě

Nepomáhá… potřebuji něco na předpis

Jestliže volně prodejné produkty u vašich pupínků pohořely, je načase navštívit kožní oddělení. Zde existují tři možnosti – orální antikoncepce, orální antibiotika nebo spironolakton. Dle odborníků není úplně nejvhodnější ženě po 35 letech předepisovat antikoncepci, nicméně existují i slabší antikoncepční preparáty, které ženy po pětatřicítce užívat mohou.

Zralou pletí jsou velmi dobře snášeny krémy či gely založené na kyselině azelaové. Clindamycin, antibiotikum používané pro hluboké záněty, nedělá zralé ženské pleti rovněž problémy.

Pokud jde o antibiotika určená pro ústní podání, není zrovna nejvhodnější užívat je dlouhodobě, jelikož ve vašem těle změní rovnováhu zdravých střevních bakterií a mohou rovněž přispět k rezistenci vůči antibiotikům.

Co se spironolaktonu týče, preparáty na něm založené jsou vhodné i pro ženy starší třiceti let. Spironolakton snižuje jen mírně množství mužských hormonů (androgenů) a udržuje je na normální úrovni tak, aby zamezil vzniku perimenopauzálního akné. Mimo to, svými vedlejšími účinky také snižuje krevní tlak a zabraňuje premenstruačnímu nadýmání.

Akné po menopauze

Akné po menopauze by mělo vymizet, nicméně i přesto se objevit může, budou-li androgeny výrazně převyšovat estrogeny. Nicméně, zde je potřeba zbystřit, jelikož akné po menopauze může také signalizovat nějaké závažné onemocnění, jako je nádor na vaječnících či nadledvinek.

Akné po chirurgickém odstranění vaječníků

Jelikož jsou vaječníky zodpovědné za tvorbu estrogenu, jejich náhlé odstranění hladinu estrogenu v ženském těle prudce sníží. Vzhledem k tomu, že změna je tak náhlá, menopauzální symptomy, mezi něž mimo jiné akné právě patří, budou pravděpodobně mnohem silnější, než jako by tomu bylo u přirozené menopauzy.

Předčasná menopauza. Příčinou může být stres či některé infekční choroby

Dá se menopauzálnímu akné zabránit přírodními prostředky?

Sójové produkty

Zabránit ani tak možná ne, nicméně zmírnit je jistě lze například sójovými produkty, jako je tofu, sójové mléko, edamame (nezralé sójové boby) či tempeh. Jsou velmi dobrým zdrojem isoflavonů, které pomáhají vyrovnávat hormony v těle a svou chemickou strukturou připomínají estrogen, ba dokonce jsou za slabé estrogeny považovány.

Lněné semínko

Další přírodní variantou je lněné semínko, které velmi prospívá hormonálnímu metabolismu a přirozeně vyrovnává ženské hormony. Denně se doporučuje jíst jednu až dvě polévkové lžíce mletého lněného semínka.

Andělinka čínská

Říká vám to něco? Asi vám tedy nepomůže ani druhý název této bylinky původem z Číny, který zní Dong quai. V Číně je však andělinka nejčastěji užívanou bylinkou na hormonální neduhy, jelikož udržuje přirozenou hormonální rovnováhu a asi vás nepřekvapí, že je považována za královnu ženských bylin. Nejenže pomáhá ženám v menopauze, ale i ženám s ostatními gynekologickými problémy. Neměla by však být užívána v průběhu velmi silného krvácení.

Pomoci od zánětlivost, růstu bakterií a rozbujelé produkci mazu také při vnějším podání do určité míry pomáhá zelený čaj, tea tree olej či extrakt bazalky.

Mačkat nebo nemačkat?

Dermatolog vám jistě potvrdí, že byste si sami pupínky mačkat neměli, jelikož vzniklý váček pod kůží obsahuje oleje, bakterie a zánět. Když byste jej vymáčkli, obsah váčku zasáhne okolní kůži, což může ve výsledku udělat problém ještě horší – další infekce či dočasné ztmavnutí pokožky. Krom toho může na tváři ponechat jizvu, které se již nezbavíte. Jestliže jde navíc o akné u ženy v perimenopauzálním období, kdy se jedná o cysty velmi hluboké, které jen tak vymáčknout nelze, spíše než k vymáčknutí obsahu váčku dojde tak akorát k poškození pleti.

Ohodnoťte tento článek:
3,7
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Akné a menopauza: Jak to spolu souvisí?