Menu
WomanOnly
Zdraví a výživa

Perimenopauza může začít už ve třiceti. Co je a není v pořádku?

Jana Albrechtová

Jana Albrechtová

19. 12. 2017

Všechno má své pojmenování, včetně období přechodu k menopauze. Říká se mu perimenopauza, která začíná již několik let před menopauzou samotnou. Je to právě to období, kdy tělo začíná produkovat méně a méně hormonů, které jsou zodpovědné za menstruaci – estrogen a progesteron. Zpravidla do tohoto období žena dojde okolo čtyřicítky, ale není ani neobvyklé, že se žena do perimenopauzy dostane už okolo třicítky.

Jak dlouho perimenopauza trvá?

Až do menopauzy, tedy do té doby, kdy vaječníky přestanou zcela uvolňovat vajíčka. V posledních fázích perimenopauzy  se navíc ještě více zrychluje úbytek estrogenu. Právě v tomto období řada žen na sobě pocítí symptomy menopauzy. Délka perimenopauzy může být deset let, čtyři roky nebo jen pár měsíců, jedná se o velmi individuální záležitost.

Jste dobrá v posteli? Odhalte, jaká jste milenka s naším sex testem

Čím se perimenopauza vyznačuje?

  • Návaly horka: Návaly horka jsou poměrně nepříjemné, zvláště pak když trvají pět či deset minut. Některé ženy pociťují jen mírné teplo, zatímco jiné se v potu téměř topí. Časté je také noční pocení, od kterého může pomoci hluboké dechové cvičení. Abyste návalům horka předešly, je dobré vyhýbat se všem jeho spouštěčům, jako jsou příliš vysoké teploty, horké nápoje či pikantní jídlo. Také můžete do své stravy zařadit některé přírodní zdroje estrogenu, jako jsou například sójové produkty či bylinka ploštičník hroznatý.
  • Problémy se spánkem: Hormonální změny v kombinaci s nočním pocením mohou váš spánek velmi narušit. Proto je dobré vypěstovat si, co se spánku týče, takové pravidelné návyky, které problémy se spánkem pomohou alespoň trochu zmírnit. Je proto dobré nastavit si pravidelný režim, kdy budete chodit přibližně ve stejnou hodinu spát a ve stejnou hodinu vstávat.
  • Výkyvy nálad: U některých žen jsou výkyvy nálad hroší, u jiných snesitelnější. Co se výkyv nálad týče, problémy jsou o to horší, přidají-li se k nim ještě problémy se spánkem. Co proti tomuto stavu, kromě prášků, pomáhá? Jednoznačně stanovit si priority a věnovat se především věcem, které vám přináší radost.
  • Nepravidelná menstruace: Může být buď velmi slabá, nebo naopak silná, dlouhá, bolestivá nezvykle krátká anebo ji nemusíte dostat vůbec. Jestliže jste ji nedostaly déle než 60 dnů, je velmi pravděpodobné, že jste již blízko konce perimenopauzy a brzy vstoupíte do období menopauzy.
  • Vaginální suchost a s tím související nepohodlí až bolest při pohlavním styku a celkový úbytek sexuálního apetýtu: S úbytkem estrogenu souvisí ztenčování a celkové vysušování tkání, což může být problémem zvláště v sexuální oblasti, kdy akt samotný může být nejen nepříjemný, ale také bolestivý.
  • Perimenopauzální akné
  • Únik moči při zakašlání či kýchání a potřeba močit častěji
  • Citlivost prsou
  • Zhoršení premenstruačního syndromu
  • Malátnost

Jsou tyto příznaky normální?

Některé ano, u některých by byla lepší konzultace s lékařem. Nepravidelná menstruace je během perimenopauzy zcela normální.

Co normální není?

  • Příliš silné krvácení nebo krevní sraženiny.
  • Když menstruace trvá déle než obvykle.
  • Špinění mimo periodu.
  • Špinění po pohlavním styku.
  • Příliš častá menstruace.

Perimenopauza a těhotenství

Jestli se ptáte, zda můžete během tohoto období otěhotnět, tak odpovědí je pochopitelně: ano, můžete. I když vaše plodnost během perimenopauzy postupně klesá, i přesto vaše vaječníky uvolňují vajíčka a skutečně můžete otěhotnět. Pokud vaší snahou není otěhotnět, měly byste sáhnout po nějaké ochraně proti početní a užívat ji tak dlouho, dokud menstruaci nezaznamenáte po dobu jednoho roku.

Jak si v perimenopauze pomoci?

Mnohým ženám se uleví, když proti návalům horka začnou brát na nějakou dobu nízko hormonální antikoncepční pilulky. Dalšími prostředky, které mohou perimenopauzální symptomy zmírnit, jsou další kontracepční prostředky, jako je antikoncepční náplast, vaginální kroužek či progesteronové injekce. Ne však všechny ženy dobře hormonální kontracepci snáší, takže u těchto žen v úvahu připadá spíše:

  • Cvičit
  • Přestat kouřit
  • Dbát na spánkovou hygienu
  • Pít méně alkoholu
  • Dostat se na zdravou váhu a udržovat si jit
  • Dostatečný příjem vápníku

Perimenopauza a změna životního stylu

Pokud jste ještě nikdy žádnou výraznou změnu neudělaly a cítíte se hrozně, teď je právě nejlepší čas tak učinit. Jestliže tedy kouříte, přestaňte. Jestliže pravidelně necvičíte, začněte se pravidelně hýbat. Nemusíte chodit hned do posilovny, třebaže dostat se mezi lidi by vám jen a jen prospělo. Zacvičit si můžete s váhou vlastního těla i doma anebo se jít prostě svižně projít.

Největší změnu často přináší celková změna jídelníčku. Zaměřte se proto na zdravé potraviny.

Bílkoviny

Ve stravě by vám proto nemělo chybět dostatečné množství bílkovin. Lidé obecně jedí příliš málo bílkovin, méně než naše tělo potřebuje. Právě o to více bílkovin ještě potřebují ženy během perimenopauzy. Hormonální změny, které vaše tělo prodělává, vyžadují některých makroživin zkrátka více. Svalstvo začíná ochabovat a právě dostatek bílkovin ve stravě vám svalovou hmotu pomůže udržet a budete-li k tomu ještě provozovat nějakou fyzickou aktivitu, tím lépe. Dostatek bílkovin neprospívá jen svalstvu, ale přispívá také ke štíhlejší postavě, neboť bílkoviny pomáhají regulovat apetýt a hladinu krevního cukru. Zamyslete se proto nad svou stravou. Z čeho se skládá například taková snídaně? Krajíc chleba s pomazánkovým máslem? A? A to je všechno? Krom toho, že chléb by měl být například žitný (ne ten bílý), tak na něm zcela chybí zdroj bílkovin – například vajíčka, vysokoprocentní šunka, losos či tvarůžky, ty jsou plné bílkovin a mají minimum tuku. Dejte však pozor na celkový obsah soli v jídle, taková šunka či tvarůžky jí mají hodně a u lososa záleží na formě zpracování.

Omega-3 mastné kyseliny

Omega-3 mastné kyseliny mají až zázračné účinky na psychické zdraví, úbytek depresí a celkově lepší náladu. Účinky omega-3 mastných kyselin jsou také spojovány se sníženou zánětlivostí.

Vláknina

Nejen, že ve vás vláknina vzbudí pocit sytosti, čímž umožní možná zhubnout nějaká ta kila, která jdou s přibývajícím věkem v důsledku zpomaleného metabolismu dolů hůře a hůře, ale také vláknina do určité míry může pomoci zabránit určitým nemocem s věkem souvisejících, jako jsou onemocnění srdce, mrtvice nebo dokonce rakovina. Skvělým zdrojem vlákniny jsou zelenina, ovoce, celozrnné potraviny či luštěniny. Minimálně byste tak měly přijmout alespoň 21 gramů vlákniny za den. TIP: Čím méně průmyslově zpracovaný výrobek bude, tím více vlákniny v sobě bude mít.

Vápník

Úbytek estrogenu může způsobit problémy také s kostmi, kdy dochází ke snížení jejich hustoty, což ve finále vede k osteoporóze. Problémy tak mohou nastat v případě, že spadnete, jelikož vaše kosti budou náchylnější ke zlomeninám. Proto byste neměly zapomínat jíst dostatek potravin obsahující vápník, přijímat vitamín D, cvičit pravidelně a dokonce zařadit i nějaké to silové cvičení. Kolik vápníku tedy zkonzumovat? Doporučuje se 800 až 2500 mg denně. V souvislosti s vápníkem byste neměly zapomínat ani na vitamín D, který je pro jeho vstřebávání velmi důležitý. V létě je to s vitamínem D jednoduché, stačí venku pobýt 10 – 15 minut, ale co v zimě? V zimě je rozhodně vhodné zvážit užívání doplňků stravy vitamín D obsahující.

Čemu se raději vyhnout?

Zřejmě to spoustu žen nepotěší, nicméně ne všechny potraviny, které konzumujeme a konzumujeme je rády, nejsou pro naše tělo a jeho zdraví nejvhodnější, zvláště pak ne v perimonopauze. Omezit bychom tedy raději měly nasycené tuky, vysoce rafinované sacharidy, kofein či alkohol.

Ohodnoťte tento článek:
3,8
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Perimenopauza může začít už ve třiceti. Co je a není v pořádku?