Menu
WomanOnly
Sex a vztahy

Jak nastartovat vztah: Zvládněte stereotypní manželství i lásku na druhý pokus

Snažíte se ustát vztah na dálku, chcete obnovit starou lásku nebo se potýkáte s problémy v manželství? Poradíme vám, jak překonat partnerský nesoulad a udržet si vzájemnou lásku.

Může mě znovu milovat? Aneb láska na druhý pokus

Pokud jste s partnerem žili nějaký čas odděleně a nyní jste se rozhodli k sobě vrátit, je třeba na vztahu pracovat, aby city znovu nevyprchaly. Nehledejte ale způsob, jak vrátit vztah do starých kolejí. Naopak se tentokrát snažte dělat věci trochu jinak.

Postavte vztah na pevných základech

Jak nastartovat vztah, který opravdu vydrží? Se staro-novým vztahem se lidé vypořádávají různě. Někomu pomůže udělat za minulostí tlustou čáru a nevracet se k tomu, co bylo. Pro jiného je ideální strávit společně příjemnou dovolenou nebo alespoň prodloužený víkend a během této doby si vše společně vyjasnit. Důležité je především najít společnou cestu a držet se jí.

Problémy řešte okamžitě

Pokud se objeví jakékoliv nesrovnalosti, nebo se dostanete přímo do otevřeného konfliktu, neodkládejte řešení problémů na později. Naopak se jimi zabývejte co nejdříve. To je tajemství úspěchu.

Sdílejte s partnerem své pocity

Když se ze vztahu začne vytrácet sebedůvěra a vy nebo váš partner začnete upadat do smutku, neuzavírejte se do sebe a mluvte o všech svých pocitech.

Plánujte společnou budoucnost

Dalším krokem k obnovení citového pouta je společné plánování budoucnosti. Navrhněte partnerovi, jak si budoucí život s ním představujte a poté vyslechněte i jeho vize a touhy. Myslete na to, že partner učí vás a vy zase jeho. Díky tomu vše zvládnete bez hádek a s otevřenou myslí.

Žárlivá tchyně nám ničí vztah. Jak si vysloužit její respekt?

Tajemství vztahu na dálku

Udržet vztah na dálku může být náročné. Při dodržování několika zásad však odloučení ve vztahu nakonec zvládnete.

Udržujte pravidelný kontakt

Abyste zabránili úplnému odcizení, najděte si alespoň jednou denně čas, který budete věnovat jeden druhému. Stačí půlhodinový telefonát, skype hovor nebo výměna několika SMS zpráv.

Mějte společné plány

Povídejte si o tom, co uděláte, až budete zase spolu. Pomůže vám to zvládnout dobu, kterou trávíte odděleně, a nebude vás tolik tížit smutek.

Udělejte z odloučení pozitivum

Páry, které trávili určitý čas v odloučení, si společného času dokážou mnohem více vážit. Vzájemnou blízkost berou jako luxus, který rozhodně není samozřejmostí. Myslete na to a všechen společný čas si užívejte na maximum.

Komunikujte s rozmyslem

Nikdy na dálku neotevírejte složitá témata, když víte, že je nestihnete dokončit. V mysli vašeho partnera by se mohly začít odehrávat bouřlivé představy, které by měly na váš vztah negativní vliv.

Fáze zamilovanosti ve vztahu a jak poznat přechozený vztah? Odpovídá psycholožka

Vyvarujte se alkoholu

Při komunikaci na dálku nikdy nepijte alkohol. V opilosti lidé mohou nadělat spoustu chyb, které není možné vrátit zpět.

Navštěvujte se co nejčastěji

Hledejte všechny možné příležitosti k návštěvám. Snažte se vídat pravidelně a v den schůzky si rovnou naplánujte další setkání. Budete se na sebe těšit a nebude se vám po druhém tolik stýskat.

Buďte si oporou

I u vztahu na dálku je důležitá vzájemná podpora. Pokud má váš partner jakékoliv potíže, nenechávejte ho v těžkých chvílích samotného. Jestliže bude řešit všechny své problémy bez vás, může nabýt dojmu, že vás nepotřebuje. Pomoc by měla samozřejmě fungovat obousměrně.

Nechtějte nemožné

Pokud udržujte lásku na dálku, je normální, že vás stojí hodně energie a obětavosti. Jste-li ale oba ochotní na vztahu pracovat, jistě se vám podaří překonat všechny překážky. V dlouhodobém horizontu bude vaše pouto o to silnější.

Jak oživit vztah před rozvodem?

Máte pocit, že vaše manželství je jeden velký stereotyp a nic nového vás v něm už nečeká? Zabraňte vyhoření v manželství několika zásadami, které váš vztah udrží při životě.

Věnujte se společným zájmům a najděte si čas i pro sebe

Nemusíte vše dělat společně, stačí si najít jeden společný zájem a tomu se pravidelně věnovat. Může to být cestování, cyklistika nebo třeba hudba. Myslete na to, že každý společný zájem znamená jeden bod k dobru. Udržujte si zároveň své vlastní koníčky. Jedině tak se budete cítit v životě naplnění a nic vám nebude scházet.

Zažívejte dobrodružství

Manželství mohou nakopnout nové zážitky, především ty plné adrenalinu. Pokud totiž člověk prožije něco intenzivního a hezkého, v mozku se uvolní hormony dopamin a noradrenalin, které vyvolávají pocity štěstí a spokojenosti. Když zážitek prožijete se svým protějškem, spojíte si svůj vztah s příjemným prožitkem a upevníte ho.

Dotýkejte se

Dalším způsobem, jak opravit narušený vztah, je fyzická blízkost. Dbejte na to, aby se z vašeho manželství nevytratily vzájemné doteky. Fyzický kontakt patří mezi základní potřeby člověka. Podporuje nárůst oxytocinu neboli hormonu lásky. Chytněte se s mužem občas za ruce, objímejte se a líbejte se. Díky láskyplným projevům se člověk cítí skvěle a snadněji zvládá stresové situace. Posílíte tím vzájemné pouto a bude vám mnohem lépe.

Platonická láska jako smysl života. Proč některé naplňuje víc než reálné vztahy?

6 tipů pro pevný a spokojený vztah

1. Nehledejte alternativy

Mnoho lidí dělá tu chybu, že i ve šťastném vztahu přemýšlí o dalších potenciálních partnerech. Pokud si však přejete současnou lásku udržet, místo myšlenek na nový románek se raději zaměřte na přítomnost a pracujte na svém současném vztahu.

2. Přestaňte si svého partnera idealizovat

Někteří lidé si svůj protějšek až příliš idealizují a dělají z něj mnohem lepšího člověka, než ve skutečnosti je. Páry tak mohou žít v iluzi, že jejich vztah je perfektní. Dříve či později však partnerství dospěje do bodu, kdy počáteční iluze vyprchají, a přijde studená sprcha v podobě drsné reality. Uvědomujte si už od začátku své vlastní chyby a přijměte i nedostatky svého partnera. Budete mít větší šanci na spokojené soužití.

3. Komunikujte spolu

Šťastný partnerský vztah je o vzájemné komunikaci. Snažte se o to, aby mezi vámi neexistovaly žádné komunikační překážky. Zůstaňte otevření, pozitivní a poskytujte partnerovi jistotu, že tu pro něj neustále jste.

4. Rozdělte si domácí práce

Věnujte se společné péči o domácnost. Rovnoměrné rozdělení práce je klíčem k rovnocennému vztahu.

5. Neberte si práci domů

I když jste v poslední době zavalení povinnostmi, nenoste si práci domů a raději jí nechte za dveřmi kanceláře. Váš domov je místem, kde byste se měli věnovat pouze svému partnerovi a rodině.

6. Smějte se společně

Lidé, kteří dokážou do svého partnerského života zapojit dostatečnou dávku humoru, zvládnou vztah udržet mnohem déle v chodu. Se smíchem a určitou mírou nadsázky zmírníte hladinu stresu a snadněji zvládnete různé problémy. Rozhodně si však nepleťte humor se zesměšňováním svého protějšku. To může být pro vztah naopak velmi škodlivé.

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Jak nastartovat vztah: Zvládněte stereotypní manželství i lásku na druhý pokus