Menu
WomanOnly
Sex a vztahy

Jak poznáte, že vás partner už nemiluje a co ho k tomu vede

Jana Albrechtová

Jana Albrechtová

24. 3. 2018

Nemiluje mě, miluje, nemiluje, miluje, nemiluje, miluje… nemiluje?!

Držte mě, nebo uletím do vesmíru. Do vesmíru a ještě dál. Tak to vypadá, když je člověk zamilovaný. Když jsou na stejné vlně oba, když oba chtějí letět do vesmíru a ještě dál, je to pocit nepopsatelný. Láska obrovská, která jako by měla dno bezedné. Jako by nikdy neměla dojít.

Kdo pohár lásky převrhl?

Jenomže ono se to nakonec stane. Po dvou či třech letech se podíváte do poháru a vidíte na dno. Je tam už jenom trošku. Kam se ta láska poděla? Kdo ji vylil? On? Jaké jsou varovné signály, že se váš vztah žene do záhuby? Že se pohár vyleje úplně?

Kdo je mimo? Já nebo on?

Pokud se právě nacházíte v takové situaci, máte pravděpodobně pocit, jako by váš partner o vás a všechno to kolem vás, už neměl už zájem. On se nesnaží, už žádné pozornosti, prostě jako by byl mimo, jako byste vy byla mimo, mimo vztah, mimo jeho hlavu a srdce.

Otázky, které se bojíte vyslovit nahlas

A vy přemýšlíte, co se asi děje. Je v tom jiná žena? Nebavím ho? Nebo snad „jen“ bere náš vztah jako samozřejmost? Je pro něj utrpením v tomto vztahu zůstávat? Co vy víte, do hlavy mu nevidíte a máte pocit, jako by se s vámi opravdu trápil. Máte strach, že to skončí, máte strach z neznáma a z dalšího vztahu, který možná skončí zase stejně. A víte co? Takové pocity jsou v těchto případech normální.

Zdá se, jako by ho všechno rozčilovalo

Když vztah začne, je postaven vlastně na základě sdílené myšlenky dvou lidí. Že by mohli vytvořit bezvadný vztah, protože jim je společně tak dobře. A pak, po čase snad, i rodinu. A tak prostě vztahy vznikají. Jeden před druhým můžete být maximálně otevření, říct, co si opravdu myslíte, i když to tomu druhému nebude zrovna nejmilejší. Ale on to unese, vy víte, že ano. Pokud se však nastavení hvězd vašeho vztahu z nějakého důvodu změní, partnera začne vytáčet cokoli, co řeknete či cokoli, co uděláte, i když se bude jednat o maličkost.

Kdy si dělat vrásky a kdy ne?

Pokud partner prochází těžkým životním obdobím, kdy zažívá stres v práci, o práci přišel nebo má rodinné problémy, je zcela pochopitelné, že reaguje tak, jak reaguje. Ovšem pokud neprochází žádným složitým obdobím a i přesto je na vaše činy a slova alergický, pravděpodobně se něco v jeho hlavě odehrává a můžete mít důvodné podezření, že to souvisí s vaším vztahem.

Odstřihl se od vás a přestal sdílet zážitky

V tomto případě je nutné porovnat stávající stav se stavem před tím. Komunikoval před tím víc? Hovořil o svých pocitech, o tom, co během dne prožil nebo o tom, co mu jen tak zablesklo hlavou? Pokud ano, může to být opravdu špatným signálem. Pokud byl váš partner ovšem i na začátku tak trochu introvert a moc o svých pocitech nemluvil, zřejmě se nic neděje a neznamená to, že by s vámi již nechtěl být.

Ne všechny problémy souvisí s vaším vztahem

Může to tak být způsobeno nějakou situací, která se vás ale vůbec netýká a zkrátka ji nechce s vámi z nějakého důvodu řešit. Může se jednat o něco velmi choulostivého, za co by se styděl a měl strach, že jej za to odsoudíte.

Pokud je však jako vyměněný…

Pokud však byl před vámi otevřený vždycky a normálně by se vám svěřil i s průjmovou nehodou a teď je paličatý a nechce promluvit, zřejmě to znamená, že už nemá zájem vám cokoli o sobě sdělovat. A právě toto je velmi špatným signálem, který může dočista s vaším vztahem zamávat.

Potřebuji svůj prostor

Občas se stává, že muži potřebují ve vztahu prostor. Nejlepší věcí, kterou můžete udělat, a vlastně vám ani nic nezbývá, je nechat mu skutečně nějaký ten prostor, čas sám pro sebe a on se možná pak vrátí zcela jiný, osvěžený a odhodlaný s vámi být a ve vztahu pokračovat.

Proč potřebuje prostor?

Otázkou ovšem je, proč prostor potřebuje. V takové situaci byste měla využít tento prostor i sama pro sebe, popřemýšlet, jestli ho nedusíte a jestli náhodou nemá pocit, že je pštrosem s hlavou zabořenou v písku a teď jenom potřebuje vytáhnout hlavu na vzduch, aby se nadechl. A co víc, možná si sama uvědomíte, že potřebujete prostor i vy. Možná ani vám vztah nedává to, co potřebujete.

Když „prostor“ nepomůže

Pokud se váš muž „z prostoru“ vrátí a není jiný, respektive vypadá stále nespokojeně a jako by jej tam venku nikdo nevyměnil, asi to znamená to, že mu „prostor“ nepomohl a možná jediným řešením je uniknout ze vztahu ze vztahu úplně, ne jen na nějaký čas.

Bojuje slovy, která zraňují

Mnoho kluků se nerado ve školce pralo s holkami, protože štípaly, kousaly a škrábaly, ne protože to byly holky. Tato taktika boje připadla klukům jiná a podlá. Teď v dospělosti si už řadu věcí umíme vyříkat a místo fyzického boje dochází častěji k boji slovnímu. Tomu, komu na vztahu opravdu záleží, ten si víc hlídá pusu, aby neutrousil něco, co by přililo oleje do ohně, aby moc nezranil.

Vy jste v obraně, on v útoku

Ostatně, tak to děláte vy. Spíše jste v defenzivní pozici, zatímco protějšek, kterému očividně na vztahu nezáleží, je v pozici ofenzivní. Útočí, útočí slovně jako holky ve školce – jeho slova štípou, škrábou, koušou, prostě zraňují a bolí. Zkrátka si nebere servítky, a to se přitom dříve takto nikdy neoháněl a teď? Teď jeho slova bolí a ani pro hanlivé oslovení si nejde daleko.

Už vám moc neodepisuje na zprávy? Už  mě nemiluje?

Tak tato situace může být běžnou a zdravou součástí vztahu. Je úplně normální, že neustálé psaní jeden druhému časem opadne. Co byste si taky o sobě pořád asi tak psali? Už toho hodně jeden o druhém víte. Takže pokud si píšete méně, rozhodně to není znamením, že se o vás a váš vztah už nezajímá.

Kdy je pasivně agresivním

Na druhou stranu to ovšem také může znamenat problém. Možná se takto staví do pasivně agresivní pozice, nebo se nechce dostat s vámi do konfrontace. Problémem není, když vám neodepíše na to, když mu vyfotíte svůj oběd. No, tak možná zapomněl odepsat, protože měl hodně práce a nemá tolik času jako vy. Pokud však neodepisuje na zprávy, ve kterých se ho na něco ptáte, zkrátka vás soustavně ignoruje a nejeví zájem o komunikaci s vámi, s největší pravděpodobností to znamená, že o vztah s vámi už nestojí.

Přestal se snažit a začal být sobecký

Teď nezáleží ani tak na něm, jako spíše na vás. Pokud máte pocit, že bere váš vztah za samozřejmost a zkouší, co vydržíte, měla byste si ujasnit, co vlastně od vztahu očekáváte. Pokud si promluvíte a sdělíte mu, že jeho letargie ve vztahu vám napovídá, že to celé spěje k záhubě, možná se změní.

Když dáváte pouze vy a bere jen on

Pokud však ani potom neprojeví zájem a je stejný, je to jasným projevem nezájmu o celý vztah. Měl by to být signál pro vás, abyste z takového neperspektivního vztahu, ve kterém dáváte jen vy, a bere jen on, vycouvala.

Ztratil zájem o sex

Tento problém se týká snad všech vztahů. Je časté, že sexuální tužby tak nějak po čase opadnou. Každý člověk je totiž jiný a má jiné potřeby. V tomto ohledu je důležité, když to ve vztahu takto cítí oba. Ne, když jeden chce a druhý ne.

Rozpadá se vám nejen intimní život

Pokud jste přestali mít sex úplně, znamená to, že ani jeden na to už nemáte chuť a že se rozpadá nejen váš intimní život, ale i vztah. Je potřeba si uvědomit, že člověk nepřišel o chuť na sex úplně. Prostě přišel o chuť na sex s tím konkrétním člověkem a je jen otázkou času, kdy a v kom někdo jiný tu skomírající vášeň zažehne znova. Pak bude rozchod stejně nevyhnutelný.

Co si z tohoto článku odnést?

Jestliže jednomu z vás není s tím druhým dobře, vztah nemá dostatečně silné základy na to, aby dokázal ustát možné budoucí otřesy. Není důvod trávit čas s někým, kdo o to vlastně ani nestojí a kdo vás zřejmě opustí, když vztah bude procházet turbulencemi.

Pláčem nic nepokazíte

Když se vám bude chtít, klidně si poplačte. Když vztah končí, je to bolest srovnatelná se smrtí někoho blízkého. Ono de facto opravdu něco umírá. Něco, do čeho jste vkládala spoustu energie a hlavně let.

Nepodlézejte a mějte svoji hrdost

Rozhodně však neplačte a neproste, aby partner s vámi zůstával, pokud chce odejít. Neříkejte, že si život bez něj neumíte představit. Neumíte, jakpak by také ano, když jste spolu byli tolik let a už jste zapomněla na to, jaké to je být sama. Možná máte pocit, že být sama už ani neumíte. Až bude po všem, až si všechno mezi sebou vyřešíte a vy budete sama, možná i vám se začne konečně dýchat lépe.

Ohodnoťte tento článek:
4,1
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Jak poznáte, že vás partner už nemiluje a co ho k tomu vede