Menu
WomanOnly
Zdraví a výživa

Jste unavená? Zjistěte proč a vyžeňte únavu ze svého života

Chcete být ve všem perfektní? Snaha o přílišnou dokonalost často končí akorát únavou a vyčerpáním. Jak tomu předejít?

Toužíte být skvělá v práci, mít naklizenou domácnost, vařit domácí jídlo, věnovat se partnerovi i dětem a u toho všeho dobře vypadat. Jenže pak máte pocit, že ani 24 hodin denně není dost na to, abyste stihla všechny povinnosti. Pokud vysoké nároky nekompenzujete dostatečným odpočinkem, cítíte se unavená.

Tělo vám dává signál, abyste si odpočinula. Pokud ho neposlechnete, projeví se únava negativními zdravotními důsledky, můžete se propracovat až k syndromu vyhoření nebo chronickému únavovému syndromu.

Příznaky únavy

Když se cítíte unavená po sportovním výkonu, nevyspání či práci přesčas, je to úplně normální a většinou stačí pořádně se vyspat. Pokud však s únavou bojujete delší dobu, nepodceňujte ji.
Mezi hlavní příznaky únavy patří:

  • Nedostatek energie
  • Pocit vyčerpání
  • Ospalost – rozmazané vidění, těžká víčka, zívání
  • Potřeba spánku
  • Ztráta zájmů i motivace pečovat o svůj zevnějšek

Jak poznat syndrom vyhoření? Vyřadit z fungování nás může na několik měsíců až let

Podzimní deprese

V tomto období se jedná o jednu z nejčastějších příčin únavy. Pokud se na podzim a v zimě cítíte, jako by vás někdo vypojil ze zásuvky, zatímco na jaře a v létě sršíte energií, pravděpodobně trpíte podzimní depresí. Odborně nazývanou SAD, z anglického seasonal affective disorder, neboli sezónní afektivní porucha. Příčinou únavy je nedostatek slunečního světla.

Když je tma, začne mozek produkovat spánkový hormon melatonin. Tělo se ukládá ke spánku. Ranní světlo je pro mozek signálem pro ukončení produkce. Pokud je ovšem světla nedostatek, může dojít k tomu, že se produkce melatoninu ráno nezastaví a vy i po probuzení jedete dál ve spánkovém režimu. Cítíte únavu hned po ránu. Dobrou zprávou je, že na SAD dobře zabírá terapie umělým světlem. Můžete také zkusit upravit vaše domácí prostředí či kancelář. Volte světlé a jasné barvy, nezatahujte závěsy. Klidně přestavějte i nábytek tak, abyste se při sezení dívala z okna a ne do zdi.

Hlavní příčiny nadměrné únavy

Stres – pokud jste pod neustálým tlakem, nic nestíháte a hroutíte se pod tíhou povinností – zkrátka máte naloženo víc, než unesete – projeví se na vás stres. To on může za to, že večer nemůžete usnout, i když jste velmi unavená. Dlouhodobý stres ve vás může dokonce vyvolat i pocity, že nic ve vašem životě nemá cenu a smysl. Cítíte se zkrátka unavená životem. Stres může mít také negativní dopady na vaše zdraví, způsobovat bolesti hlavy, trávící obtíže, úzkosti a deprese, nespavost a další.

10 zajímavých příznaků stresu. Ovlivňuje nás více, než si myslíme

Nedostatečný odpočinek – způsobený dlouhodobým příliš krátkým nebo málo kvalitním spánkem, nadměrným psychickým či fyzickým vypětím během dne a nedostatkem aktivit, které vás těší. Tělo nemá kde brát energii, proto je unavené.

Nepravidelný denní režim – jestli vstáváte i usínáte každý den v jinou dobu, nepravidelně jíte, zanedbáváte pohyb nebo to s ním přeháníte, vaše tělo to mate a vyčerpává.

Špatná životospráva – když vynecháváte jídla, nepravidelně a nedostatečně se stravujete nebo naopak jíte příliš těžká a nezdravá jídla, to vše může být příčinou vaší únavy. Spolu s nedostatečným pitným režimem během dne.

Zdravotní problémy – některá onemocnění mají jako jeden ze svých příznaků dlouhodobou únavu. Může to být chudokrevnost, nedostatečná funkce štítné žlázy, onemocnění srdce nebo syndrom neklidných nohou. Pokud jste vyloučila ostatní příčiny únavy a váš stav se nelepší, vyhledejte svého praktického lékaře.

Únavový syndrom souvisí s hektickým životním stylem. Jak ho rozpoznat a léčit?

Jak nebýt unavená

Zbavte se stresu – jestliže vás vaše práce jen stresuje, změňte ji. Nemusíte to udělat hned, ale odhodlejte se a naplánujte kroky ke změně. Život je krátký na to, abyste jej trávila v práci, která vás netěší. Pokud vás práce baví, jen máte aktuálně pocit, že úkolů je příliš, řekněte to šéfovi, poproste o pomoc kolegyně, práci delegujte. Totéž platí i pro domácnost, na jejím chodu by se měl podílet i partner. Zaúkolujte ho, nebo si najmete paní na úklid. Pokud máte děti, vyšlete s nimi jednou za čas na výlet jen tatínka nebo babičku, pořiďte si chůvu. Vaše rodina ocení více, když budete usměvavá a spokojená, než naklizenou domácnost. Nesnažte se být ve všem perfektní.

Relaxujte – dělejte si přestávky v práci a během nich se protáhněte i projděte. Každý den si vyhraďte alespoň půl hodiny jen sama pro sebe a věnujte se tomu, co vás baví. Čtěte si, na chvíli si lehněte do postele, věnujte se nicnedělání, zkrátka odpočívejte. Můžete si také dopřát voňavou koupel ve vaně. Nerezignujte na své koníčky, potěší vás na duši.

Dopřávejte si kvalitní a pravidelný spánek – choďte spát i vstávejte ve stejnou dobu. Dospělý člověk potřebuje 6-8 hodin spánku denně. Před spaním se alespoň hodinu nedívejte na televizi, nepracujte na počítači ani si nečtěte na tabletu či chytrém telefonu. Všechna tato zařízení silně narušují spánek. Raději se věnujte zklidnění, dejte si šálek bylinkového čaje a čtěte si příjemnou knihu. Dbejte také na kvalitní matraci. Před ulehnutím v ložnici vyvětrejte, ideální teplota na spaní je do 18°C. Před usnutím je dobré 2 hodiny nic nejíst a rozhodně si večer nedávejte žádná těžká jídla. Při poruchách spánku je nevhodná konzumace kávy nebo alkoholu ve večerních hodinách.

Znáte tetanii? Záchvat z vyčerpání a stresu bývá častější u žen!

Jezte správně – některé z nás zajídají stres, jiné v honbě za dokonalou figurou jídlo omezují. Ani jedno není správně. Tělo potřebuje pro své fungování dostatek živin, ale těch správných. Zaměřte se na pravidelnost v jídle, nevynechávejte žádné z hlavních jídel a prokládejte je svačinkami. Klíčové vitamíny proti únavě jsou C, A, E a dále hořčík, železo a zinek. Vyzkoušejte tyto potraviny – banány, brokolici, mandle, ovesné vločky a rakytník. Vyhýbejte se těžkým a mastným jídlům. Dostatečně pijte, ideálně 2 litry tekutin denně, nejlépe vodu. Rozhodně omezte kofeinové a sladké nápoje. Obojí sice krátkodobě na únavu zabírá, ve větším množství ji ale zhoršuje. Vyzkoušet můžete také skořici, žen-šen nebo třezalku.

Přiměřeně se hýbejte – nadměrné množství pohybu tělo vyčerpává. Jeho nedostatek ovšem také, protože svaly ochabují a unaví je pak i nepatrná zátěž. Své fyzické kondici i psychice prospějete procházkou v přírodě. Naplánujte si zajímavý výlet a rozhlížejte se po krajině. Nebraňte se ale ani plavání nebo cvičení v tělocvičně. Sice u toho nebudete na čerstvém vzduchu, ale vyplavíte endorfiny, hormony štěstí, díky kterým vám všechny problémy budou hned připadat menší.

Dělejte zkrátka vše pro to, abyste se svým životem byla spokojená, díky tomu nebude mít dlouhodobá únava ve vašem životě místo.

Ohodnoťte tento článek:
3,7
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Jste unavená? Zjistěte proč a vyžeňte únavu ze svého života