Menu
WomanOnly
Esoterika

Lunární kalendář vám pomůže žít v souladu s Měsícem. V čem nám může být prospěšný?

Taťána Kročková

Taťána Kročková

17. 10. 2020

“Používání lunárního kalendáře mi zlepšilo život o sto procent,” říká padesátiletá Iveta, která na denní zápisky a sledování postavení Měsíce nedá dopustit. “Vše se děje tak nějak přirozeně, ale díky momentálnímu postavení Měsíce přesně vím, kdy si zastřihnout vlasy, aby byly kvalitnější, kdy začít s dietou, kdy kypřit půdu, prát, plánovat zubaře nebo se raději vyhnout důležitým rozhodnutím či cestování. Lunární kalendář mi pomáhá s každodenním životem,” dodává. Pokud nevíte, o co jde, poradíme vám, jak zcela přirozeně využít moudrost lunárního kalendáře v každodenním životě a co to vlastně znamená, když stojí měsíc v raku nebo třeba v kozorohu.

Lunární kalendář v každodenním životě

Lunární kalendář zaznamenává postavení Měsíce v jednotlivých dvanácti znameních zvěrokruhu, mapuje přesný pohyb Měsíce kolem Země, který trvá přibližně 29,5 dní. Z lunárního kalendáře se dočtete, kdy je měsíc v úplňku, kdy v novu, kdy přibývá a kdy ubývá. V souvislosti s pohybem Měsíce se dle tradic a zkušeností využívá jeho síly k různým pracím na zahrádce, k hospodaření v domácnosti, při péči o vlasy a tělo, a také samozřejmě o naše zdraví. Lunární kalendář nám zkrátka dokáže dobře poradit, jak co nejlépe zvládat každodennost našeho života.

Fáze Měsíce nás ovlivňují více, než si myslíme. Kdy je čas na nové začátky?

S čím nám může lunární kalendář pomoci?

Vlasy a jak o ně pečovat?

Podle lunárního kalendáře lze například skvěle pečovat o vlasy nebo o nehty. Obecně platí zásada, že při ubývajícím měsíci se zbavujeme všeho nepotřebného. To znamená, že se doporučuje stříhání vlasů a nehtů, nebo třeba i ztvrdlé kůže na patách. Výsledek vám déle vydrží. Manikúru, pedikúru, stříhání vlasů, nebo jen stříhání konečků, je tedy vhodnější provádět až několik dnů po úplňku, kdy měsíc směřuje k novu – nejlépe v ubývající čtvrti před novem.

Pokud chcete mít bohatou hřívu a kvalitnější vlasy, můžete si zastřihnout konečky nebo provádět péči o vlasy, včetně kadeření vlasů a jejich pročesávání, za přibývajícího měsíce, anebo také tehdy, když Měsíc stojí ve lvu. Pokud se zrovna nachází přibývající Měsíc v panně, provádí se barvení vlasů nebo melír, případně také barvení hennou a jinými přírodními barvami. Barva na vlasech, trvalá, melír či přeliv pak déle vydrží.

“Mám vyzkoušené, že pokud si barvím vlasy tehdy, když stojí ubývající měsíc v některém z vodních znamení, jako jsou ryby, rak nebo štír, barva mi na vlasy takřka vůbec nechytne, nebo se velice brzy vymyje,” vysvětluje Iveta, která řídí svůj život podle lunárního kalendáře.

Lunární kalendář 2020

 

Zahrada. Kdy plít a sázet?

Lunární kalendář nám také může pomoci se zahrádkou. Paní Iveta s tím má své bohaté zkušenosti.

“To samé platí pro zahrádku. Pokud chcete kypřit půdu, je vhodné postavení měsíce ve vzdušných znameních – v blížencích, vodnáři nebo vahách. Pletí a vytrhávání kořenů se zase hodí provádět za ubývajícího měsíce a nejlépe když měsíc stojí v zemských znameních – panně, býku nebo kozorohu. Sázet semena můžete jednak při postavení měsíce v zemských znameních, ale také v ohnivých, která mají progresivní sílu prodrat se skrze půdu a vyrůst, například je to znamení berana. No a samozřejmě, že zalévání je nejlepší když je měsíc ve vodních znameních – čili v rybách, raku nebo štíru,” doporučuje Iveta.

“Když do půdy dáváme to, co tam má zůstat, a chceme, aby to vyrostlo, volíme přibývající měsíc. Když naopak trháme plevel a čistíme záhon, shrabáváme listí a podobně, je to nejlepší za ubývajícího měsíce. Když je měsíc v raku, rybách nebo štíru, můžete si i pořádně pozalévat pokojové rostliny – a v tomto období je také nejlepší prát!” dodává.

Jak úplněk působí na člověka. Proč trpíme nespavostí nebo nás bolí hlava?

Hubnutí a půst

Lunární kalendář ale může sloužit všem, kteří se chtějí zdravě stravovat nebo zdravě hubnout. Důležité je rozumět tomu, kdy máme tendence přibírat, a kdy je naopak nejvhodnější doba k tomu, abychom se více hýbali, méně jedli a hubli. Existují také nejlepší dny pro úplný půst, kdy pouze pijeme vodu.

Obecně platí, že za přibývajícího měsíce máme tendence nabývat na váze nebo se nám v těle zadržuje voda. Vše vrcholí úplňkem. Po něm je naopak vhodné začít s dietou nebo půstem. Hubnout můžeme do novu, po něm již opět začíná měsíc přibývat.

V souvislosti s péčí o zdraví je podle lunárního kalendáře dobré také vysledovat, kdy je Měsíc v panně. Tohle období je totiž nejvhodnější při péči o střeva. Hodí se také jejich očista. Pokud doma nemáte klystýr, je možné domluvit si termín na hydrocolon terapii. Nezapomínejte pak na správný přísun probiotik a zdravé stravování. Velmi prospěšná je také konzumace fermentovaných potravin.

Lunární kalendář vám poradí i online, nebo jako kapesní diář

Postavení Měsíce ve dvanácti zvířetníkových znameních nám může pomoci vyznat se v tom, co je pro který den vhodné a čemu se můžeme věnovat. Mnohdy to přichází zcela přirozeně tak, jak člověk zároveň potřebuje. Měsíc prochází celkem dvanácti zvířetníkovými znameními a v každém pobývá přibližně dva až tři dny. Pokud chcete zjistit, v jakém znamení se měsíc momentálně nachází, prozradí vám to lunární kalendář online, nebo lunární kalendář či diář na rok 2020, který si můžete zakoupit v každém knihkupectví či papírnictví.

Jestliže chcete pracovat s lunárním kalendářem, je nejvyšší čas začít. Pomoci vám může vhodná literatura nebo základy astrologie. Každopádně se už nezapomeňte poohlédnout po lunárním kalendáři na rok 2021 ať jste v obraze a máte přesné informace o tom, v kolik hodin kdy bude úplněk nebo ve kterém znamení zrovna Měsíc, kterému se také básnicky či astrologicky říká Luna, stojí. Abyste měla lepší přehled o tom, co znamená, když stojí měsíc v beranu, v býku či v dalších znameních, přinášíme vám malý přehled.

“Na trhu je spousta různých lunárních kalendářů. Já ale nedám dopustit na lunární kalendář a lunární diář Krásné paní,” radí Iveta.

Jak úplněk působí na člověka. Proč trpíme nespavostí nebo nás bolí hlava?

Jaký význam má postavení Měsíce v jednotlivých znameních zvěrokruhu?

Luna v beranu (29. a 30. října 2020)

Když se Měsíc nachází ve znamení berana, je to vhodný čas pro začátek všeho nového – nových pracovních projektů i všeho, co jste doposud odkládali. Pokud je to možné, vyhněte se tento den trhání zubů, buďte opatrní na cestách a při sportu, opatrujte si hlavu a vyvarujte se nachlazení. Právě v tomto období vás může zvýšeně bolet hlava nebo dutiny, ženy trpící na migrény mohou mít tento den potíže. Lidé narození ve znamení kozoroha nebo raka v těchto dnech pociťují zvýšené napětí, mohou být podráždění a nervózní až vyloženě vzteklí a agresivní.

Luna v býku (31. října – 2. listopadu 2020)

Měsíc v býku je vhodný pro práci s půdou, zahradničení, sázení a rytí záhonků. Opatrujte si krk a krční páteř, neměli byste se vystavovat chladu, nepijte ledové nápoje a pozor na to, aby vás takzvaně neofouklo. V tyto dny není vhodné provádět operace hlasivek, štítné žlázy nebo trhání mandlí. Je čas věnovat se dlouhodobým projektům a cílům. 31. října 2020 je v býku úplněk.

Luna v blížencích (3. a 4. listopadu 2020)

Když je Měsíc v blížencích, lidé spolu více komunikují, čtou si nebo se vzdělávají. Někdy jsou více přelétaví a nervózní nebo netrpěliví. Je vhodné se projít na čerstvém vzduchu, věnovat se sportu, kypřit půdu, zacvičit si jógu a správně dýchat. Opatrujte si dýchací cesty, průdušky a plíce, dbejte na to, abyste se nenachladili nebo nevystavovali infekčnímu prostření.

Luna v raku (5. – 7. listopadu 2020)

Když je Měsíc v raku, lidé bývají více citliví a plačtiví. Vše se točí kolem dětí, partnerských vztahů a rodiny. Zranitelnou oblastí raka jsou prsa a plíce. Lidé mají tendence se více držet doma nebo o někoho pečovat. Zalévejte květiny, připravte si koupel a věnujte se láskyplně jeden druhému. Měsíc v raku je jako dělaný pro domácí kuchtění a přibírání na váze.

 

Luna ve lvu (8. a 9. listopadu)

Měsíc ve lvu činí člověka více rozvášněným nebo sebestředným. Lvi si rádi užívají pozornosti druhých, jsou veselí a společenští. Možná i toto období ohnivého znamení vám rozproudí krev v žilách a dodá vám pozitivní energii. V tomto období je vhodné pečovat o vlasy – o svou hřívu, ale také celkově o krásu svého těla. Je čas na společenskou zábavu a tvůrčí činnost. Opatrovat si máte srdce, nerozčilovat se a snažit se stravovat se zdravě, aby si člověk nezvyšoval krevní tlak, ani cholesterol.

Luna v panně (10. a 11. listopadu 2020)

Měsíc v panně je nejvhodnější období pro očistu celého těla, detoxikaci střev nebo také barvení vlasů. Možná vás i napadne uklidit si pečlivě celý dům a vysmejčit každý kout, zajít si na lékařskou prohlídku nebo se dát do práce na zahradě. Tento čas je vhodný i pro dietu a změnu jídelníčku. Opatrujte si vnitřní orgány a tento ten nepodstupujte operace trávicích orgánů ani vyšetření typu gastroskopie nebo kolonoskopie.  Zaběhejte si.

Luna ve vahách (12. a 13. listopadu 2020)

Měsíc ve vahách přeje společenské zábavě. Možná pocítíte nával smutku a samoty, proto neváhejte a vyhledejte příjemnou společnost své rodiny nebo blízkých přátel. Měsíc ve vahách je také vhodný pro péči o ledviny a močové cesty. Dávejte si pozor na nachlazení a hodně pijte. Tento den byste měli zasvětit řešení partnerských vztahů, uvolnění, tanci, hraní na hudební nástroj nebo zpěvu. Měsíc ve vahách není vhodný pro chirurgický zákrok v oblasti ledvin.

Jak vyfotit Měsíc mobilem? Máme pro vás hned 6 tipů nejen při úplňku

Luna ve štíru (14. a 15. listopadu 2020)

Měsíc ve štíru přeje tajemství a sexu. U starších pánů se může ozvat problém s prostatou, ale vše spraví správná péče a dostatek tekutin, hlavně bylinných čajů z vrbovky malokvěté. Opatrujte si pohlavní orgány a konečník. Připravte si uvolňující večerní koupel při svíčkách nebo romantický večer se svým drahým protějškem. Hlavně na sebe nežárlete a nepohádejte se! Negativní emoce držte na uzdě. Měsíc ve štíru je vhodný i pro praní prádla, odstraňování starých skvrn, zalévání květin nebo vyklízení 13. komnat.

Luna ve střelci (16. a 17. listopadu 2020)

Luna ve střelci přináší spoustu veselí a zábavy, nové ohnivé energie. Nepřehánějte to se sportem či turistikou, mohou vás bolet svaly, kyčle a nohy. Tyto dny jsou vhodné i pro návštěvu fyzioterapeuta, saunování a příjemný aktivní odpočinek s dobrými přáteli či oblíbenou značkou vína. S alkoholem ale opatrně a kontrolujte své myšlenky. Tyto dny nejsou vhodné pro operace kyčlí.

Lunární kalendář 2020

 

Luna v kozorohu (18. a 19. listopadu 2020)

Měsíc v kozorohu někdy přináší chmury, jindy záchvaty workholismu. Každopádně v tyto dny více bolí klouby, páteř a zuby. V tomto období byste si v žádném případě neměli nechat trhat zuby nebo operovat páteř a kolena. Vyvarujte se prochladnutí a držte si své klouby v teple.

Luna ve vodnáři (20. – 22. listopadu 2020)

Měsíc ve vodnáři může být pěkně rozverný. V tyto dny mohou zlobit křečové žíly – a rozhodně by se tehdy také neměly operovat. Pěkně se provětrejte, prokypřete půdu, natřepejte si peřiny a pořádně si pročešte vlasy. Můžete třeba také vyčesat svého pejska. Zajděte si na lymfatickou masáž a doma si hezky zacvičte.

Luna v rybách (23. a 24. listopadu 2020)

Měsíc v rybách přináší vyšší senzitivitu a vzbuzuje v lidech větší tendence ke kolektivní empatii a duchovním záležitostem. Snažte se zachovat si chladnou hlavu, připravte si koupel, vyperte si oblečení, pozalévejte květiny a zajděte si na procházku do přírody. Dobře vám udělá i příjemná meditační hudba nebo si třeba něco nakreslete. Pustit se můžete i do tvůrčího psaní. Opatrujte si chodidla, lymfatický systém a imunitu.

Ohodnoťte tento článek:
5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Lunární kalendář vám pomůže žít v souladu s Měsícem. V čem nám může být prospěšný?