Menu
WomanOnly
Apetit

Nejlepší recepty s borůvkami. S jakými zdravotními problémy vám pomohou?

“Pomalu nám dozrávají borůvky,” říkáme si každý rok v červenci. Chodíme na ně do lesa – sbírat je, relaxovat, barvit si ruce a pusy nesmyvatelnou borůvkovou šťávou, necháváme děti prohánět se v borůvčí a tiše pozorujeme lesní nádheru. Opatrně! Není třeba šlapat po borůvkových keříčcích a používat hřebeny. Proč jsou borůvky léčivé a co si z nich můžeme doma připravit?

Borůvky – léčebné účinky

Plody borůvek mají přirozené dezinfekční a antibiotické účinky. Čistí a dezinfikují sliznice, tedy především krk a střeva, ale v podstatě jsou prospěšné pro celou trávicí soustavu. Využívají se hlavně při léčbě průjmu a zánětlivého onemocnění střev, ale i při angínách a bolestech v krku. Borůvky také prospívají cukrovkářům a čaj z borůvkového listí snižuje hladinu krevního cukru.

Borůvky jsou chuťově vynikající a mohou je i velmi malé děti, snad už od kolébky. Pokud budete jíst borůvky, počítejte s tím, že budete mít velmi tmavou až černou stolici – ať vás to nevyděsí. Borůvková šťáva patří mezi skvělá přírodní barviva. Když máme tyto možnosti, nač kupovat umělá a zdraví velice škodlivá potravinářská barviva? Borůvky se skvěle vyjímají i jako želé na dezertu a obarví vám cokoli si budete přát. Vynikající je borůvkový džem, šťáva z borůvek, borůvková pěna a různé typy borůvkových koláčů. Jako skvělé letní osvěžení si můžete dopřát i borůvkový koktejl nebo si do sklenice vody s citrónem přidat také pár kuliček borůvek.

Borůvky jako antibiotikum a barvivo – podle Mattioliho herbáře

Slavný lékař a botanik Mattioli žijící v 16. století, který sestavil proslulý herbář, nazývá borůvky černými jahodami a popisuje výrobu barvy z borůvek určené k barvení látek –  a také výrobu barvy pro malíře. K výrobě barev pro malíře či barvíře hracích karet stačí použít borůvkovou šťávu smíchanou s kamencem a duběnkami rozdrcenými na prášek. Borůvková šťáva je prý též dobrá na žaludek a proti hnilobě. Zajímavostí je také použití drceného borůvkového kořene na prášek, který se sypal do ran a zanícených vředů jako antibiotikum!

5 tipů na zdravou snídani, kterou v ranním spěchu stihnete i vy

Recepty s borůvkami – sladké dezerty

Borůvkový koktejl

Připravíme si:

borůvky
třtinový cukr
citronovou šťávu
kardamom
rýžové nebo mandlové mléko

Postup:

Borůvky rozmixujeme se všemi ingrediencemi, dobře vychladíme a podáváme jako zdravý dietní nápoj vhodný pro osoby alergické na bílkovinu kravského mléka nebo na laktózu.

Domácí borůvkové nanuky

Domácí nanuky vyrobíme jednoduše. Stačí jen nalít borůvkový koktejl připravený dle výše uvedeného receptu do nanukových tvořítek a nechat zmrazit. Další variantou je použít rozmixované borůvky nebo borůvkovou šťávu bez rostlinného mléka a bez cukru, nalít 100 % šťávu z borůvek do nanukových formiček a zamrazit. Vynikající zdravé nanuky – a bez cukru i pro diabetiky – jsou na světě!

Recept na borůvkový koláč. Upečte si rychlé sladké potěšení

Jahelný koláč s borůvkami

(bez lepku, bez mléka, bez vajec, bez tuku a bez cukru)

Připravíme si:

400 g jáhel
krabice rýžového mléka
1/2 lahvičky rýžového sirupu
pečící papír
Jizerka světlá – bezlepková mouka
borůvky

Postup:

Jáhly uvaříme a necháme uležet v lednici. Rozmixujeme je s rýžovým mlékem v mixeru na hustou kaši. Množství jáhel i mléka volíme tak, aby vznikl hustý krém, který dle chuti přisladíme rýžovým sirupem. Na závěr vmícháme přiměřené množství světlé Jizerky se zeleným obalem. Těsto by mělo být přiměřeně husté a nemělo by se lepit. Nalijeme ho na pečící papír a poklademe borůvkami. Dáme do trouby péct minimálně na půl hodiny.

Vznikne chutná snídaně, svačina či klidně hlavní chod. Jídlo vůbec není sladké, přesto příjemné chuti.

Vhodné pro celiaky, potravinové alergiky, diabetiky, osoby s onemocněním jater a slinivky i ty, co chtějí zhubnout. Koláč je bez lepku, bez vajec, bez mléka, absolutně bez tuku a bez cukru!

Jak udělat tapioku nebo tapiokový pudink. Bezlepkové lahůdky z Asie

Recept na muffiny s ovocem: Vyzkoušejte borůvkovou verzi

Recepty s borůvkami – hlavní chod

Recept na borůvkové knedlíky, po kterých se budou všichni olizovat

Recept na borůvkový žahour, který bude vaše rodina milovat

 

Ohodnoťte tento článek:
5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Nejlepší recepty s borůvkami. S jakými zdravotními problémy vám pomohou?