Menu
WomanOnly
Zdraví a výživa

Nosit nebo nenosit podprsenku. Co je zdravější?

Dávno pryč je doba korzetů, které deformovaly páteř. Vynález podprsenky ženám v mnohém velmi prospěl. Nyní se ale ani vyztužené podprsenky netěší zas až takové oblibě. Existuje určité procento žen, které hlásá svobodu svých prsou a chodí zkrátka nahoře bez – podprsenky. Co je zdravější, nosit podprsenku, anebo chodit bez ní? Ukážeme vám všechna pro a proti – a vy si budete moci svobodně vybrat!

Důvody, proč nosit podprsenku

Podprsenka slouží především k ochraně a podepření citlivých prsou. Druhá věc je její estetický a líbivý vzhled, který také slouží jako erotická výzva a korekce nedokonalých prsou. Zdá se, že tedy neexistuje žádný důvod, proč by ženy neměly nosit podprsenku. Mnohé ženy nedají na své podprsenky dopustit a jsou nutnou součástí jejich šatníku. Některé z nich preferují praktické sportovní podprsenky, jiné mají v oblibě krajky a ty nejjemnější líbivé materiály korespondující se svůdností, elegencí a ženskostí. Pro některé ženy je podprsenka společenská nutnost, aby prsa a bradavky nešly vidět pod šaty, jiné ji zase musí nosit ze zdravotních důvodů, protože vzhled jejich prsou po několika dětech už není zkrátka dokonalý.

Pojďme si tedy shrnout všechny důvody, proč ženy nosí podprsenku:

 • ochrana prsou před zraněním
 • podepření povadlých prsou
 • estetický vzhled
 • nalitá prsa v souvislosti s PMS nebo kojením tolik nebolí
 • žena může v podprsence lépe sportovat a běhat
 • prsa v podprsence tolik nepřekáží
 • snížení bolesti zad v případě velkých prsou
 • erotický aspekt v souvislosti s rozepínáním podprsenky
 • společenská konvence
 • ženám nevykukují z pod oblečení ztopořené bradavky
 • velká prsa díky podprsenkám nekončí po nějaké době u kolen

Bolesti krční páteře a hlavy může způsobovat i nevhodná podprsenka

Je zdravé nenosit podprsenku?

Zdá se, že důvodů proč nosit podprsenku je celá řada. Proč tedy mnohé ženy demonstrativně odhazují podprsenku a chtějí se cítit více svobodné? Možná je v tom mnohaletý útlak a sešněrovanost ženství v pevných korzetech a mnohdy ještě těsnějších manželstvích plných omezení a nucené poslušnosti patriarchálního systému. Shození podprsenky je gesto osvobození ženství a mnohé feministky, alternativní eko, ezo a bio ženy nebo lesbičky s tím skutečně nemají problém. Některé ženy se totiž domnívají, že podprsenka není určena ženám a jejich pohodlí, ale především mužům a tomu, aby ženy pro ně dobře vypadaly. Nu dobrá, každý nechť jedná dle svého gusta…. ale ženy s velkými ňadry mají bohužel jednu velkou nevýhodu – vlastně dvě krásné velké nevýhody. A pro tyto ženy už vzhledem k jejich páteři je nošení podprsenky zdravější.

Proč nenosit podprsenku?

Pojďme se podívat na důvody, které hrají pro nenošení podprsenek:

Možná by vás zajímalo, že když necháte prsa volně bez podprsenky a nebudete bránit přirozenému působení gravitace, prsa se tomu přizpůsobí a sama se budou snažit o to, aby byla pevná – jednoduše proto, že je nic nebude podpírat a dělat práci za ně. Mnohem důležitější jsou totiž cviky pro pevná prsa.

Podprsenky omezují růst prsní tkáně a dost často ženy tlačí  – a utlačují přirozený tvar prsou. Kvůli tomu vzniká celá řada problémů. Vůbec nejhorší je totiž špatně padnoucí podprsenka, která je tisíckrát horší než cokoliv jiného. Ta nejen způsobuje otlaky ramen, žeber a prsou, ale i deformace tvaru prsou, bolesti zad, bolesti krční páteře a hlavy, migrény, problémy s dýcháním a vyšší riziko vzniku rakoviny.

Podprsenka také může způsobit kožní vyrážky, potničky, otlaky, strhnutí nebo poranění mateřských znamének. Kostice podprsenky se vám mohou bolestivě zarývat do žeber nebo vás i poranit. Těsné podprsenky z neprodyšného materiálu mohou podporovat i růst plísní a kvasinek, zejména u kojících žen.

Bez podprsenky budete také lépe spát. A rozhodně byste ji neměla nosit na spaní!

Podprsenka, jak šel čas… Historie a současnost lechtivého kousku v šatníku

Nošení podprsenky a rakovina

Jak je to s nošením podprsenky a rakovinou prsu? Američtí antropologové, manželé Sydney Ross Singer a Somai Grismaijer napsali knihu o tom, jak nám škodí oblečení. Knížka se jmenuje Móda si to žádá a stran podprsenky v ní píší, že nošení těsné podprsenky omezuje průtok lymfy a v těle se tak více hromadí škodliviny. To je už samo o sobě nebezpečné pro vznik rakovinného bujení. Tak se v prsou mohou hromadit karcinogenní látky, což může vést k pozdějšímu onemocnění. Tak co si o tom myslíte, mohlo by na tom něco být?

Kdy nosit podprsenku a kdy se bez ní obejdeme?

Každopádně to nikdo nemusí s podprsenkou přehánět. Je samozřejmostí, že v podprsence nebudeme spát, přes den v létě si v rámci domácího pohodlí klidně můžeme dopřát tričko nebo tílko bez podprsenky nebo třeba domácí šaty. Pokud se chystáte na procházku do přírody a je venku teplo, proč nevyrazit jen tak v tričku? Žádným společenským konvencím uprostřed zeleného ticha čelit nebudete.

Podprsenku si ale vezměte, pokud půjdete běhat, ideálně pohodlnou sportovní podprsenku nebo lambádu přes hlavu. Tomuto typu podprsenek se tak říkalo díky kultovnímu filmu z počátku 90. let. Podprsenku na sport nebo do společnosti byste měla nosit zejména tehdy, pokud máte větší prsa. A možností je spousta, například se dnes už dají prsa zatejpovat tak, aby pevně držela a zároveň vám nešla pod šaty vidět podprsenka.

Ženy s velmi malými a pevnými ňadry podprsenku opravdu nosit vůbec nemusí. Je to jen na jejich vlastním uvážení.

Když podprsenku, tak braletku!

Momentálně už nějakou dobu jsou v módě takzvané braletky. Jedná se o specifický tvar velmi pohodlné a vstřícné podprsenky, která přináší mnoho výhod a krásný vzhled prsou. Braletky jsou podprsenky, které nemají žádné kostice, vycpávky ani přímo nekorigují tvar prsou. Jde o zcela obyčejné látkové nebo krajkové podprsenky, které jsou přirozené a nemají žádný push up efekt. Staly se trendem a začaly je nosit i celebrity.

Braletky se hodí zejména pro ženy s malými ňadry a jsou speciálně tvarovány tak, aby držely přirozený tvar prsou. Většinou mají trojúhelníková ramínka. Jsou velmi pohodlné, příjemné, nikde netlačí, jsou pro prsa velmi zdravé a sehnat se dají ve všech možných materiálech a barvách. Většinou opravdu nemají absolutně žádné vycpávky. Některé braletky vypadají jako top a mohou se nosit jen tak – bez trička. Ale vůbec nevadí, když vám třeba z trička bude vykukovat krajková braletka.

Mezinárodní den bez podprsenek 13. října

Ano, i Mezinárodní den bez podprsenek existuje! Připadá na 13. října a tento den byste si klidně mohla dopřát 24 hodin bez podprsenky. Rozhodně vám to neuškodí!

Ohodnoťte tento článek:
4,7
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Nosit nebo nenosit podprsenku. Co je zdravější?