Menu
WomanOnly
Make-upy a líčení

Používáte nekvalitní make-up? Dermatologové varují před zdravotními problémy

Redakce

Redakce

6. 4. 2018

Nanášení make-upu je pravidelným ranním rituálem mnoha žen. Chtějí zakrýt nedostatky jako akné, jizvičky nebo drobné vrásky, sjednotit tón pleti, zmatnit lesknoucí se pokožku a cítit se krásnější. Kožní lékaři ovšem doporučují, aby velké vrstvy make-upu omezily na minimum.

Dermatologové varují, že make-up může zapříčinit nemalé zdravotní problémy

Dermatolog Alex Adeniyi tvrdí, že nadměrné užívání make-upu může způsobit podráždění, alergie nebo rakovinu kůže. Příčinu možných problémů vidí v chemickém složení většiny make-upů. Oči a pokožka mohou být vystaveny také působení bakterií a škodlivým toxinům.

„Chemikálie nalezené v rtěnkách, očních tužkách, stínech a řasenkách mohou způsobit vážné zdravotní problémy,“ řekl Adeniyi. „Ženy, které si nanáší na obličej make-up, by si následně měly pleť před spaním pečlivě vyčistit od všech chemických látek obsažených v líčidlech.“

Další lékařka Tobi Davisová uvedla, že nadměrné používání make-upu v kombinaci s nedokonalým čištěním pleti může způsobit kožní problémy jako jsou pupínky, akné, alergie, jizvy, tmavé kruhy, vředy nebo vrásky.

„Škodlivé účinky make-upu se však neomezují jen na kožní problémy,“ varuje Davisová. „Líčidla obsahují karcinogenní a neurotoxické chemikálie, které mohou mít nejen nepříznivé účinky na pokožku, ale také mohou vést až k rozvoji vysokého krevního tlaku, alergiím, podrážděnému chování a snížení plodnosti.“

A tak snaha zakrýt malé nedostatky pleti větší vrstvou make-upu v důsledku vede k dalším vráskám a skvrnám na kůži obličeje i dekoltu. Žena pak může vypadat starší, než je. Podle Davisové by ženy měly při ošetření pleti zvolit místo chemických kosmetických přípravků přirozenější přírodní cestu ve formě okurek, rajčat, medu a vajíček.

Názor kosmetičky na zdravotní rizika nadměrného užívání make-upu

Kosmetička a vizážistka Pamale Obunwaová se domnívá, že by ženy měly dobře znát svůj typ pleti, dle něj vybírat vhodný make-up a správně ho používat. I ona připouští možné negativní dopady na naše zdraví při používání velkého množství nekvalitního make-upu s obsahem chemikálií. Při nákupu kosmetických přípravků a líčidel bychom tedy měly hledět především na kvalitu.

Nezapomínejme, že v přirozenosti je krása. A nic se nemá přehánět. Výraznější líčení volte například na večírek, ale do práce nebo na odpolední schůzku to s make-upem nepřehánějte. I v jemném líčení budete půvabná. Nechte vyniknout vaši přirozenou krásu.

Ohodnoťte tento článek:
4,5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Používáte nekvalitní make-up? Dermatologové varují před zdravotními problémy