Menu
WomanOnly
Krása

Proč byste měla zařadit masky z kurkumy do péče o pleť? Je to přírodní zázrak

Jana Albrechtová

Jana Albrechtová

7. 11. 2017

Kurkumu jistě dobře všichni znáte. Je to kurkuma, která děla karí tak oranžové. Je to právě kurkuma, která dodá šmrnc všem omáčkám či rýži. Věděli jste však, že prospěje nejen vašim zálivkám, ale především pak vaší pleti? 

A nejen pleti, ale taková kurkuma na vlasy dělá také zázraky. Vědci již spolehlivě vědí, že má kurkuma až zázračné účinky na lidské zdraví, proto neustále probíhají studie, které se snaží pravou sílu kurkumy odhalit a správně pojmenovat. Lidé kurkumě připisují zázračné účinky a dokonce věří, že pomáhá bojovat proti rakovině.

Kouzelný kurkumin

Tou hlavní účinnou složkou v kurkumě je kurkumin, který má velmi silné protizánětlivé a antioxidační účinky. Zní to sice skvěle, ale ve skutečnosti toho kurkuminu není v kurkumovém prášku tolik, vyplatí se tedy spíše investovat do extraktu kurkumy. Jelikož se budeme dále věnovat kurkumě coby prostředku krásy a mládí, upozorňujeme, že jakákoli vnitřní konzumace kurkuminu by měla být konzultována s lékařem, neboť se opravdu jedná o velmi silné koření, které může při neuváženém užívání napáchat více škody než užitku.

Zlatý zázrak kurkuma. Zlaté mléko, zlatá pasta a další tipy pro zdraví

Účinky masky z kurkumy na pleť

Rozjasněná pleť

Právě antioxidanty a protizánětlivé složky obsažené v kurkumě dokáží vaši pleť krásně rozzářit. A my víme jak na to. Základními surovinami jsou kurkuma a med, jestli někde najdete i bílý jogurt, tak máte všechno. A jak dál? Jednoduše všechny tři ingredience smíchejte dohromady, naneste na pleť a nechte působit 15 minut. Po uplynutí doby smyjte masku vlažnou vodou.

Proti akné

Kurkumin dokáže léčit poškozenou pleť od akné tím, že zmírňuje zánětlivost. A akné přeci je zánětlivým onemocněním. Právě díky kurkuminu se ranky na pleti, ale i jinde na těle, hojí rychleji. Dokonce četné studie dokazují, že kurkuma má pozitivní vliv na tkáně pleti a tvorbu kolagenu.

Kurkuma na ekzém

Svědí až bolí, takové jsou projevy ekzému na pleti. U ekzému je to stejné jako u akné. I zde dokáže kurkuma jednak pleť uklidnit, ale také zmírnit zarudnutí a zánět. Zkuste nechat kurkumovou pastu působit cca 20 minut na pleti a poté vlažnou smyjte.

Domácí pleťová maska. Nádherná pleť během 10 minut!

Na mastnou pleť

Pleť sama sebe chrání od poškození a popraskání vlastními oleji a vosky, které vylučují mazové žlázy. Díky nim je pleť vláčná, jemná a pružná. Jsou-li však mazové žlázy aktivní až příliš, pleť je mastná a nejen, že to nevypadá hezky a vy se necítíte dobře, ale ucpává póry a odtud je již blízko k akné, cystám a ostatním nepříjemným pleťovým projevům. Co s tím? Přepudrovávat se? Stírat mastnotu ubrouskem? Ale kdepak. Víme, že problém vyřešíme jedině tím, že se zaměříme na příčinu. Je to stejné, jako byste se neustále snažili utírat podlahu pod přetékající vanou. Tím, že podlahu vytřete, nevyřešíte problém, dokud kohoutek neuzavřete. Tím, že se budete přepudrovávat nebo vysušovat mastnou pleť do ubrousku, mazový kohoutek také neuzavřete. Co vám však pomůže je právě kurkumový krém, který dokáže po několika týdnech výrazně snížit sekreci kožního mazu a po třech měsících užívání dokonce až o 25 %.

Kurkuma na vrásky a ostatní projevy stáří

Co je vlastně stárnutí? Je to přirozený proces, který zkrátka k životu patří? To bezesporu ano, nikdo by asi nechtěl žít věčně, nicméně projevy stárnutí se dají zpomalit. Jak? Ano, tipujete správně, opět díky kurkuminu. Vědci totiž tvrdí, že stárnutí je způsobeno chronickým zánětem, který poškozuje činnost buněk a orgánů a vede ke zvýšenému počtu volných radikálů, které napadají buňky a pojivové tkáně. Právě kurkumin podle vědců dokáže nejen projevy stáří z estetického hlediska zmírnit, ale také zmírnit onemocnění související se stářím. Studie uveřejněná v Journal of the American Academy of Dermatology uvádí, že užívání hydratačních krémů s kurkuminem výrazně snižuje výskyt vrásek, tmavých skvrn a zabraňují změnám pigmentu až o 15 %.

Prevence rakoviny kůže

Kurkumin dokáže zabránit rozvinutí tří typů rakoviny kůže, a to melanomu, bazocelulárnímu karcinomu a karcinomu dlaždicových buněk. Je natolik účinný, že zastavuje šíření rakovinových buněk, zatímco melanomové buňky oslabí nebo i zabije. Kurkumin je výborný v tom, že nemocné rakovinové buňky zabíjí, zatímco ty zdravé nijak nepoškodí, což chemoterapií dosáhnout nelze.

Kde takový kurkumový zázrak vzít?

Cesty jsou dvě. Buď si jej můžete koupit anebo vyrobit. Mějte na paměti, že když jakoukoli vlastnoručně vyráběnou kurkumovou masku na pleť nanášíte, nechte ji nejprve ztvrdnout, což trvá obvykle 30 minut a až poté ji smyjte.

Univerzální kurkumová maska

• 1 lžička kurkumového prášku

• 1 lžička medu

• 1 lžička mléka nebo jogurtu

Maska na problematickou aknózní pleť

• 1 lžička kurkumového prášku

• 1 lžíce cizrnového prášku

• 1 lžíce citronové šťávy

• voda podle potřeby (dávku poznáte podle konzistence)

Vše, co potřebujete vědět o maskách na obličej

Maska na mastnou pleť

• ½ lžičky kurkumového prášku

• 1 lžíce grahamové mouky

• voda podle potřeby (dávku poznáte podle konzistence)

Hydratační krém

• ½ lžičky kurkumového prášku

• 1 lžíce růžové vody

• 1 lžíce čerstvé smetany

Jak správně používat peeling. 6 kroků pro krásnou pleť

Kurkuma na chloupky

Chloupky máme všichni a všude, plní totiž svou ochrannou funkci. Muži jich mají přirozeně více a ženy méně. Alespoň zpravidla. Některé ženy jsou bohužel ochlupené více a tmavovlásky mají chloupky navíc tmavé. Některým dámám to nevadí a je moc dobře, že jsou spokojeny samy se sebou. Co však ty, které se tím trápí? Holení? Depilace? Ani jedno není pro ženskou jemnou pleť tím nejlepším řešením. Všechny ženy mají chloupky na tváři, tak proč je trhat? Proč dráždit pokožku? Pojďme je raději zesvětlit a oslabit. Bude to sice trochu déle trvat, ale výsledek bude stát za to. Časem… Postupně tak chloupky oslabíte, budou slabší a slabší a bude jim déle trvat, než opět vyrostou. Jednoho dne se dočkáte toho, že nevyleze ani jeden.

Co budeme potřebovat?

Smícháme tři lžičky kurkumy s jednou lžičkou mléka. Promícháme a vytvoříme tuhou pastu. Nyní potřeme důkladně oblast s chloupky po směru jejich růstu, které nechceme. Necháme působit 20 minut, dokud pasta neztuhne. Po této době jemnými krouživými pohyby za pomoci suchého hadříku odstraníme.

Když chcete kurkumu užívat vnitřně

Jaké je to správné dávkování kurkumy? To si musí vyzkoušet každý sám, nicméně je dobré vědět, že:

• Kurkumu vždy vnitřně užíváme společně s čerstvě namletým černým pepřem a nějakým tukem, například kokosovým.• Dospělí by měli užívat 1,5 gramu (půl lžičky) kurkumy denně, pro terapeutické účely se však užívají 2 – 3 gramy.

• Kurkuma není vhodná pro děti mladší dvou let. Děti a lidé starší 65 let by měli brát nižší dávky.

Kurkuma na kůži! Co s tím mám teď dělat?

Kurkuma velmi pěkně barví, ale to jistě víte. Takže se klidně může stát, že i přes mytí pokožky vodou, zlatavý nádech neztratíte. Ostatně, indické dívky si s ní svou pleť tónovaly. Ne však každému na pleti zůstanou stopy po kurkumě (kurkumová maska se doporučuje aplikovat večer, do rána by měl zlatavý odstín zmizet) a někdo na ni může být i alergický. Vždy je tedy lepší vyzkoušet si reakci kurkumy například na ruce, než ji aplikujte na tvář. Fleky můžete zkusit odstranit buď tonerem či peelingem. Anebo si rovnou peeling můžete vyrobit z cukru a vody, kterým budete postižená místa jemně masírovat. Pozor však na oblečení! Zatímco z pleti kurkumové zabarvení po čase dostanete, s oblečením to už taková sranda nebude. Maska z kurkumy je bez diskuze velmi účinná, nicméně, musíte si při manipulaci s ní dávat pozor na vše okolo.

Mimochodem, věděli jste, že…

• Necelých 30 gramů kurkumy obsahuje 26 % doporučené denní dávky (DDD) manganu a 16 % DDD železa? Obsahuje taktéž vlákninu, draslík, vitamín B6, hořčík a vitamín C.

• Podle vědeckých výzkumů je výbornou prevencí nejen rakoviny, ale i diabetické artritidy, pomáhá při mozkových onemocněních, jako je např. Alzheimer či deprese.

• Funguje jako přírodní lék proti bolesti a zmírňuje také menstruační bolesti.

Ohodnoťte tento článek:
4,2
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Proč byste měla zařadit masky z kurkumy do péče o pleť? Je to přírodní zázrak