Menu
WomanOnly

Recepty na jáhly

Znáte jáhly? Dříve se využívaly spíše jako hospodářské krmivo, dnes jsou považovány za velmi výživnou pochoutku, kterou lze připravovat na sto způsobů. Jejich velkou předností je to, že jsou bezlepkové, dobře stravitelné a nebývají na ně žádné alergie. Mohou je potravinoví alergici, celiaci, atopici i malé děti.

Jáhly jsou malé žluté kuličky vyloupané ze zrníček prosa, které si lidé často pletou s kuskusem. Na rozdíl od něj jsou však bez lepku a ve svém přirozeném stavu. Kuskus je naopak těstovina vyrobená z pšenice, špaldy nebo i čehokoli jiného. Připravuje se velmi snadno – stačí ho jen nasypat do misky, přelít vroucí vodou, přikrýt pokličkou a nechat chvilku odstát. Ovšem jáhly právě musíte uvařit. Jak na to?

Jak vařit opravdu českou kuchyni z českých surovin? Hubněte s našimi superpotravinami

Jak uvařit jáhly

Jáhly stačí lehce propláchnout na sítku pod proudem studené vody, dát do kastrůlku a přelít vodou tak, aby hladina vody přesahovala hladinu jáhel, zkrátka obdobně jako když se vaří rýže. Jakmile projdou procesem varu, je třeba je na velmi mírném ohni nechat pod pokličkou změknout, dokud se všechna voda nevypaří. Rozhodně buďte opatrní, jáhly mají tendence se připalovat. Záleží také na tom, zda chcete mít sypkou konzistenci pro přípravu rizota či slaných jídel, anebo jáhly na kaši či jáhelník – ty mohou být i úplně rozvařené. Jáhly kupujte vždy čerstvé a neskladujte je v domácnosti dlouho – snadno žluknou. Poznáte to pak podle jejich nepříjemně hořké chuti.

Jáhly a jejich zdravotní účinky

Budete se divit, ale jáhly jsou velice nutričně bohaté. Kromě vysokého obsahu sacharidů v nich najdeme i poměrně dost tuků a bílkovin. Mají také hodně železa a vitamínů skupiny B, ale i hořčíku a zinku. Jsou vhodné pro osoby v rekonvalescenci, sportovce před i po výkonu, děti všech věkových skupin, seniory, těhotné ženy a kojící maminky, celiaky a potravinové alergiky, neprospívající děti, osoby s vážnějším onemocněním, také jsou výborné při střevních zánětech, chudokrevnosti a herpetických infekcích.

Je bezlepková dieta dobrá i pro neceliaky a co způsobuje vyloučení lepku?

Jáhly se zeleninou

Jáhly po uvaření můžete připravit různými způsoby, nejčastěji na sladko nebo i na slano. Jsou vhodnou alternativou rýže, takže je lze konzumovat i jako přílohu, například s masem, vegetariánskými produkty nebo zeleninou. Skvěle chutnají s houbami a zeleninou jako rizoto. Můžete si je dokonce přidat i do polévky. Nevadí jim ani kombinace s ostřejším kořením, například s barevným pepřem nebo chilli papričkami.

Recept na jáhly na sladko

Sladké jáhly jsou ideální jako první dětské příkrmy. Například také v podobě kaše. Tu můžeme sehnat v podobě instantní kaše nebo jako vločky, které jen spaříme vroucí vodou a necháme pod pokličkou chvíli odstát. Případně je také můžeme nechat rozmočit v jogurtu. Jáhly ale lze i rozvařit na kaši nebo rozmixovat s kravským mlékem či s rostlinným mlékem. Různé kašovité konzistence pak můžeme nabízet dětem, například s ovocem nebo lehce přislazené rýžovým sirupem.

Makrobiotická strava. Jak má vypadat jídelníček po celý rok

Rozmixováním jáhel uvařených s rostlinným mlékem a oslazených medem nebo třtinovým cukrem dostanete vynikající hustý a zároveň hladký krém, který barvou i chutí připomíná puding. Můžete si na tomto jedinečném dezertu pochutnat jen tak, třeba s přidáním čerstvého nebo mraženého ovoce – například borůvek nebo malin, anebo jej použít jako základ do sladkého bezlepkového pečiva. Krém sám o sobě může být skvělou přesnídávkou pro malé děti.

Jáhelník se švestkami

Jáhly jsou také výborné s jablky a skořicí, anebo se švestkami. Kombinace švestek, rozinek a oříšků s pečenými jáhlami vytváří opravdu lahodnou pochoutku, která se nazývá jáhelník. A jak si jej můžete připravit? Zcela jednoduše. Nejprve klasickým způsobem uvařte jáhly do měkka, potom je napěchujte do zapékací mísy vymazané kvalitním rostlinným olejem – například olejem z hroznových jader, poklaďte vypeckovanými švestkami, přelijte rostlinnou smetanou, omastěte olejem z hroznových jader nebo mandlovým olejem, přidejte rozinky, vlašské oříšky nebo mandle a posypejte třtinovým melasovým cukrem. Vše dejte péct do nažhavené trouby jako koláč. Výsledek opravdu stojí za to!

Ohodnoťte tento recept:
4
Právě čtete

Recepty na jáhly