Menu
WomanOnly
Zábava a volný čas

Sedm je zkrátka všude – proč je 7 šťastné číslo?

Lucie Cermanová

Lucie Cermanová

13. 4. 2018

Už spoustu let považujeme 7 za šťastné číslo. Co vlastně toto číslo znamená, jaká je jeho symbolika a jaký význam má v partnerství?

Sedmička je nejspíše nejšťastnějším číslem na světě. Ať už mluvíme o dnech v týdnu, počtu kontinentů, nebo třeba také o barvách duhy. Všude hraje sedmička hlavní roli. Řada z lidí ji ale vnímá jako magické číslo.
V magii měla 7 speciální význam. V alchymii byla kdysi každá se sedmi planet (Měsíc, Merkur, Venuše, Slunce, Mars, Jupiter, Saturn) propojena s jedním ze sedmi kovů, které byly známé (stříbro, rtuť, měď, zlato, železo, olovo).

Význam čísla 7

Symbolika čísla 7 má spoustu nejrůznějších významů. Číslo sedm představuje emoce, duchovno, ale také touhy po poznání. Jedná se o číslo změny.
Životní číslo učí své nositele procházet životem s klidem a pokorou. Změny nemusí nutně znamenat něco záporného. V konečném důsledku přinášejí spokojenost a vyplývá z nich správnost.

Znáte význam čísel? Jak ovlivňují naši povahu i zdraví?

7: štastné číslo

Neměli bychom zapomenout ani ta to, že se 7 uvádí jako číslo plnosti.
Karmické číslo 7 propojuje duchovní vývoj a růst.

Sedm dnů nás vrací do babylonského systému, řada odkazů vede k náboženským důvodům, které upozorňují na zvláštní význam čísla 7. Ať už je to sedm smrtelných hříchů, ale také sedm divů světa. Je zajímavé, že sedmičku vnímají stejně pozitivně jak muži, tak i ženy. Psycholog Georg Miller vedl roku 1956 výzkum, který pojmenoval „Kouzelné číslo sedm, plus nebo minus dva”. Miller je toho názoru, že není pouze náhoda, že se nám zdá být číslo 7 skutečně všude. Číslo 7 je zkrátka speciální.

Výpočet životního čísla

Životní číslo 7 je šťastné, ale jak se vlastně získá? Stačí sečíst čísla data narození. Příklad:
15.04.1967
1 + 5 + 0 + 4 + 1 + 9 + 6 + 7= 33 = 3 + 3 = 6

Životní číslo 7 a partnerství

Se sedmičkami to nebývá jednoduché. Citliví a ohleduplní jedinci jsou často rezervovaní a hůře se jim dostává pod kůži. Na druhou stranu dobře vědí, co chtějí. Proto si do života pouštějí člověka, až když jsou se jím jisti. Unáhlená rozhodnutí ani risk do jejich života nepatří. To se týká i partnerů, proto jich v životě nemívají více. Na okolí pak takoví lidé působí pozitivně svými pevnými svazky, což může ale také zároveň vyvolávat závist ostatních. Rezervovanost může ostatní mást a považovat za majitele životního čísla 7 za chladnou osobu. Dojem ale pořádně mate, protože pod obrannou slupkou klokotá spousta vášní.

Sedmička vyniká velkou vnitřní silou a dokáže překonávat překážky. Je zajímavé, že „sedmičkoví” lidé nemívají snadnou životní cestu. Jedná se o velmi emotivní osoby, které projevují velkou intuici. Tito citliví lidé mají dobrý vztah k duchovním naukám a náboženství jako takovému.
Životní číslo 7 se také považuje za číslo léčení, kdy má řada nositelů sedmičky léčitelské schopnosti a věnuje se léčení, často alternativní medicíně. Lidé se životní 7 bývají skvělými posluchači a rádci, dokáží se hluboce vcítit a pochopit.

Lidé s číslem sedm ale také bývají rezervovaní, patří mezi ně i někteří introverti. Nevyhýbají se společnosti, ale v určitých případech dávají přednost klidu a pohodlí. Rádi poznávají nové věci, rozšiřují své vědomosti. Pomluvy a maloměšťáctví pro ně nemají význam. Právě sebevzdělávání je pro ně obrovsky důležité.

Karmické číslo přináší zvraty, změny. Pokora, to je číslo 7. Význam také hovoří o něze a kráse, někdy ovšem i u těchto osob emoce velmi bublají.

Zajímavé je, že sedmičky nejsou příznivci nátlaku a přizpůsobení. Mají totiž vlastní pravidla. Síla a nátlak na ně neplatí.

Číslo 7 v bibli

Také v bibli má sedmička velký význam. Číslo sedm najdeme, podobně jako trojku, téměř ve všech náboženských systémech. Rozdíl je ale v symbolice a její rozmanitosti.
Fascinace čísly je stará téměř tak jako lidstvo samo. Stopy sedmičky se dají vystopovat už u Sumerů, kteří napočítali 7 nebeských těles, i se sluncem a měsícem. Znamenala pro ně dokonalost a úplnost.

I ve staré Mezopotámii představovala sedmička důležité číslo. Zikkurat byly 7stupňové věžové chrámy, na které když kněžka během výroční slavnosti vystupovala, odkládala po cestě sedmý závoj. Připomínaly si totiž Ištar, která když šla do podsvětí, musela tento závoj také odložit.

V bibli se hovoří hlavně o sedmi dnech a o dokonání Božího díla (Gn 2,1). Sedmička se objevuje o v nejrůznějších příkazech během bohoslužeb jako třeba sedmeré očišťování, sedm stupňů Šalomounova chrámu, ale také ve lhůtách: stvoření světa, potopa nebo například obcházení Jericha po sedm dní.

V hebrejštině souvisí sedmička s přísaháním. Protože obě slova souznějí, domnívali se někteří vykladači, že přísahat znamená „zasedmičkovat se“. Kdysi se totiž mělo za to, že když se něco 7x zopakovalo, mělo to fungovat.
V Novém zákoně vyhnal Ježíš z posedlé sedm ďáblů (L 8,2). Modlitba Páně má sedm proseb, sedm diakonů neboli jáhnů.
V poslední knize bible, Zjevení, je k vidění celá řada sedmiček. V křesťanských tradicích se sedmička objevuje velmi často: sedm skutků milosrdenství, sedm smrtelných hříchů nebo třeba také sedm cností.

Ale vezměme si sedmičku trochu zábavněji. Ať už mluvíme o Sněhurce a sedmi trpaslících, Sedmi bratřích nebo o agentu 007 – Jamesi Bondovi, magické číslo se objevuje všude. Sledujete význam čísel? Je 7 vaším životním číslem? I když není, objevuje se ve vašem životě častěji, než by měla? Podělte se o názory v naší diskuzi pod článkem.

Ohodnoťte tento článek:
3,1
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Sedm je zkrátka všude – proč je 7 šťastné číslo?