×
WomanOnly

Spánková paralýza jako nejděsivější porucha spánku

Spánková paralýza, poruchy spánku

Už se vám to někdy stalo? Že jste spali, najednou se probudili a nemohli jste se pohnout? Ačkoli jste chtěli mluvit, nevydali jste ani hlásku? Do ucha jako byste slyšeli šeptání, ať už jasné nebo mlhavé a cítili přítomnost cizí osoby v místnosti? To není spánková noční můra, ale reálná noční můra, tedy spánková paralýza.

Příběh o posedlosti démonem

I u spánkové paralýzy se lidé po staletí domnívali, že posedl tělo ďábel, podobně jako tomu bylo u epilepsie neboli padoucnice. Téměř každá světová kultura má příběhy o ďábelských stvořeních, která napadala lidi v noci, když spali, když byli nemohoucí. Lidé věřili v ďábelskou moc, ale také se snažili toto mysteriózní chování ve spánku logicky vysvětlit, což se jim zrovna moc nedařilo. Existuje velké množství slavných obrazů, na kterých je vyobrazen démon sedící na hrudi člověka. Pravděpodobně se jedná právě o vyobrazení spánkové paralýzy.

Spánková paralýza a smrt z rukou zlé čarodějnice

Zlá čarodějnice sedící na hrudi, tak nějak vypadá představa historického člověka o spánkové paralýze. Ten, kdo spánkovou paralýzu nikdy nezažil, si stěží dokáže představit, co to pro člověka znamená a jaké pocity zažívá. Lidé v minulosti věřili tomu, že spánková paralýza je dílem samotného ďábla nebo útokem čarodějnic. Toto přesvědčení existovalo ve velké míře jak v Evropě, tak i ve Spojených státech, kde byl hon na čarodějnice velmi rozšířený. Zřejmě právě kvůli spánkové paralýze byla jedna obyvatelka městečka Salem, Susannah Martin, obviněna a později popravena, protože měla údajně sedět na hrudi dvou mužů, které, dle jejich slov, téměř udusila.

Co je spánková paralýza?

Spánková paralýza je stav související se spánkem, kdy se tělo nachází mezi spánkem a bděním. Člověk tak může být zčásti při vědomí a do určité míry si uvědomovat realitu, kterou ale není úplně schopen odlišit od snu a svého podvědomí. Kromě toho také člověk nedokáže ovládnout své svalstvo, nedokáže se pohnout, promluvit a má pocit úplného ochrnutí. Jediné co dotyčný dokáže ovládat je pohyb očí, může hýbat prsty na nohou a na rukách, pohybovat obličejovými svaly a dýchat.

Člověk má pocit, jako by byl přivázaný k posteli, anebo v ní násilím držen. Tento stav může trvat od několika sekund až po několik hodin. Někteří lidé dokonce cítí velký tlak a mají pocit dušení. Spánková paralýza může být také doprovodným jevem dalších spánkových onemocnění, jako je například narkolepsie. Někteří lidé také popisují probuzení se do spánkové paralýzy tak, jako by se probudili mrtví. Zkrátka tělo je mrtvé, ale mysl ne.

Psychologie, duchové nebo únosy UFO?

Spánková paralýza bývá z psychologického hlediska často doprovázena halucinacemi a intenzivním strachem v důsledku opoždění části funkce mozku, kterému se říká Varolův most, který je zodpovědný za paralýzu příčně pruhovaného svalstva během REM fáze spánku.

Bojujete s náměsíčností? Buďte úspěšní

Právě spánková paralýza bývá častým vysvětlením odborníků na fenomén únosů UFO, ke kterým dle nich ve skutečnosti nedochází a jedná se pouze o paralýzu ve spánku. Podobně tak jako při únosech UFO se ve spánkové paralýze u některých lidí objevuje neznámá osoba, jejíž rysy nejsou zřetelné a paralyzovaný člověk pouze vnímá její přítomnost. Ona osoba nemusí být ani v místnosti, ale třeba za prosklenými dveřmi. Člověk může dokonce slyšet její šeptání nebo mluvení, což může někomu připomínat třeba duchy.

Zvukové halucinace při spánkové paralýze

Co člověk slyší v paralýze? Kromě výše zmíněných hlasů jsou to různé strašidelné zvuky nahánějící hrůzu a husí kůži. Ostatně na internetu si můžete vyhledat mnoho zvukových nahrávek toho, jak asi zvukové halucinace při spánkové paralýze zní.

Spánková paralýza přitom není jen jedna, ale dvě. Může se tak jednat o izolovanou paralýzu, která se přihodí třeba jen jednou či párkrát za život, nebo opakující se chronická spánková paralýza, která je děsivá a dusivá, takže na ni člověk rozhodně nezapomene.

Kvalita spánku. Co ji ovlivňuje a jaký vliv má elektřina?

Nehybnost při spánkové paralýze: Co ji způsobuje?

Tělo člověka, který spánkovou paralýzou netrpí, je paralyzováno i při běžném snění. Mohou za to dvě chemické látky – glycin a kyselina gama-aminomáselná, které tělo paralyzují schválně, abychom během spánku prostě leželi, nepobíhali po místnosti, nesnažili se těmito pohyby přenést sen do reality, a hlavně také abychom si nevědomě neublížili.

Spánková paralýza se může objevit jak na začátku usínání, tak při probouzení. Jestliže ji zaznamenáte v době, kdy usínáte, jedná se o hypnagogickou spánkovou paralýzu. Objeví-li se při probouzení, jedná se o hypnopompickou spánkovou paralýzu.

Hypnagogická spánková paralýza

Paralýza při usínání vypadá tak, že tělo začíná pomalu relaxovat, člověk méně vnímá, takže si paralýzy možná ani moc nevšimne. Ale jakmile nabude při usínání vědomí, zjistí, že se nemůže hnout a mluvit.

Co dělat proti nespavosti? Vyzkoušejte jídla navozující spánek

Hypnopompická spánková paralýza

Během spánku dochází k přechodu mezi REM fází spánku (rapid eye movement) a NREM fází spánku (non-rapid eye movement). Jeden cyklus REM a NREM spánku trvá přibližně 90 minut. NREM přichází jako první a zaujímá 75 % celkové doby, kdy člověk spí. Během této fáze tělo relaxuje a nabírá sílu na další den. Ke konci NREM fáze spánku přeskočí spánek do REM fáze, kdy se oči hýbou velmi rychle a kdy se vám zdají sny. Třebaže se toto děje, tělo zůstává i nadále v klidu, svaly odpočívají. Jestliže se však člověk se spánkovou paralýzou probere ještě předtím, než REM cyklus skončí, nemůže se pohnout ani mluvit.

Kdo trpí spánkovou paralýzou?

Odborníci uvádějí, že spánkovou paralýzou trpí čtyři lidi z desíti, což je poměrně hodně. Spánková paralýza bývá velmi často u jedinců pozorována poprvé v pubertálním věku, ale může se vyskytnout v jakémkoli věku, u žen i u mužů a může být dokonce také dědičná.

Příčiny spánkové paralýzy

Spánková paralýza bývá často projevem nedostatku spánku, nepravidelným spánkovým režimem (práce na směny), stresu, maniodepresivní psychózy, spánku na zádech, narkolepsie, nočních křečí v nohou, užíváním určitých léků či návykových látek.

Co dělat při spánkové paralýze?

Spánková paralýza se většinou nijak neřeší, spousta lidí s ní žije, respektive usíná a budí se s ní. Není se čeho obávat, žádných nočních démonů nebo tak podobně. Zkuste to ale říct někomu, kdo v pokoji potkává neznámého člověka bez tváře a který mu ještě něco vykládá…

Pomoc vždy existuje!

Proti spánkové paralýze se dá však něco dělat. Souvisí to hodně s kvalitou spánku a pro zlepšení svého spánku tak můžete udělat mnohé. Snažte se mít dostatek spánku a nenechte stres, aby vás ovlivňoval i ve spánku. Stačí, když si nebudete nosit práci s sebou domů nebo nedej bože zapínat počítač v posteli před spaním a pracovat. Pomáhá také neusínat v poloze na zádech, nepít před spaním alkohol a neužívat žádné návykové látky.

V době před usnutím byste se měli věnovat jen sami sobě, respektive odpočívat, nic nedělat a koukat třeba na Dva a půl chlapa, vypnout mozek a nechat se unášet pomalu do říše snů. Pokud vám však spánková paralýza neumožňuje dostatek odpočinku, měli byste vyhledat lékařskou pomoc, protože na kvalitním spánku celá kvalita života vlastně stojí.

Pokuste se sami probudit!

Řada lidí trpící spánkovou paralýzou radí pokusit se za každou cenu probudit. Ale jak, když to nejde? Mnohdy lze hýbat prsty na nohou, prsty na rukou a svaly obličeje, a právě těmito pohyby se lidé o probuzení snaží. Každý zkouší něco jiného, nicméně odborníci tvrdí, že toto stejně nepomůže a člověk se probudí až tehdy, kdy přijde jeho čas. Nemusíte se však bát, že byste se neprobudili, tělo si samo pomáhá a chce se z tohoto nepříjemného stavu dostat.

Co na spánkovou paralýzu říkají odborníci?

Odborníci zabývající se spánkem se ve většině případů shodují, že spánková paralýza je prostě jen znakem, že vaše tělo neproplouvá hladce jednotlivými stádii spánku. Někteří vědci ovšem spánkovou paralýzu spojují až s psychiatrickými poruchami.10 Komentáře Spánková paralýza jako nejděsivější porucha spánku

 1. Ahojky..taky se mi to teď hodně stává ..1-2x do měsíce ..většinou když lezim na zádech ..usnu ale v zápětí se chci probudit protože cítím ze mě někdo tlačí k posteli a nemůžu se pohnouta občas slyším zvuky jak někdo chodí ….a co je nejhorší ,ze se snažím otevřít oči ale jde to těžce ..jakmile je zase zavřu tak se to vrací ..až když se mi povede se probudit úplně a otočit na bok,tak to přestane ..ale když o tom někomu řeknu tak tomu stejne nevěří ..

 2. Zažila jsem poprvé tento rok. Usnuli jsme s přítelem, krátce po shlédnutí filmu. Najednou cítím zvláštní tlak na svém těle, tak jsem otevřela oči a viděla jsem sama sebe, jak ležím vedle sebe. 😀 Ono to teď zní vtipně, ale v tu chvíli smích byl to poslední. V mžiku jsem se vtáhla tělem do té druhé své podoby a už mě někdo jen sunul z postele, spadla jsem na zem přímo na záda a jediný, čeho jsem byla schopna, bylo mít otevřené oči. Nešel udělat jakýkoliv pohyb, naprosto jsem zpanikařila a snažila se volat slovo ”pomoc”. Jediný, co jsem cítila byli slzy, které mi tekly po tvářích a jejich mokrou stopu. Čím víc jsem se snažila volat, ucítila jsem mikropohyb na svém obličeji svými ústy a v tu chvíli se začal veškerý tlak a tíha uvolňovat. Jenomže někde v záblesku jsem se opět ocitla na posteli vedle svého přítele, který klidně oddechoval. Tma v ložnici byla naprosto jiná, než v té chvíli, kdy se mi tato hrůza děla. Světlo z pouličních lamp, svítilo do ložnice a bylo vše více klidnější. Předtím tam žadné světla nedopadali a tma byla opravdu černá. Situace se opakovala znovu, po té už jsem se bála usnout a řekla si, že počkám do rána. Nicméně jsem se přitiskla po chvíli k příteli s domněním, že mě jeho energie a láska ochrání, najednou věříte naprosto všemu, jako malé dítě. Nejspíš se povedlo, neboť jsem usnula a nic se neopakovalo. 🙂 Nejhorší pocit bezmoci, jaký jsem zažila.

 3. Predne se omlouvam za pravopis (nemam CZ klavesnici),ale prijde mi muj komentar pro vsechny ,co tento problem znaji,zajimavy.Je mi 37 let a tento problem mam odjakziva a hodne casto…Do puberty jsem se i pritom pocuravala ze strachu…i dvakrat za noc…Pripomene mi to vzdy ten film Nocni mura z Elm street…myslim ze ten clovek ,ktery to napsal znal tento problem …Jo je velmi tezke to nekomu ,kdo to nezazil popsat…Ano vse je v tu chvili paralyzovane cele telo u mne bylo i to ze jsem prestavala dychat…par partneru se hodne vydesilo i kdyz jsem jim to snazila popsat…Byla jsem uz od raneho detstvi studovana miliony doktoru,psychologu,neurologu…nic. Pak uz to v 10-ti letech opravdu kriticke…kazdy den ten samy scenar …vypadalo to asi nasledovne:Normalni sen ,nejaka vec ze vsedni ho dne…pak jakoby nekdo vzal plechovku s cernou barvou a cely ten film(sen)zalil…pak navaly strachu a paniky v usich sumeni a jako by vas napadl roj srsni nebo vos….ten zvuk se vstupnoval ….polovedomi chces kricet at te nekdo probudi,pohnout se ale nic…..jen strach,,,casto hruzna tvar z te cerne barvy vystoupila jak plastika…No a pak jsem byla ve 13 u terapeuta (je velky rozdil mezi psychiatrem a terapeutem ,ale tenkrat do 1994 byli malo znami)…Ten mi pomoci Arteterapie pomohl DEKUJI …obcas to mam porad ,ale vim co delat.Tak par typu pro Vas vsechny treba a ja doufam budou i u Vas fungovat a nebo s pomoci Terapeuta. Na zacatku je dulezite si sny zapisovat..kratce jen ve vetach nebo i vic nebo nakreslit…Moje kresba toho obliceje a tech zrud mam v hlavne doposud…ja dobre hned po probuzeni a byt sam…je uplne jedno jaky jsi malir ,ale zkus to….nemusis to nikomu ukazovat ale zkus to vystihnout ,dej si cas , jde to samo …mne stacila obycejna tuzka…Jako dalsi faze bylo abych si uvedomit nebo predstavit neco ,co mam rada,,,co mne uklidnuje a zase dej si cas vem si vic barev nebo si sestav z fotek,vystrizku kolaz…u mne to bylo more a ryby,korali…A pak prislo to cemu rikam dobra rada nade vsechno …Az to na tebe prijde ve spani …vzpomen si na tento tvuj obrazek …U mne byl ucinek okamzity…hnusnej ksicht zarval a byl premozen…Jo jo presto prijde ,ale vim jak na nej…Hodne klidneho spani preje Klara

 4. Zažívám jednou za měsíc. Člověk si na to zvykne. Vídám lidi stát metr až 2 ode mě, různé hlasy, vrčení nebo dokonce křik z okolních místností. Jelikož to mám už od mala tak sem si na to zvykl. Nejlepší je, zavřít oči (ano to se dělá těžce, když před sebou vidíte neznámou děsivou postavu, ale musíte se to naučit) a pomalu přesvědčovat tělo, že je vzhůru. To znamená začít pomalinku hýbat prsty u rukou. Postupně se rozhejbe celá ruka a člověk se pomalu začíná hýbat.
  V dětství to bylo hodně otravné. Jelikož když se vám to stane uprostřed noci, už neusnete.
  Poté sem začal vídat členy rodiny, kteří umřeli. V tu chvíli víte, že vám nic nehrozí. Máte pocit, že na vás babička jen dohlíží z nebe 🙂 Všem co to mají, doporučuji se naučit jak rozeznat co je sen a co je realita. Dá se to udělat tak, že se budete učit “jak lucidně snít”. Tam je to dobře popsáno 🙂

 5. Přítel se před pár dny vzbudil vyděšený, cítil ,kousani, škrabaní, lehtání a vnímal kohosi třetího v ložnici, jsme spolu už déle a vím,že tyhle běsy nikdy neměl, dokonce nechtel spán u kraje postele , podruhe kdyz jsem šla z koupleny seděl a něco mumlal a bylo to děsivé citil pry ducha jak mu háže peřinou a chce ho sežrat. Když jsme se prohodili byl klid ale je z toho vyděšený a já také , je možne že jde také o paralýzu ?

 6. Honzo mám to stejně jako ty jen jsem to začal řešit až teď a jsem zvědavý jestli pohyb prstů pomůže nejsem si vědom jestli jsem s nima mohl vůbec mohl hýbat… Většinou se probudím tím že začnu hodně rychle dýchat. Většinou se mi to stává při usínání a málo kdy mě to to probere v noci ale už se mi to taky mockrát stalo. Trpím tím už od dětství. Proto většinou při probuzení panikařím dřív jsem viděl různé postavy teď už mám vždy zavřené oči ale pro změnu hrozné hučení v uších, které přichází ve vlnách a mění intezitu.

 7. Trpím tím také, nejčastěji se mi to stává po alkoholovém dýchánku, poprvé jsem se setkal s chlápkem v klobouku a mával nade mnou s holí, pak zavřený ve sklepě, který se začal plnit vodou na to jsem se začal dusit. A potom klasický s ochrnutím v místnosti kde spím, všechno vidím a vnímám, jen se dusím a nemohu se hnout.

 8. Dnes v noci jsem to zažila já a i můj přítel. Jak je možné že už dopředu jsem měla ten pocit a věděla jsem že to přijde. Nato asi za 10min se přítel začal podivné chovat mislim jeho dech se my zdál divni tak jsrm ho zbudila, a ptala se ho co se děje, a on říká zase jsem to měl zase jsem se nemohl hibata ani křičet, a já už měla strach také usnout,bílá jsem vzhůru ale pak jsem nějak zabrala a chytlo to i mě… A Le jeho to za noc chytlo asi 5 krat s mne jednou je to možné????

 9. Zažil sem to u víckrát, poprvé když mi bylo tak 10, nevím to úplně přesně, moc sem to neřešil, protože sem si myslel že je to jen noční můra a kdybych si stěžoval tak mi rodiče zakázou filmy a hry. Ale tohle se opakovalo a bylo jedno jestli sem se díval na animované zvířátka nebo likvidoval démony a monstra na ps1. Většinou to mám pár noci po sobě a potom delší dobu klid. Ve všech případech někoho vidím i slyším. Většinou nějaká žena, šeptá, nebo křičí, a přibližuje se ke mně. Už nakou dobu vím co to je, a uvědomuji si to a snažím se z toho probudit, a můžu potvrdit že hejbanim prstů na rukách i nohach se z toho dá dostat nejrychleji. Ale to že vím o co se jedná moc nepomáhá s divný pocitem strachu, I když vím že není čeho se bát, srdce valí na 110%, v hodně případech se probudim udychanej, jak kdybych běžel maraton. Nejhorší ale je ze mam potom problém usnout, při usínání mám mensi záchvaty, a probouzí mě hluk nebo pocit tlačení na hrudi. Nikdy o tom nemluvim s nikým osobně, tak to aspoň písnu sem. Nepřeji nikomu aby tohle zažil.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*