Menu
WomanOnly
Nemoci a jejich příznaky

Jak souvisí migréna s menstruací? Zaměřili jsme se na příčiny a léčbu nemoci

Taťána Kročková

Taťána Kročková

11. 11. 2020

Migréna je tajuplné a velmi nepříjemné cyklické onemocnění, kterým trpí hlavně ženy. Kdo migrénu nikdy nezažil, stěží si dokáže představit, jaké utrpení migrenici prožívají. Předně se jedná o silnou bolest hlavy doprovázenou dalšími příznaky, k nimž patří například zvracení. Jaké mívá migréna příčiny a jak může pomoci strava nebo také alternativní medicína?

Co je migréna a u koho se nejvíce projevuje?

Migréna je chronické a velmi bolestivé onemocnění, které postihuje cévy mozku. Při záchvatu migrény dochází k nadměrnému stažení cévního řečiště v oblasti zrakového centra v týle. Následně dojde k silné bolesti hlavy, a to vlivem rozšíření cévního řečiště v oblasti tepen, zejména krkavice. Záchvaty bolestí vnímá postižený člověk v určitých periodách, často jen na jedné polovině hlavy, ale bolesti mohou být i oboustranné. Někdy se migrény nespojují pouze s utlačenými cévami, ale také s přetížením nervů a s poruchami produkce nejrůznějších hormonů.

Bylo zjištěno, že migrénou trpí častěji ženy, a to až více než dvojnásobně. Nejčastěji se migréna projevuje v plodném věku ženy, a to mezi 30. až 40. rokem života. Po 50. roce věku v období přicházejícího přechodu pravidelné záchvaty migrény u žen ustupují a vytrácí se. Migréna se rovněž neobjevuje v těhotenství. Dispozice k migrénám jsou také dědičné. Migrénami trpí i děti, ale v mnohem menší míře než dospělí a jejich záchvaty bývají slabší a trvají kratší dobu.

Chtěla zaspat bolest hlavy, postihla ji mrtvice. Lékaři mi zachránili život, říká Pavla

Příčiny migrény a spouštěcí faktory

Záchvaty migrény podporuje stres, nedostatek spánku, nevhodná strava, hormonální změny – zejména úzká souvislost s menstruací, protože po přechodu, anebo v době těhotenství záchvaty migrény mizí. Spousta žen uvádí, že se jim migréna objevuje v době PMS před menstruací. Mezi další příčiny, které mohou vyvolávat migrény i u mužů patří například poruchy zraku nebo nevhodně zvolené brýle, změny atmosférického tlaku, silný hluk o mnoha decibelech, pití alkoholu, nadměrné kouření, hypoglykémie – nízká hladina krevního cukru, dlouhodobé hladovění nebo nedostatek tekutin. Migrénu může spustit i změna počasí, konzumace konkrétní potraviny, kofein, fyzické přetížení nebo u někoho třeba i orgasmus.

Migrény může vyvolávat i užívání některých léků, nebo samozřejmě také stav po úrazu hlavy. Mnohé příčiny migrény jsou ale zcela nejasné a od nepaměti se tradovala souvislost vzniku migrén a jejich projevů s něčím nadpřirozeným, mystickým, okultním a podobně. Veškeré neurologické příznaky a onemocnění měly v minulosti jakési tajuplné stigma, ať už šlo třeba o hysterický záchvat, tetanii, migrénu či epilepsii. Tyto záchvaty si lidé často vysvětlovali jako posedlost zlými duchy. Migréna se kdysi léčila například trepanací lebky, aby vyvrtaným otvorem mohl z hlavy uniknout zlý duch.

Migréna s aurou a co od ní můžeme čekat?

Prodromální stádium aury může trvat až hodinu. Je to přesně ten stav, kdy něco přichází, ale nevíte ještě co. Můžete pociťovat rozmrzelost, lítostivost, zívání, napětí ve svalech, změnu chuti, zvýšenou chuť na sladké nebo potřebu se napít vody. Následně přichází takzvaná aura, která je jasnou předzvěstí migrény. Nevyskytuje se však u každého, ale pouze u 20 % případů migrény. Také aura může trvat přibližně hodinu. Tehdy jsou již příznaky závažnější.

Migrenik může pociťovat celkovou slabost, poruchy čichu a vidění, výpadky zorného pole, obrnu očních svalů, silnou nevolnost, pocit na zvracení až přímo zvracení, vnímání záblesků světel před očima, brnění obličeje nebo končetin, čichové halucinace, slabosti v končetinách nebo pocit ochrnutí těla. Dostavují se také problémy s řečí, obtížné hledání slov, celková zmatenost nebo přechodná ztráta paměti.

Samotný záchvat trvá různě dlouhou dobu, zpravidla několik hodin, ale v krajních případech i pár dnů. Objevuje se typická, velmi silná a pulzující bolest ve spánku, v týle nebo za uchem, která se šíří po celé jedné polovině hlavy, někdy i na obou stranách hlavy. Může se také koncentrovat jen do okolí jednoho oka. Tato ochromující bolest je spojena se zvracením, oslabením končetin, celkovou nevolností a slabostí, silnou přecitlivělostí na světlo a hluk. V poslední stádiu vše odeznívá a člověk postižený migrénou upadá do vysvobozujícího spánku. Někdy ještě poté převládá celková přecitlivělost na vnější podněty, zejména na světlo nebo dotyk.

Znáte tetanii? Záchvat z vyčerpání a stresu bývá častější u žen!

Léčba migrény – může být úspěšná?

Léčba migrény je pouze podpůrná. Migrenik při záchvatu potřebuje absolutní klid, tmu a odpočinek, což znamená lehnout si. Od bolesti se užívají různá analgetika, která vám může doporučit lékař. Někdo zvládá migrény bez léků. Dávejte si však pozor na velké dávky návykových léků. V rámci léčby migrény je důležité vysledovat spouštěče záchvatů, vést si o svých migrénách podrobné záznamy a snažit se rozklíčit okamžiky, které vám migrénu cyklicky spouští. Lékaři pak doporučují úpravu stravy, režimu a celkového životního stylu, což může výrazně pomoci. V neposlední řadě můžete také vyzkoušet některé prostředky alternativní medicíny.

Jak zvládat migrénu pomocí stravy a režimu?

Pokud trpíte migrénami, je pro vás důležité nepřetěžovat se a žít co nejvíce vyrovnaným, pravidelným a zdravým životním stylem. Nutným základem je pravidelná a zdravá strava, dostatek spánku a tekutin, pravidelný pohyb na čerstvém vzduchu. Je vhodné co nejvíce eliminovat stres v zaměstnání nebo v rodině, hluk, silné pachy, chemii, ostré světlo a v podstatě všechno, co by vám mohlo vyvolat záchvat. Zásadní je ale vést si záznamy ve svém deníčku, značit si data záchvatů a možné příčiny – spouštěče.

Je dobré nekouřit, nepít alkohol, neponocovat, vyvarovat se kofeinu, ostrých a dráždivých jídel, dusitanů, umělých sladidel a barviv. Někomu vadí třeba čokoláda, mořské plody, fermentované potraviny nebo citrusy, obecně jsou to potraviny s vysokým obsahem tyraminu, které mohou vyvolávat silné bolesti hlavy.

Proč jsou fermentované potraviny zdravé jen pro někoho a jiný riskuje silnou reakci?

V jídelníčku by se mělo objevit dostatek čerstvé zeleniny, popíjení čisté vody v průběhu dne a upřednostňování spíše racionální stravy. Pomáhá také nejíst večer před spaním. Důležité je nezapomínat na vitamíny a minerály, především na hořčík, vápník, vitamíny skupiny B a koenzym Q10.

Velice prospěšné jsou také jemné uvolňující masáže s využitím aromaterapie, jóga, relaxační techniky nebo meditace. Protože se migrény také dávají do souvislosti se zvýšeným napětí v šíji a v oblasti krční páteře z důvodu přetížení nebo stresu, pomáhá jemná aromaterapeutická masáž této oblasti.

Lucuma je superpotravina z Peru. Je ideální při migrénách a na podzimní deprese

Migréna a bylinky

Z bylinek se na migrénu doporučuje tinktura z kopretiny řimbaby nebo popíjení čaje z devětsilu. Ulevit a uvolnit může také čaj z mateřídoušky nebo meduňky, z aromaterapie vdechování 100 % esenciálního oleje z levandule, máty nebo damašské růže, neroli či smrkového jehličí. Doporučuje se také užívání pupalkového oleje nebo rybího tuku.

Ohodnoťte tento článek:
5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Jak souvisí migréna s menstruací? Zaměřili jsme se na příčiny a léčbu nemoci