Menu
WomanOnly
Nemoci a jejich příznaky

Jak zvládat PMS neboli premenstruační syndrom a proč by muži měli vědět, o co jde?

PMS není sprosté slovo, ani zkratka tajného ženského spolku. Je to premenstruační syndrom, který mnohé ženy znají jako svoje boty. Znamená to v podstatě něco jako “Pozor, Mám Splín”, ale splín je poněkud zjemnělé slovo, protože se často jedná o výraznou emocionální bouři doprovázenou prudkými změnami nálad, podrážděností a depresí. Jak se dají tyto dny přečkat tak, aniž bychom někomu ublížily a v čem nám může pomoci muž?

Co je PMS? Příznaky jsou rozmanité

Premenstruační syndrom, zkráceně PMS, je souhrn různých fyzických i psychických příznaků, které se objevují u velkého procenta žen v produktivním období života v souvislosti s menstruačním cyklem. PMS začíná po skončení ovulace a trvá až do doby, kdy začne žena znovu menstruovat. Na vině je nevyvážená hormonální hladina, ale často i nesprávná výživa a stres. Uvádí se, že týden před menstruací je žena podrážděná, přecitlivělá, náladová a začíná ji bolest břicho v oblasti vaječníků nebo jí natékají prsa. Ale mnohé ženy zažívají tento stav už i dva týdny před termínem dalšího menstruačního krvácení.

U každé ženy zkrátka probíhá premenstruační syndrom jinak. Některé ženy a dívky o něm ani neví, jiné se trápí. A s nimi i celé jejich okolí. Příznaky PMS zesilují těsně před menstruací. Mnohé ženy je znají pouze pár dnů předtím, než se objeví menstruace, ale ani PMS 14 dní před menstruací opravdu není ničím neobvyklým. Mezi typické příznaky patří výrazné změny nálad, nesoustředěnost, nemotornost, plačtivost, smutek, deprese, úzkost nebo narůstající agresivita. Žena vše silněji prožívá a obvykle je velmi nepříjemná na celé své okolí.

Z fyzických příznaků se objevuje větší únava, bolesti hlavy, napětí a bolestivost prsou nebo začínající nepravidelné křeče v podbřišku a bolesti v zádech – v křížové oblasti, nafouklé břicho a větší sklon k plynatosti. Výjimkou nejsou ani otoky a přibírání na váze. Ženy v tomto období také znají pověstnou chuť na sladké nebo vlčí hlad, který vede i k nočnímu plenění ledničky.

Bolestivá menstruace: Víme, jak zmírnit potíže přírodní cestou

PMS a přibírání na váze

Premenstruační syndrom se objevuje u více než poloviny žen. Největším strašákem je přibírání na váze, které s PMS úzce souvisí. Některé ženy trpí před menstruací také otoky a zadržováním vody v těle, což je spojeno se zvýšením hmotnosti. Není tak ničím neobvyklým, když žena těsně před menstruací váží třeba o dvě kila více, než obvykle. Nemusíte se obávat, s nástupem menstruace tyto potíže vymizí a vaše váha se pomalu stabilizuje. Problém ovšem může nastat tehdy, pokud se během svého premenstruačního období přejídáte.

Spousta žen má před svou periodou velkou chuť na sladké, například na čokoládu. Obvyklý je vyšší příjem potravy – a tím i kalorií, než si žena běžně dopřává. Proto se může stát, že během svého premenstruačního období pravidelně naberete klidně až tři kila, která však posléze třeba zase tak úplně neshodíte. Právě z tohoto důvodu mají některé ženy sklon k přibírání. Je už tedy jen na vás, a na vaší vůli, jak s tou nepříjemností naložíte…

Proč se ženy cítí v každé fázi cyklu jinak?

Celý ženský cyklus je pro někoho stále ještě velkou záhadou a tajemstvím. Víme však, jak se spolu s pohybem Měsíce a jednotlivými fázemi celého cyklu dokáže žena proměnit k nepoznání. Souvisí to také s ženskými archetypy. Zatímco v době ovulace na vrcholu cyklu – kolem 14. dne – se žena cítí plná energie, velmi žádoucí a roztoužená, v době PMS energie, výkon a nálada zažívají výrazný pokles. Celý cyklus zrání vajíčka až jeho odumření a vyloučení z těla odpovídá základnímu životnímu cyklu zrození a zániku, což souvisí s odpovídajícími projevy ženského těla a psychiky.

5 důvodů krvácení uprostřed menstruačního cyklu. Co ho může způsobit?

Co by muži měli vědět o menstruaci?

Každá žena by měla být poctěna zájmem a porozuměním svého muže v době PMS a v období svých dnů. Je to jen a jen v zájmu muže, aby se ke své ženě v této době choval laskavě a s maximálním respektem a ohleduplností. Nemusíte se obávat, muži na to přijdou sami  – pod vlivem vlastních zkušeností. Když je to se ženou k nevydržení, anebo jde vyloženě o život, většina rozumných, vědomých a empatických partnerů se snaží vycházet ženám s PMS vstříc. Muž může ženě s PMS pomocí nejvíce tím, že bude mlčet, naslouchat a plně respektovat její přání a potřeby, ať už žena stojí o fyzický kontakt či ne.

Rada pro muže: v období PMS vaší partnerky se opravdu vyplatí být takzvaně splachovací!

Co pomáhá na PMS? Láskyplná náruč a bylinky!

Kromě láskyplné náruče milované osoby se v době svého nepříjemného premenstruačního syndromu můžete spolehnout i na bylinky. Vyzkoušejte například heřmánek proti začínajícím křečím břicha, mateřídoušku pro lepší náladu, večer meduňku na spaní nebo levandulovou koupel. Jestliže trpíte depresemi a špatnou náladou, klidně si dopřejte potraviny, které zvyšují hladinu serotoninu. Patří mezi ně například čokoláda, banány, fermentované potraviny nebo ořechy, které jsou důležité pro svůj vysoký obsah minerálů – železa, hořčíku a vápníku, a také vitamínů skupiny B – ty jsou dobré na nervy.

Můžete si připravit i třezalkový čaj. Ten však nekombinujte s antidepresivy, a pokud pijete třezalku, nechoďte na slunce. Nejvýznamnější a nejvyhledávanější ženskou bylinkou, která vám pomůže s PMS a dokáže i srovnat cyklus a prospět takřka ve všech případech ženských problémů, je kontryhel. Čaj z kontryhelu se doporučuje pít 2 týdny před začátkem každé menstruace.

Kontryhel jako všemocná ženská bylinka. Pomáhá s akné, plodností i menstruací

Premenstruační syndrom ovlivní strava a pohyb

Velmi zásadní je strava. Pokud se u vás skládá z přemíry sladkého pečiva, mléčných výrobků a kofeinu v podobě kávy nebo velkého množství černého čaje, můžete pociťovat mnohem silnější příznaky PMS a trpět i více bolestivou menstruací. Svou roli hraje také pohyb a pravidelné cvičení, procházky či sport všeho druhu. Pokud se žena hýbe a má dostatek vitamínů a minerálů ve stravě, hodně pije – hlavně vody, jí celozrnné výrobky, ovoce a zeleninu, projevy potíží jsou pak mírnější.

Před menstruací a v celém jejím průběhu se hodně spotřebovává vápník a hořčík, také železo, vitamín E a vitamíny skupiny B. Pokud jich máte nedostatek, může se to projevit nejrůznějšími problémy – tetanií, bolestmi a křečemi, větší podrážděností, slabostí, pocitem dechové nedostatečnosti, únavou, suchou pokožkou, koutky nebo vám může před menstruací i vyskočit opar.

Příčiny opožděné menstruace. Za vynecháním měsíčků nehledejte jen těhotenství

PMS a homeopatie

Na PMS zabírá také homeopatie nebo aromaterapie. Z monokomponentních homeopatických léků můžete vyzkoušet celou řadu konstitučních homeopatik, ideálně však na doporučení svého gynekologa nebo homeopata. U plačtivosti a přecitlivělosti, kdy potřebujete utěšit, můžete vyzkoušet lék Pulsatilla 15CH, u stavů hysterie, úzkosti nebo silných emocionálních projevů Ignatia 15CH. Ženy uzavřené do sebe s hlubokou vnitřní depresí a suchostí sliznic ocení Natrum Muriaticum 15CH.

Pokud se žena cítí nedoceněná a všichni ji lezou na nervy – zejména manžel, má nafouklé břicho a její potíže se zlepšují pohybem a tancem, může vyzkoušet lék Sepia 15CH. U bolestivě nateklých prsou pomáhá třeba Lac caninum 15 CH.

PMS a aromaterapie

Pokud nedáte dopustit na voňavé olejíčky, i v případě premenstruačního syndromu vám mohou prokázat dobrou službu. Kromě uklidňující levandule, kterou si můžete také přidat do koupele, právě v době před menstruací pomáhají muškátové vůně typu myrty nebo šalvěje. Některé ženy ale dávají přednost jemné ženské damašské růži, anebo uklidňujícím a antidepresivním pomerančovým květům – neroli.

Menstruace a masáž

Těsně před začátkem menstruace a v jejím průběhu byste neměli chodit na masáže. I když vás třeba všechno bolí a cítíte bolest v bedrech a křížích, vyzkoušejte jemné promazání levandulovým nebo třezalkovým olejem, jógu, cvičení dle Ludmily Mojžíšové, lehké protažení a relaxaci. Masáže v pravém slova smyslu jsou v tomto období zapovězeny – mohly by vám uškodit.

Ohodnoťte tento článek:
3
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Jak zvládat PMS neboli premenstruační syndrom a proč by muži měli vědět, o co jde?