Jaké jsou nejčastější příčiny únavy a kdy mohou být vážné
Taťána Kročková
15. 6. 2020
Únava není lenost, je to zákeřný nepřítel života, který může upozorňovat i na vážné onemocnění. Slovo únava zahrnuje soubor nejrůznějších příznaků, které nám znemožňují vést aktivní a naplněný život. Proč a v jakých případech se cítíme unavení? Kdy je to ještě v pořádku a kdy už únava signalizuje příčiny onemocnění, o kterém třeba ještě zatím nevíme? Jak si můžeme od únavy pomoci?
Fyzická únava jako následek dobře odvedené práce
Co je to únava a jaký je rozdíl mezi fyzickou a psychickou únavou? Kdy se cítíme přirozeně unavení? Každý z nás jistě zažil situaci, kdy se cítil příjemně unavený po dobře vykonané práci nebo po skvělém sportovním výkonu. Přirozená fyzická únava v podstatě nastává na konci každého dne, který jsme prožili aktivně. Svaly našeho těla byly v pohybu a potřebují si odpočinout. Naše tělo nám umí dávat signály, kdy ho ještě můžeme zatěžovat, a kdy už je to na něj přespříliš. Pokud dojde k fyzickému vyčerpání organismu, je nutný odpočinek, abychom znovu mohli načerpat své síly. Fyzická únava se často projevuje bolestí našeho pohybového aparátu, neboť ten vykonával největší práci. Jde tedy většinou o bolesti svalů, kloubů a páteře, někdy se také objevují svalové křeče nebo svalová horečka.
Křeče svalů dokáže rychle a účinně řešit dodání hořčíku. Tento prvek je společně s vápníkem nezbytný pro fungování našeho těla, a to nejen po fyzické stránce. Nedostatek hořčíku stojí za spoustou potíží, jak fyzických, tak také psychických. Bez hořčíků nemohou správně fungovat ani naše nervy a objevuje se i zvýšená nervosvalová dráždivost – tetanie. Nedostatek hořčíku ale i úzce souvisí s únavou psychickou.
Znáte tetanii? Záchvat z vyčerpání a stresu bývá častější u žen!
Psychická únava a její příčiny
Zatímco fyzická únava vyvolaná zvýšenou zátěží těla v podobě sportu nebo práce se díky odpočinku překoná, s psychickou únavou je to trošku složitější a je to běh na dlouhou trať. Za psychickou únavou stojí často dlouhodobé psychické vyčerpání organismu, například syndrom vyhoření a může se rozvinout až v deprese. Psychickou únavu ale způsobuje také velký deficit vitamínů a minerálů, který opět může úzce souviset s nezdravým způsobem života a hlavně s velkým stresem, který tyto zásoby rychle a úspěšně likviduje. Jedná se zejména o vitamíny skupiny B a hořčík, které potřebujeme pro zdravé nervy a zdravou psychiku, ale i o spoustu dalších vitamínů, prvků a látek potřebných pro duševní zdraví našeho organismu.
Když nemůže hlava, nemůže ani tělo. Psychická únava bývá úzce propojena s únavou fyzickou. Zatímco fyzickou únavu dokáže překonat zdravá psychika i naše vůle – a člověk si tak může při náročném výkonu sáhnout třeba až na dno svých sil, u psychické únavy se díky nevůli a strachu nemůžeme ani pohnout. Pokud se cítíme slabí, psychicky unavení a podráždění, naše tělo nás nebude poslouchat ani kdyby bylo v plné fyzické kondici. Jsou lidé, kteří díky únavě nedokáží ani ráno vstát z postele. Když si naše tělo psychicky odpočine – což může trvat i několik měsíců nebo let, vše se může vrátit do původního stavu. Ne vždy je ale příčinou celkové únavy naše psychika.
Únava v těhotenství je přirozená
Příčiny toho, že se cítíme unavení, mohou být různé. Za přirozené, a pouze dočasné, stavy únavy může také těhotenství. V době těhotenství je zcela normální, když se žena, která odolává hormonální bouři a sleduje své rostoucí bříško, cítí unavená, otékají jí kotníky a zvládá toho fyzicky mnohem méně než předtím. Na počátku těhotenství naopak energie stoupá a žena se cítí na vrcholu svých sil. Postupně ale dochází ke snižování fyzické energie a dostavují se i přirozené psychické obavy. Těhotná žena by měla hodně odpočívat a šetřit své síly na porod, tělo si to vždy nastaví tak, jak potřebuje.
Zatímco některé ženy jsou velmi aktivní až do vysokého stupně těhotenství a třeba ještě v devátém měsíci stěhují nábytek, jiné ženy už od konce druhého trimestru polehávají a cítí nepřekonatelnou únavu. Ani slabost a divné stavy v těhotenství nejsou ničím neobvyklým. V tomto případě je třeba naslouchat signálům svého těla, vše zkonzultovat se svou gynekoložkou nebo porodní asistentkou a snažit se mít ve stravě dostatek potřebných živin a vitamínů a minerálů. Důležité je také už od počátku těhotenství doplňovat železo a kyselinu listovou pro správný vývoj děťátka. Nedostatek železa způsobuje chudokrevnost, jejímž prvotním příznakem je právě únava. Za únavu v těhotenství tedy často může také deficit vitamínů a minerálů, protože právě v této době je jich potřeba v obrovské míře!
Jak poznat syndrom vyhoření? Vyřadit z fungování nás může na několik měsíců až let
Jarní únava a proč ji pociťujeme
Jarní únava je známý jev, který pociťuje spousta z nás. Letní únavu či podzimní únavu nikdo nezná, ale jarní únava nám někdy pořádně dokáže znepříjemnit život. Čím to je, že se na jaře lidé cítí unavení? Příroda se probouzí ze zimního spánku, dochází k regeneraci a obnově dalšího životního cyklu, tak by se to klidně dalo nazvat. Zatímco jsme přes zimu spíše odpočívali a schovávali se doma v teple, na jaře se všechno mění. Sluníčko nás vyhání ven a jsou kladeny i zvýšené požadavky na náš výkon a na naši kondici. Protože dochází k přeměně v přírodě, tělo které přechází do více aktivní fáze potřebuje více vitamínů, minerálů a živin. Proto se už brzy na jaře drží půst, tělo se detoxikuje a snažíme se klíčit semena a dodávat tělu více vitamínů v podobě čerstvých jarních salátů a výhonků.
Jarní únava se projevuje u každého jinak, ale nelze za nálepku jarní únavy schovávat cokoli jiného. Pokud se člověk cítí neúměrně unaven a má i jiné potíže, určitě je na místě návštěva lékaře a řádné vyšetření, i když je zrovna jaro a mohli bychom si říct, že je to pouze jarní únava. Důležité je nic nezanedbat – náhlá únava má svou příčinu – a ta může být jakákoliv. Obzvláště pokud se jedná o nevysvětlitelnou nebo nepřekonatelnou únavu, měli bychom svou situaci co nejrychleji konzultovat s lékařem.
Chronická únava a chronický únavový syndrom
Chronická únava může být velice nepříjemná. I když to třeba není zrovna nepřekonatelná únava, její největší zákeřností je to, že trvá příliš dlouho, anebo v podstatě neustále. Chronická únava se pojí s chronickým únavovým syndromem, jehož přesnou příčinu vlastně neznáme. Chronický únavový syndrom může souviset s prodělanou infekcí, například mononukleózou nebo boreliózou, ale také s autoimunitními chorobami, revmatoidní artritidou, roztroušenou sklerózou, celiakií či s psychiatrickým onemocněním. Chronická únava se objevuje také u depresí, neuróz, úzkostných stavů, u snížené funkce štítné žlázy (hypotyreóza) a mnoha dalších onemocnění.
Únavový syndrom souvisí s hektickým životním stylem. Jak ho rozpoznat a léčit?
Chronický únavový syndrom se projevuje celkovou únavou, slabostí, divnými stavy, bolestí svalů, kloubů a páteře nebo hlavy, občas mírně zvýšenou teplotou – například 37,1°C, přecitlivělosti na počasí, sníženou výkonností, problémy se spánkem, mohou se objevit i další nejasné a těžko prokazatelné příznaky, brnění končetin, celková přecitlivělost. Někdy to zkrátka vypadá, že je člověk s chronickým únavovým syndromem, který si stěžuje na velkou únavu a bolesti a přitom se nedá jasně prokázat žádná příčina, úplný hypochondr, ale není tomu tak. Někdy se lidem s chronickým únavovým syndromem nabízejí antidepresiva, která snižují přecitlivělost a zvyšují hladinu serotoninu v mozku, ale skutečná příčina tohoto stavu, ať už psychická nebo fyzická – se tím obvykle nevyřeší.
Únava po jídle – proč se nám chce po obědě spát
Únava po jídle je pouze krátkodobá, ale obvyklá a častá. Nejčastěji se objevuje po obědě. Souvisí také s tím, jaké jídlo a v jakém množství sníte. Tělo pak potřebuje nějaký čas na trávení, a to se projevuje přirozenou únavou. Po obědě by vždy měl nastat odpočinek, někdo také chodí spát. Není ničím neobvyklým, že se u spousty lidí po obědě dostavuje taková únava, která vede k krátkému zdřímnutí na gauči. Polovina aktivně stráveného dne je za vámi a dobře jste se najedli, proč byste si nedali krátkého šlofíčka, že?
Po vydatném obědě a po krátkém zdřímnutí nastává druhá část dne, která opět může být až do pozdního večera velmi aktivní. Malé děti chodí běžně spát po obědě – a některým dospělým to zkrátka jen zůstalo. Ne každý si však polední pauzu a odpolední spánek může dovolit. A ne každý si může dovolit dát si oběd a krátce si odpočinout. Vynechání oběda však rozhodně nepatří ke zdravému životnímu stylu. Důležité je se v poledne či lehce později dobře najíst, ale pokud vás čeká ještě další práce a výkon a nemáte čas na dvouhodinové trávení a odpočinek, volte lehký a zdravý oběd, abyste zůstali aktivní. Není třeba se přejídat tučnou kachnou se zelím – tu si nechte na neděli.
Jak upéct kachnu. Osvědčené recepty pro všechny příležitosti
Těžké nohy a únava
Únava nohou a takzvané těžké nohy mají svou příčinu. Většinou se jedná o špatné prokrvení dolních končetin a chronickou žilní nedostatečnost. Pocit těžkých nohou nemusí souviset pouze s běžnou únavou po celodenní fyzické námaze. Pokud se u vás objevují také další příznaky jako jsou otoky nebo křeče, určitě byste měli navštívit lékaře. Příčinou samozřejmě může být i dlouhodobé sezení nebo stání, záleží na tom, jaké zaměstnání vykonáváte. Těžké nohy se objevují také v těhotenství a tomuto druhu únavy neprospívá ani kouření, pití alkoholu nebo obezita.
Těžké nohy a jejich únava znamená, že byste měli změnit životní styl a častěji odpočívat s nohama nahoře – ve vyvýšené poloze. Pomáhají také masáž nohou, vhodná obuv a doplňky stravy.
Zvýšená únava u dětí
I děti mohou být unavené. Můžete si říct, z čeho může být dítě unavené, když nemá takové starosti jako dospělý člověk a většinu času si jen hraje? Ale jakýkoli stres, hádky v rodině nebo zvýšené nároky na dítě ve škole mohou způsobovat jeho únavu. Dávejte pozor, abyste dítě nepřetěžovali přemírou kroužků, které dítě nebaví, anebo na ně nestačí. Snaha rodičů kompenzovat si své nenaplněné ambice může dětem někdy opravdu ublížit. Dítě introvert například nezvládá být neustále v kolektivu křičících dětí a pendlovat z jednoho kroužku do druhého. Pak se dostavuje přirozená psychická únava, která ovlivňuje také únavu fyzickou.
Hypochondrie jako psychická porucha – jak poznáte, že jste hypochondr?
Nejčastější příčiny únavy
Pojďme si tedy shrnout, jaké jsou nejčastější příčiny únavy, ať už jde o běžnou únavu, anebo příznak vážného onemocnění.
- fyzická námaha
- syndrom vyhoření a nadměrné působení stresu
- nedostatek vitamínů a minerálů
- chudokrevnost
- deprese a psychické problémy
- hypotyreóza (snížená funkce štítné žlázy)
- roztroušená skleróza
- borelióza
- mononukleóza
- infekční choroby
- autoimunitní onemocnění
- celiakie
- polyvalentní alergie
- spánková apnoe
- těhotenství
- chronická žilní nedostatečnost
- nezdravá životospráva
- HIV
- rakovina
Vitamíny skupiny B. Proč nám dnes chybí např. vitamin B12 a co nám hrozí?
Jak na únavu – první pomoc
První pomocí při únavě je vždy odpočinek. Tělo křičí “dost”! Proto nás zastaví a my “nemůžeme”. Dostavují se pocity typu: “já nemůžu”, “už nemůžu dál”, “jsem tak unavený”. Druhou pomocí, kterou můžete ještě zvládnout sami je okamžitá změna životosprávy. Obrovskou a někdy i podceňovanou roli hrají vitamíny a minerály, jejichž vážný nedostatek může i za vážné zdravotní potíže. Doplňte si především vitamíny skupiny B a hořčík. A nešetřete jimi. Zkuste více spát a relaxovat, vyřešte si své problémy a zapracujte na snížení vlivu stresu. Pokud se ani tehdy nic nezmění, utíkejte k lékaři – za dlouhodobou a silnou únavou může být i vážné onemocnění, které je potřeba rozpoznat včas.