×
WomanOnly

Proč před vařením neloupat a nekrájet brambory? Známe odpověď

Zdroj: Shutterstock.com

Brambory jsou asi nejoblíbenější přílohou Čechů. Pokud je správně připravujete, obsahují brambory spoustu zdraví prospěšných látek. Proč byste se měli vyvarovat krájení a loupání brambor před jejich vařením?

Jedna z nejzdravějších příloh

Brambory dokážou navodit pocit sytosti už v malém množství, a to i přesto, že s nimi přijímáte velmi málo kalorií. Jsou tedy ideálním pokrmem v prevenci proti obezitě. Konzumací 100 gramů brambor získá lidský organismus pouze 300 kJ. Převažují v nich zdravé sacharidy a tuky v nich téměř nenajdete.

Brambory obsahují také celou řadu vitamínů a minerálů, z nichž nejvýznamnější je draslík, pokrývající 15 procent denní potřeby, důležitá je ale i přítomnost fosforu, hořčíku, železa a dokonce i jódu, molybdenu a selenu.

Brambory obsahují spoustu antioxidantů

Brambory jsou také jedním z nejbohatších zdrojů antioxidantů, přičemž až trojnásobně vyšší antioxidační vlastnosti mají barevné odrůdy brambor. Jedna porce brambor přitom dokáže pokrýt téměř celou doporučenou denní dávku esenciálních aminokyselin.

Zdroj: Shutterstock.com
Zdroj: Shutterstock.com

Nejvíce těchto zdraví prospěšných látek se nachází ve slupce a těsně pod ní. Z oloupaných brambor unikají při jejich tepelné úpravě všechny příznivé látky do vody, proto bychom měli vařit brambory ve slupce a nejlépe je s ní i konzumovat. U ranných brambor to není problém, ale u brambor konzumovaných například na podzim nebo v zimě už náš slupka příliš neláká. V takovém případě se ji pokuste odstranit tak, aby vám na bramboře zůstalo co nejvíce živin.

Oloupat a nakrájet až po tepelné úpravě

Brambory také není vhodné krájet na příliš malé kousky. Čím větší je plocha povrchu brambory, k tím menším ztrátám zdraví prospěšných látek dochází. Takže vařte brambory vcelku a nejlépe ve slupce, kterou před vložením do vody vydrhněte kartáčkem. Sezóna jarních brambor se kvapem blíží, takže vám nic nebrání konzumovat tuto přílohu včetně všech vitamínů.Diskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*