Menu
WomanOnly
Zdravá výživa a stravování

Ajurvéda: Recepty a strava pro vátu, pittu a kaphu. Víte, ke kterému typu patříte?

Ájurvéda je systém tradičního indického učení, které se týká zdraví a zdravého životního stylu člověka. Ájurvéda doporučuje život v rovnováze a snaží se eliminovat veškeré prvky, které nerovnováhu v životě člověka způsobují. Patří k velice oblíbeným a uznávaným metodám alternativní medicíny. Ájurvéda nabízí i ájurvédské byliny a preparáty, ale známá je také ajurvéda – masáž. Pokud vás zajímá, ke kterému konstitučnímu typu v ájurvédě patříte, pojďte si přečíst následující charakteristiky. Nebude pro vás chybět ani doporučení stravy, životního stylu a pár receptů navíc!

Co je ajurvéda?

Ájurvédské učení je velmi staré a zmínky o něm v literatuře pochází už z období starověku. Velice přínosné jsou staré indické lékařské spisy, v nichž nacházíme spoustu moudrosti. Ájurvéda se týká především léčení a uzdravování těla i mysli, a to nejen pomocí stravy, ale i životního stylu, vhodného pohybu, léčení bylin a masáží. Úzce se pojí z tradiční indickou medicínou a specifickými způsoby léčby. Veškeré informace o ajurvédě vám zprostředkují odborníci na ájurvédu, anebo třeba dobrá ajurvéda – kniha.

Ájurvéda zahrnuje množství alternativních léčebných postupů jako například užívání bylinek, různých preparátů, koření, masáží, meditací, dechových cvičení, doporučení stravy a celkového zdravého životního stylu se zaměřením na různé oblasti, především na oblast tělesného cvičení a pohybu, stravování, spánku, očisty těla, ale třeba i sexuality. Ájurvéda také souvisí s buddhismem a s cvičením jógy. Všechno je o určité rovnováze, kterou v těle určují protikladné energie představující základních pět živlů – zemi, vodu, oheň, vzduch a éter. Pojem ájurvéda vlastně v překladu znamená “věda o životě”.

Jak chutná koriandr a do jakých jídel ho použít?

Ajurvéda: Test tří konstitučních typů – poznáte se?

Ájurvéda má svou bohatou historii. Už podle starých indických učenců zdraví a nemoc těla úzce souvisí s vyváženým či nevyváženým poměrem tří základních dóš. Jsou jimi kapha, pitta a váta. Jejich nerovnováha v organismu podle ájurvédy způsobuje zdravotní problémy, které se projevují různými způsoby. Každý z těchto základních principů má své vlastnosti a ájurvéda nabízí také pro tyto tři základní typy svá konkrétní doporučení. Pokud vás zajímá, ke kterému typu patříte, udělejte si jednoduchý ájurvéda – test, který lze najít v knihách o ájurvédě, nebo třeba také na internetu. Možná se však v popsaných charakteristikách najdete i sami.

Ájurvéda – VÁTA

Váta představuje chlad, sucho, změnu a pohyb. Náleží k nervovému systému a krevnímu oběhu, patří k ní dýchací orgány a hrtan. Váta představuje živly – vzduch a éter. Konstituce váta náleží lidem, kteří jsou spíše štíhlé a vysoké postavy, mají suchou a chladnou pokožku, vlnité vlasy, hubený krk a věčně studené končetiny. Mezi zdravotní potíže typu váta patří psychické a nervové obtíže způsobené přemírou stresu. Tito lidé snadno podléhají depresím a smutku, jsou velmi kreativní, ale někdy nespolehliví a neumí dotahovat věci do konce. Typ váta by se měl vyhýbat studenému a větrnému počasí, dbát na správnou životosprávu, udržovat aktivní sexuální život a chodit brzy spát.

Ájurvéda – jídelníček pro typ VÁTA

Typ váta by měl pro vyrovnanost a harmonii volit spíše vlhké a slané pokrmy, kyselou nebo slanou chuť, zeleninová jídla a dostatek tekutin. Pro osoby konstituce váta se nedoporučuje fast food, jídlo ve spěchu, syrová strava, luštěniny, obiloviny a studené pokrmy či nápoje. Vhodné je teplé jídlo, mléčné výrobky, zralé ovoce, ořechy a semena. Z koření je dobrý například zázvor, česnek, bazalka, pepř, chilli nebo majoránka.

Ájurvéda – PITTA

Typ pitta je horký a vlhký typ, ovlivňuje trávicí orgány jako jsou žlučník, játra, slinivka a žaludek, dále srdce, oči a kůži. Odpovídá živlům – ohni a vodě. Člověk typu pitta je střední svalnaté postavy, má spíše světlé vlasy se sklonem k předčasnému šedivění a kůži s větším množstvím mateřských znamének. Je houževnatý, cílevědomý a pracovitý. Typ pitta je temperamentní, soutěživý a požitkářský. Nemá rád velké horko a snadno podléhá vzteku. Hodně se potí a v noci chrápe. Pro vyrovnání energií potřebuje chladnější prostředí a syrovou nebo vegetariánskou stravu. Typu pitta neuškodí sexuální střídmost.

Ájurvéda – strava pro typ PITTA

Typ pitta by se měl vyhnout horkým, smaženým a kořeněným jídlům, potřebuje spíše ochladit a osvěžit. Nejsou pro něj vhodné zakysané mléčné výrobky, sezamový olej, kukuřice, pohanka, většina ořechů a čočka. Luštěniny a obiloviny pitta může, výborná je čerstvá zelenina a ovoce, vegetariánská a raw strava. Z koření a bylinek se hodí spíše ochlazující druhy a bylinky na trávicí potíže jako jsou fenykl, kurkuma nebo máta.

Ájurvéda – KAPHA

Typ kapha je spíše zdrženlivý, těžkopádný a pomalý. Patří k němu dutiny, kostra a zuby, z živlů jsou to – země a voda. Člověk typu kapha je zakulacený a statný, s kulatým obličejem a velkými zuby. Škodí mu lenost, přejídání, nedostatek pohybu a tučná jídla. Člověk kapha je přemýšlivý, opatrný, citlivý, skromný, čestný, věrný a má rád svůj klid. Vadí mu vlhké a chladné počasí. Typ kapha rád spí, ale neuškodí mu větší aktivita a dostatek pohybu.

Ájurvéda – strava pro typ KAPHA

Kapha má rád hořké nápoje a pokrmy, které mu prospívají. Jsou vhodná vařená jídla, zelenina, bylinky a koření, například také černý kmín. Typ kapha by se měl vyhnout pšenici, tukům všeho druhu, přezrálým druhům ovoce a mléčným výrobkům. Typu kapha prospívá světlo a jasné barvy i bohatý sexuální život. Kapha pomaleji tráví a tomuto typu neuškodí střídmost v jídle i občasný půst.

Ájurvéda a hubnutí

8 obecných rad, jak zhubnout podle principů ajurvédy

  • Dávejte přednost ostré, svíravé nebo hořké chuti před sladkou, slanou a kyselou. Používejte v kuchyni čerstvý zázvor, česnek, křen, petržel, cibuli, chilli koření.
  • Omezujte tučné mléčné produkty, studené nápoje, smažená a tučná jídla.
  • Do jídelníčku pravidelně zařazujte zeleninu a luštěniny.
  • Pijte horkou vodu, vodu s citrónem a mátou, popřípadě ajurvédské čaje.
  • Maso jezte maximálně jednou týdně, nejlépe kuřecí a rybí.
  • Přepadne-li vás pocit hladu, nejdříve vypijte nejlépe půl hodiny před jídlem sklenici horké vody s citrónem.
  • Pravidelně používejte koření podporující trávení – koriandr, kmín, fenykl, kardamom, zázvor, skořice a indická směs garam masala.
  • Nezapomínejte jíst v pravidelných časech, pravidelně se hýbat a meditovat.

Optimalizujte svůj metabolismus

K dosažení zdravého a štíhlého těla, ať už podle principů ajurvédy nebo jakéhokoliv jiného druhu stravovávaní, je nezbytné posílit trávení, optimalizovat metabolismus a podporovat odbourávání zásob. „Aby organismus začal efektivně spalovat uložené zásoby, musí být jednotlivá jídla kvalitní, nutričně vyvážená, dostatečně sytící, ale zároveň nesmí tělo zatěžovat. Je proto velice důležité jíst v pravidelných intervalech, maximálně třikrát denně, aby měl trávicí trakt dostatek času na zpracování potravy a neukládal zbytky. Mezi jídly nechávejte pauzu 5–6 hodin a nezařazujte žádné svačinky, a to ani kousek ovoce nebo kávu s mlékem. K podpoře metabolismu pomáhá i pravidelný pohyb a masáže,“ říká Blanka Novotná. Hubnutí bez pohybu totiž může vést ke štíhlému, ale i slabému tělu. Při jakékoliv redukci se vyvarujte hladovění a jakýmkoli extrémním dietám, protože ty nejsou z hlediska zdraví v ničem prospěšné.

Začněte s pravidelným cvičením jógy

Jóga pomáhá posílit tělo a rozvíjet svalovou sílu. Svaly, jak je známo, i v klidovém stavu potřebují pro svou existenci spálit mnohem více kalorií než tuky. Kromě toho cvičení jógy rozvíjí naší pružnost i sebevědomí, zbavuje nás různých nepříjemných bolestí těla. „Z mého pohledu je ale nejdůležitější zklidnění a relaxace, kterou v lekcích získáme spolu s určitým odstupem, v němž se máme možnost podívat sami na sebe z jiného úhlu a jiných perspektiv, které nám nabízejí jednotlivé ásany, jógové pozice. Uvědomit si, jestli ve svých životech nevědomky nezajídáme nějaká svá trápení, jestli si přehnaně nepřislazujeme svůj život, protože nám připadá příliš hořký. Jestli v obraně neobalujeme svá těla, abychom se obrnili proti okolnímu světu, který nám připadá nebezpečný a těžko v něm hledáme nějakou pevnou oporu. Jóga a jógová filozofie ve finále může pomoci najít tu kýženou oporu sám v sobě a lépe se vyrovnat s pomíjivostí tohoto světa jinými metodami, které pro nás nejsou tak škodlivé jako přejídání se,“ uzavírá Věra Vojtěchová.

Přečtěte si, jaké účinky na hubnutí mají různá koření, která jsou využívaná v ájurvédě:

Milujete sladké? Kardamom dokáže eliminovat negativní účinky cukru

Tajemné účinky koření na hubnutí. Čím ochutit jídlo, aby šla kila dolů?

Ájurvéda – recepty:

Pokud si chcete doma něco dobrého a zdravého uvařit, inspirujte se našimi recepty, které obsahují koření a potraviny používané v ájurvédě:

Směsi koření masala. Co se za nimi skrývá a jaké mají využití?

Recepty na falafel. Zdravý a chutný pokrm plný bílkovin

Co stojí za pálivostí chilli papriček a proč milujeme chilli omáčku?

Studená polévka gazpacho vás zasytí i ochladí

7 receptů z černé čočky beluga. Zkuste ji s řepou, mrkví či jako pomazánku!

Ohodnoťte tento článek:
5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Ajurvéda: Recepty a strava pro vátu, pittu a kaphu. Víte, ke kterému typu patříte?