×
WomanOnly

Ajurvéda: Recepty a strava pro vátu, pittu a kaphu. Víte, ke kterému typu patříte?

Ajurvéda recepty
Zdroj: Shutterstock

Ájurvéda je systém tradičního indického učení, které se týká zdraví a zdravého životního stylu člověka. Ájurvéda doporučuje život v rovnováze a snaží se eliminovat veškeré prvky, které nerovnováhu v životě člověka způsobují. Patří k velice oblíbeným a uznávaným metodám alternativní medicíny. Ájurvéda nabízí i ájurvédské byliny a preparáty, ale známá je také ajurvéda – masáž. Pokud vás zajímá, ke kterému konstitučnímu typu v ájurvédě patříte, pojďte si přečíst následující charakteristiky. Nebude pro vás chybět ani doporučení stravy, životního stylu a pár receptů navíc!

Co je ajurvéda?

Ájurvédské učení je velmi staré a zmínky o něm v literatuře pochází už z období starověku. Velice přínosné jsou staré indické lékařské spisy, v nichž nacházíme spoustu moudrosti. Ájurvéda se týká především léčení a uzdravování těla i mysli, a to nejen pomocí stravy, ale i životního stylu, vhodného pohybu, léčení bylin a masáží. Úzce se pojí z tradiční indickou medicínou a specifickými způsoby léčby. Veškeré informace o ajurvédě vám zprostředkují odborníci na ájurvédu, anebo třeba dobrá ajurvéda – kniha.

Ájurvéda zahrnuje množství alternativních léčebných postupů jako například užívání bylinek, různých preparátů, koření, masáží, meditací, dechových cvičení, doporučení stravy a celkového zdravého životního stylu se zaměřením na různé oblasti, především na oblast tělesného cvičení a pohybu, stravování, spánku, očisty těla, ale třeba i sexuality. Ájurvéda také souvisí s buddhismem a s cvičením jógy. Všechno je o určité rovnováze, kterou v těle určují protikladné energie představující základních pět živlů – zemi, vodu, oheň, vzduch a éter. Pojem ájurvéda vlastně v překladu znamená “věda o životě”.

Ajurvéda: Test tří konstitučních typů – poznáte se?

Ájurvéda má svou bohatou historii. Už podle starých indických učenců zdraví a nemoc těla úzce souvisí s vyváženým či nevyváženým poměrem tří základních dóš. Jsou jimi kapha, pitta a váta. Jejich nerovnováha v organismu podle ájurvédy způsobuje zdravotní problémy, které se projevují různými způsoby. Každý z těchto základních principů má své vlastnosti a ájurvéda nabízí také pro tyto tři základní typy svá konkrétní doporučení. Pokud vás zajímá, ke kterému typu patříte, udělejte si jednoduchý ájurvéda – test, který lze najít v knihách o ájurvédě, nebo třeba také na internetu. Možná se však v popsaných charakteristikách najdete i sami.

Ájurvéda – VÁTA

Váta představuje chlad, sucho, změnu a pohyb. Náleží k nervovému systému a krevnímu oběhu, patří k ní dýchací orgány a hrtan. Váta představuje živly – vzduch a éter. Konstituce váta náleží lidem, kteří jsou spíše štíhlé a vysoké postavy, mají suchou a chladnou pokožku, vlnité vlasy, hubený krk a věčně studené končetiny. Mezi zdravotní potíže typu váta patří psychické a nervové obtíže způsobené přemírou stresu. Tito lidé snadno podléhají depresím a smutku, jsou velmi kreativní, ale někdy nespolehliví a neumí dotahovat věci do konce. Typ váta by se měl vyhýbat studenému a větrnému počasí, dbát na správnou životosprávu, udržovat aktivní sexuální život a chodit brzy spát.

Ájurvéda – jídelníček pro typ VÁTA

Typ váta by měl pro vyrovnanost a harmonii volit spíše vlhké a slané pokrmy, kyselou neb slanou chuť, zeleninová jídla a dostatek tekutin. Pro osoby konstituce váta se nedoporučuje fast food, jídlo ve spěchu, syrová strava, luštěniny, obiloviny a studené pokrmy či nápoje. Vhodné je teplé jídlo, mléčné výrobky, zralé ovoce, ořechy a semena. Z koření je dobrý například zázvor, česnek, bazalka, pepř, chilli nebo majoránka.

Ájurvéda – PITTA

Typ pitta je horký a vlhký typ, ovlivňuje trávicí orgány jako jsou žlučník, játra, slinivka a žaludek, dále srdce, oči a kůži. Odpovídá živlům – ohni a vodě. Člověk typu pitta je střední svalnaté postavy, má spíše světlé vlasy se sklonem k předčasnému šedivění a kůži s větším množstvím mateřských znamének. Je houževnatý, cílevědomý a pracovitý. Typ pitta je temperamentní, soutěživý a požitkářský. Nemá rád velké horko a snadno podléhá vzteku. Hodně se potí a v noci chrápe. Pro vyrovnání energií potřebuje chladnější prostředí a syrovou nebo vegetariánskou stravu. Typu pitta neuškodí sexuální střídmost.

Ájurvéda – strava pro typ PITTA

Typ pitta by se měl vyhnout horkým, smaženým a kořeněným jídlům, potřebuje spíše ochladit a osvěžit. Nejsou pro něj vhodné zakysané mléčné výrobky, sezamový olej, kukuřice, pohanka, většina ořechů a čočka. Luštěniny a obiloviny pitta může, výborná je čerstvá zelenina a ovoce, vegetariánská a raw strava. Z koření a bylinek se hodí spíše ochlazující druhy a bylinky na trávicí potíže jako jsou fenykl, kurkuma nebo máta.

Ájurvéda – KAPHA

Typ kapha je spíše zdrženlivý, těžkopádný a pomalý. Patří k němu dutiny, kostra a zuby, z živlů jsou to – země a voda. Člověk typu kapha je zakulacený a statný, s kulatým obličejem a velkými zuby. Škodí mu lenost, přejídání, nedostatek pohybu a tučná jídla. Člověk kapha je přemýšlivý, opatrný, citlivý, skromný, čestný, věrný a má rád svůj klid. Vadí mu vlhké a chladné počasí. Typ kapha rád spí, ale neuškodí mu větší aktivita a dostatek pohybu.

Ájurvéda – strava pro typ KAPHA

Kapha má rád hořké nápoje a pokrmy, které mu prospívají. Jsou vhodná vařená jídla, zelenina, bylinky a koření, například také černý kmín. Typ kapha by se měl vyhnout pšenici, tukům všeho druhu, přezrálým druhům ovoce a mléčným výrobkům. Typu kapha prospívá světlo a jasné barvy i bohatý sexuální život. Kapha pomaleji tráví a tomuto typu neuškodí střídmost v jídle i občasný půst.

Ájurvéda – hubnutí

Přečtěte si, jaké účinky na hubnutí mají různá koření, která jsou využívaná v ájurvédě:

Milujete sladké? Kardamom dokáže eliminovat negativní účinky cukru

Tajemné účinky koření na hubnutí. Čím ochutit jídlo, aby šla kila dolů?

Ájurvéda – recepty:

Pokud si chcete doma něco dobrého a zdravého uvařit, inspirujte se našimi recepty, které obsahují koření a potraviny používané v ájurvédě:

Směsi koření masala. Co se za nimi skrývá a jaké mají využití?

Recepty na falafel. Zdravý a chutný pokrm plný bílkovin

Co stojí za pálivostí chilli papriček a proč milujeme chilli omáčku?

Studená polévka gazpacho vás zasytí i ochladí

Zdravá černá čočka beluga: Nenadýmá a je hned hotová!Diskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*