Menu
WomanOnly
Nemoci a jejich příznaky

Jak se zbavit ztmavlého zubu? Obejdete se i bez trhání

Veronika Tichá

Veronika Tichá

17. 4. 2015

Stačí málo a musíte řešit problém s nevzhlednými ztmavlými zuby. Proč někdy ztmavne jen jeden a někdy hned několik sousedních zubů? Jak tuto vadu na kráse řešit?

Ztmavlý zub trápí děti i dospělé

Tyto anomálie můžou vzniknout i v dětství, například pádem. Pro dospělý chrup jsou ale typické jiné příčiny toho, proč bílý zub začne postupně měnit barvu do šeda a tmavne, až úplně zčerná.  Bílý zub vám může například probarvovat zubní kaz, který se umí rozšířit dokonce i pod plombu.

„U dětí je nejčastější příčinou ztmavnutí předních dočasných zubů jejich poranění při úraze, u dospělých to bývá ztmavnutí umrtveného zubu po endodontickém ošetření kořenových kanálků,“ říká vedoucí lékař pražského Zubního centra Ořechovka Robert Vondruška. „Pacienti samozřejmě nejvíc řeší, když jim ztmavne některý z řezáků nebo špičák, tedy přední zub. Zbarvení jiného zubu v zadní části chrupu vadí hlavně lidem se širokým úsměvem,“ dodává.

Pijete kávu? Představujeme tipy, jak ochránit vaše zuby

Příčinou je zubní kaz nebo odumřelý zub

Pokud vám některý ze zubů tmavne, navštivte zubaře, který zjistí příčinu. Změněnou barvu zubu můžete zaznamenat nejen při zubním kazu, ale i při poškození skloviny v oblasti krčku. „Mluvíme o krčkovém defektu skloviny, kdy se obnažuje nažloutlá, někdy až nahnědlá zubovina, což lze vyřešit překrytím vady fotokompozitní výplní,“ přibližuje stomatolog Robert Vondruška.

Důvodem tmavého zabarvení zubu může být i špatně zvolená barva bílé výplně nebo korunky, ale i zabarvená bílá plomba staršího data, kterou vám může zubař vyměnit za novou v barvě zubu. Nejčastěji ale trápí dospělé pacienty ztmavnutí umrtveného zubu po ošetření, při němž zubní lékař odstraňuje postiženou tkáň ze zubní dřeně a z kanálků a nahrazuje ji kořenovou výplní. Pokud uvnitř zubu zůstanou zbytky mrtvé tkáně, jejich tmavá barva může prosvítat na povrch zubu a zbarvení postupně proniká i do jeho tkání.

Řešení je snadné a nebolestivé

Pro tyto případy existuje podle stomatologů více řešení, vždy je ale potřeba zvolit takovou variantu, která se hodí pro konkrétní typ zubu. Na tmavé přední zuby si například můžete pořídit tzv. fazety. Fazeta je tenký keramický plátek, který lékař nalepí na přední plochu zubu. Nebo je možné provést u umrtveného zubu vnitřní bělení. Kvůli vybělení zubu do barvy odpovídající ostatním zubům ale bývá nutné proceduru zopakovat.

Zadní zuby ale bývají po umrtvení křehké, proto se u nich místo fazet a vnitřního bělení doporučují spíše keramické korunky. „Na zadní zuby od čtyřek dál většinou po endodontickém ošetření zhotovujeme keramickou náhradu. Bílá keramická korunka případné tmavé zbarvení zubu krásně překryje,“ popisuje Robert Vondruška.

5 důvodů, proč používat ústní vodu a jak ji vybrat

Mléčné zuby jsou důležité kvůli výslovnosti a kousání

Co ale dělat, když dítěti po úraze ztmavne mléčný zub? Samozřejmostí je dovést dítě k zubnímu lékaři, aby jeho chrup zkontroloval. „Pokud jsou přední zuby těsně před výměnou za zuby stálé a zub odumře, je na místě řešit takovou situaci vytažením zoubku. Jeho zachování je naopak žádoucí, jestliže do takové výměny zbývá ještě dlouhá doba,“ zdůrazňuje zubní lékařka ze stejného zubního centra Kamila Hejková s tím, že i u dětí lze ošetřit kanálek a tím dobu setrvání zubu v ústech prodloužit. Pro malé dítě je totiž zachování zubu důležité kvůli správné výslovnosti nebo bezproblémovému kousání.

Ohodnoťte tento článek:
3,5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Jak se zbavit ztmavlého zubu? Obejdete se i bez trhání