Menu
WomanOnly
Zdraví a výživa

Bylinky a plody, které můžete sbírat v červenci. Udělejte si zásoby na zimu!

Lákají vás prosluněné lesní paseky? Právě na nich si můžete nasbírat spoustu bylinek, které právě během července kvetou. Nejen divoké byliny, ale i třeba nádherné růže pěstované jako okrasa zahrad nyní kvetou a dají se využít v aromaterapii, přírodním léčitelství i péči o tělo. Kromě toho také dozrávají plody – v červenci jsou to zejména lesní jahůdky, jahody a borůvky, ale třeba také třešně a mnohé další. Na co se tedy v červenci zaměřit a co si můžeme z bylinek a plodů doma připravit?

Divizna velkokvětá proti kašli

Majestátní divizna velkokvětá (Verbascum densiflorum) je léčivá rostlina kvetoucí během léta, nejčastěji od května do září. Má ráda suchá a slunná místa. Její voňavé žluté kvítky se sbírají a suší především na kašel. Semenům divizny se však raději vyhněte, u většiny druhů divizen jsou jedovatá. Divizna pomáhá při zánětu průdušek i zápalu plic, podporuje vykašlávání a dezinfikuje sliznice. Protizánětlivý účinek divizny se dá využít i zevně k obkladům a koupelím zanícených ran nebo hemeroidů. K těmto účelům se hodí i přikládání sametových listů divizny, které mají hojivé a dezinfekční vlastnosti. Listy jsou také výborné pro použití namísto toaletního papíru, když vás zastihne potřeba v přírodě.

Lichořeřišnice větší jako přírodní antibiotikum

Lichořeřišnice

Lichořeřišnice větší (Tropaeolum majus) je známá jednoletá rostlinka zdobící naše truhlíky a květináče nebo zahrádky. Kvete dle počasí a doby, kdy jste ji zasadili, ale zpravidla již od května. Má žluté nebo oranžové trubkovité květy a okrouhlé listy. Právě během léta lichořeřišnice krásně kvete a rozrůstá se. Pojídat můžete její kulaté listy, které mají kyselkavou chuť připomínající třeba šťovík nebo šťavel kyselý – tzv. zaječí zelí. Konzumovat se dají ale i celé květy a poupata, která rovněž mohou být krásnou ozdobou do letních salátů.

Lichořeřišnice má antibiotické vlastnosti a používá se hlavně k léčbě letních angín a zánětů močových cest. Hubí streptokoky, E. Coli, stafylokoky a další bakterie, například i salmonelu. Nejčastěji se užívá ve formě lihové tinktury ze semen, ale celá část rostliny je léčivá a jedlá. Poupata a květy se také mohou naložit do octového nálevu. Listy lichořeřišnice obsahují vysoký podíl vitamínu C a železa.

Účinky zázračné lichořeřišnice. Zbaví vás streptokoka a vyhladí pokožku

Máta peprná, rolní, vodní, kadeřavá

Máta peprná

Během léta se můžete setkat s různými druhy máty, která má výrazné mentolové aroma. Nejznámější je máta peprná (Mentha piperita), ale k léčebným účelům se používá také máta kadeřavá. Kolem řek najdete mátu vodní a na vlhčích polích mátu rolní, která nádherně voní. Máta kvete od července. Můžete si ji nasbírat a nasušit na čaj. Je známým a často používaným lékem na žaludek, působí proti žaludeční nevolnosti, proti pálení žáhy, je dobrá na žaludeční a dvanácterníkové vředy, překyselení žaludku, poruchy trávení celkově nebo problémy se žlučníkem a nedostatečné vylučování žluče a trávicích enzymů. Máta působí také proti křečím a uklidňuje.

Kromě čaje jsou známé mátové kapky. Máta bývá i čerstvou osvěžující přísadou do studených letních nápojů, k těmto účelům se dobře hodí i máta kadeřavá. Máta kadeřavá se též hodně využívá v aromaterapii jako 100 % esenciální olej. Nádherně voní také máta rolní, která obsahuje asi ze všech druhů máty nejvíce různých silic. Během léta je chladivá a osvěžující máta přínosem ve všech podobách.

Máta není vhodná k vnitřnímu použití pro malé děti a nedoporučuje se ve velkém množství ani těhotným a kojícím ženám. Popíjení máty by mohlo také snížit tvorbu mateřského mléka v období laktace.

Meduňka lékařská pro kvalitní spánek

Meduňka

Během července se také rozrůstá a kvete bylinka podobná mátě, avšak vonící po citrusech – meduňka lékařská (Melissa officinalis). Meduňka uklidňuje a popíjí se hlavně jako čaj před spaním. Má tišící účinky na psychiku a nervy, podporuje dobrý spánek. Meduňka patří stejně jako máta k hluchavkovitým rostlinám, ale na rozdíl od máty, která miluje vodu a vlhkost, má meduňka ráda sušší a slunečná stanoviště. Můžete si ji také vypěstovat na zahrádce.

Meduňkový čaj je skvělý k večernímu relaxu, ale sušená meduňka se také přidává do bylinných polštářků na spaní. Působí jako hypnotikum a sedativum, obzvláště v čajových směsích s dalšími podobnými bylinkami na spaní a na uklidnění – kozlíkem lékařským a šišticemi chmelu.

Samotná meduňka by v těhotenství vadit neměla, pomáhá nastávajícím maminkám k většímu klidu a umožňuje se večer aspoň trochu vyspat. Záleží určitě na individuální snášenlivosti meduňky.

Bylinkové polštáře do ložnice vám pomohou se stresem i chrápáním. Které vybrat?

Růže a jak vyrobit růžový olej

Růže

Už od června jsou celé zahrady nádherně obrostlé rozkvetlými a voňavými růžemi (latinsky Rosa), kterých známe mnoho druhů. Také růže mají své účinky, a to zejména na naši psychiku. Vůně růží se využívá v aromaterapii a také pro výrobu parfémů, v kosmetice známe například růžovou vodu nebo růžový olej, které mají příznivé účinky na pokožku a ženy na ně nedají dopustit. Růžová kosmetika se hodí spíše pro zralé ženy, protože je perfektní na suchou pokožku a proti vráskám.

Jak vyrobit olej z růží

Pokud si chcete vyrobit voňavý, relaxační a revitalizující růžový olej, není nic jednoduššího. Nasbírejte si na zahradě okvětní plátky voňavých růží a vyberte kvalitní rostlinný olej, který jste zvyklé dávat si na pokožku. Může jít například o olivový olej, mandlový olej, olej z hroznových jadérek nebo třeba arganový olej. Lahvičku z průhledného skla nebo zavařovací sklenici naplňte okvětními plátky růží, zalijte olejem, sklenici uzavřete a postavte ji na přímé slunce přibližně na 2 týdny.

Poté růžový olej sceďte a přelijte do spíše tmavé uzavíratelné lahve, případně jej ještě vylepšete několika kapkami 100 % esenciálního oleje – například z damašské růže. Pokud jste ještě větší alchymista, zkuste výsledný růžový olej naředit i s jinými druhy kvalitních rostlinných olejů vhodných na pleť a také s některým z dalších 100 % esenciálních olejů pro vylepšení vůně a posílení aromaterapeutického účinku vašeho růžového oleje. Ke sběru růží ale nevolte opadané a vadnoucí květy! Tak rychle, ať to ještě stihnete, než růže zase odkvetou…

Řebříček obecný zastavuje krvácení

Řebříček

Řebříček obecný (Achillea millefolium) kvete krásnými bílými nebo narůžovělými květy, které mají zvláštní, pro někoho spíše nevábnou, vůni. Najdeme jej na loukách, polích a spíše sušších pastvinách. Sbírají a suší se květy, které můžete použít k přípravě čajové směsi. Řebříček začíná kvést v červnu. Je ceněn pro své protikrvácivé a dezinfekční účinky. Používá se při trávicích potížích, krvácení a zánětech trávicího traktu, ale je vynikající také na veškeré gynekologické problémy od menstruačních poruch až po záněty.

Řebříček užíváme spíše krátkodobě a v malých dávkách, není vhodný pro malé děti a v době těhotenství.

Poruchy menstruace u žen často souvisí s psychikou. Jak si pomoct bylinkami?

Sběr plodů v červenci – lesní jahůdky a jahody

Už v červnu se můžeme setkat se zrajícími lesními jahůdkami, které nádherně voní a skvěle chutnají. Tyto jahůdky, stejně jako zahradní jahody, obsahují hodně vitamínu C a železa, ale i další vitamíny a látky prospěšné zdraví. Jsou vynikající pro krvetvorbu a při anémii. Pomáhají trávení, dezinfikují střeva, z jahodníkového listí se dá připravit lahodný čaj, který mohou také kojenci. Jahodník (Fragaria vesca) je silně dezinfekční a pomáhá při metabolických potížích i například při poruchách štítné žlázy. Jahodníkové listy i plody jsou vynikající nejen pro děti všech věkových skupin, ale také pro ženy – pomáhají při menstruačních a ženských potížích – a mohou je bez obav i těhotné a kojící ženy.

Zahradních jahod je v červenci všude plno, vychutnejte si je ve všech podobách. Máme pro vás některé recepty s jahodami, které můžete rozhodně vyzkoušet. Doporučujeme!

Recepty s jahodami

Recept na jahodový dort dvakrát jinak, dopřejte si sladké letní mámení

Recept na tvarohové knedlíky plněné jahodami

3 tipy na recept na jahodovou zmrzlinu

Dort Pavlova – recepty na lehký dezert s ovocem

Sběr plodů v červenci – borůvky

Borůvka obecná (Vaccinium myrtillus) obsahuje celou řadu prospěšných látek a vitamínů i minerálů. Například vitamín C, železo, vitamíny skupiny B, rutin a mnohé další. Má dezinfekční účinky a používá se hlavně k léčbě sliznice krku a střev. Borůvky může bez obav každý, jsou lahodné a nesmírně léčivé. Nasbírejte si borůvky v létě a připravte si z nich mnoho skvělých dobrot. Ale pozor, pokud je nesníte všechny, raději si je nasušte nebo zamrazte, varem se jejich cenné látky ničí!

Nejlepší recepty s borůvkami. S jakými zdravotními problémy vám pomohou?

Sběr plodů v červenci – třešně

Plody třešní, pod kterými jsme se 1. května líbali, jsou chuťově vynikající a také prospívají našemu zdraví. Třešně jsou dobré na ledviny a močové cesty, obsahují hodně železa a pomáhají při chudokrevnosti. Mají ale také dost vápníku, hořčíku a vitamínu A, C a E. Jsou vhodné i při diabetu a zánětlivých onemocněních. Pozor jen, abyste se nepřejedli třešní a nezapili je vodou, ba ještě hůř mlékem, to je starý známý recept na pořádnou očistu střev spojenou s několikadenní neschopenkou…

Recepty s třešněmi

Recept na třešňový sirup. Udělejte si snadno svůj vlastní, domácí

3 nejlepší recepty na třešňový dort, kterými oslníte své okolí!

Recept na třešňovou marmeládu. Udělejte si doma tu úplně nejlepší

Recept na třešňový sirup. Udělejte si snadno svůj vlastní, domácí

Recept na třešňovou bublaninu, zkuste sladké potěšení upéct doma

Ohodnoťte tento článek:
5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Bylinky a plody, které můžete sbírat v červenci. Udělejte si zásoby na zimu!